Připoutejte se, prosím! (1980)

Připoutejte se, prosím! (Airplane!)
78.7 %
 
 

Airplane!

    Žánr: komedie
    Země: Spojené státy americké
    Premiéra v ČR: 1.8.1983        
    Délka: 81 min.
„Neletí s námi náhodou nějaký pilot? Nejslavnější a nejbláznivější parodie katastrofických filmů se opět řítí na obrazovky.“
Taxikář Ted Striker nechá zákazníka v autě před letištěm a spěchá za přítelkyní, letuškou Elaine Dickinsonovou, která se s ním právě rozešla. Pokouší se jí vysvětlit, že se nemůže vrátit k práci pilota, protože od války trpí pocitem viny za smrt kamarádů z letky, což u něj vyvolalo panický strach z létání. Elaine má však jeho neustálého sebeobviňování dost. Ted musí na letišti překonat řadu překážek, aby si mohl s Elaine promluvit, a když dívka zmizí v letadle, překoná strach, koupí si vstupenku a nastoupí na palubu. Několik cestujících otráví vyprávěním, jak se s Elaine potkal, jak spolu sloužili u mírových sborů i o tom, jak moc ji zklamal a proč. Mnohem horší otrava je však čeká po večeři. Přesněji řečeno ty, kteří si dali rybu. Upadnou do bezvědomí a totéž čeká i oba piloty. Letadlo sice řídí autopilot, ale bude nutné mezi cestujícími najít někoho, kdo by dokázal podle pokynů řídícího střediska s letadlem přistát. Jediným takovým člověkem je však Ted. Zpočátku odmítne, že by měl převzít řízení letadla plného lidí, zejména když jeho poradcem má být sebevědomý kapitán Kramer, kterého zná z války. Ale protože je jediným pilotem v letadle, nic jiného mu nezbývá. Zatímco si zvyká na řízení velkého stroje, Elaine se ujme komunikace s řídící věží a doktor Rumack se snaží uklidnit cestující. Je možné, aby pilot, který se bojí létat, bezpečně přistál s velkým dopravním letadlem? Supi, netrpělivě poposedávající v pilotní kabině, si o tom myslí své.

Zdroj: Nova

režie:
Jim Abrahams, David Zucker, Jerry Zucker
 
 
hraje:
Peter Graves (Captain Oveur), Kareem Abdul-Jabbar (Roger Murdock), Robert Hays (Ted Striker), Julie Hagerty (Elaine Dickinsonová), Lloyd Bridges (Steven McCrosky), Leslie Nielsen (Dr. Rumack), Robert Stack (Kapitán Rex Kramer), Sandra Lee Gimpel, Lorna Patterson (letuška Randy)
 
 
námět:
Jim Abrahams
 
 
kamera:
Joseph F. Biroc
 
 
hudba:
Elmer Bernstein
 
 
zpěv:
Bee Gees ("Stayin' Alive")
 
 
vizuální efekty:
Peter Kuran
 
 
producent:
Howard W. Koch
 
 
kaskadér:
Mary Peters, Diane Peterson, Sandra Lee Gimpel
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.