Přátelé z onoho světa (1937)

Přátelé z onoho světa (Topper)
86.7 %
 
 

Topper

    Žánr: komedie / fantasy / romantický
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 97 min.
„Duchařská komedie o ušlápnutém, velmi svědomitém bankéři, kterému pomáhají duchové“
Duchařská komedie, v níž sucharský bankéř dostává lekci, jak má konečně zajímavě žít, a to od nebožtíků, kteří se jaksi nedokážou vzdát pozemských slastí. Režijní kariéru Normana Z. McLeoda charakterizují dva základní rysy - točil výhradně komedie a vždy úspěšné.
Přátelé z onoho světa na první pohled nevypadají jako příliš významný počin z okraje žánru fantaskních filmů, které se na počátku zvukového období staly nejprve v podobě hororů a později i komedií součástí produkčních trendů některých studií. Opak je pravda. V existenci tohoto filmu se prolíná více pozoruhodných momentů filmové i literární historie USA 30. let. minulého století. Za námět mu posloužil stejnojmenný komediální román Thorneho Smitha (1926), pojednávající formou ostře pointovaného společenského humoru témata nadpřirozených proměn, sexu a alkoholické přemíry. Jinými slovy řečeno vykresluje obraz extravagantně nevázaného životního stylu vyšších společenských vrstev. Popularita díla, stejně jako v případě pokračování Topper Takes a Trip (Topper na cestách) z roku 1932, se měřila miliony prodaných výtisků.
Filmová verze vznikala ve studiu Hala Roache, který se v té době rozloučil s produkcí krátkých a středometrážních komedií, jež ve srovnání s komediemi screwballovými neměly u diváků takový úspěch. Situaci mu navíc komplikovala stále častější praxe dvojprogramů, v nichž už na krátké komedie nezbyl promítací čas. Roach pochopil, že má-li si uchovat výsadní pozici hlavního producenta filmového humoru, musí vstoupit i na území dlouhometrážních filmů a Přátelé z onoho světa se pro něj stal přirozenou volbou. Navíc nevyžadoval vysoké produkční náklady, byť ve větší míře používá optické trikové techniky, pro něž Roach angažoval specialistu Johna Fultona, jenž se proslavil „zviditelněním" Neviditelného muže (The Invisible Man, 1933). Přátelé z onoho světa svým následným, až překvapivým úspěchem, násobeným oscarovou nominací pro Rolanda Younga v kategorii vedlejší role, potvrdili pozici screwballového trendu. Zároveň uvedli - společně s následně promítanou Nahou pravdou (The Awful Truth, 1937) - Caryho Granta do výsadního postavení ideálního a tím velmi žádaného komediálního představitele, jakkoliv měl zpočátku pochybnosti o své schopnosti hrát v poloze komické nadsázky.
Posléze se potvrdilo, že obliba Přátel z onoho světa nebyla vymezena jen vkusem dobového publika. Stali se prvním černobílým filmem, jenž byl v roce 1985 společnostmi Hal Roach Studio a Colorization Inc. kolorován pro uvedení v televizi a na video trh.

Věroslav Hába, LFŠ 2014

režie:
Norman Z. McLeod
 
 
hraje:
Constance Bennett (Marion Kirby), Cary Grant (George Kirby), Billie Burke (Clara Topperová), Roland Young (Cosmo Topper), Alan Mowbray (Wilkins), Eugene Pallette (Casey), Hedda Hopper (miss Stuillwessant), Theodore von Eltz (manažer hotelu), Lana Turner (dívka v baru), Russell Wade (společník)
 
 
scénář:
Thorne Smith
 
 
kamera:
Norbert Brodine
 
 
zvuk:
Elmer Raguse
 
 
producent:
Hal Roach
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.