Poznamenaní (1948)

Poznamenaní (The Search)
85 %
 
 

The Search

    Žánr: drama / válečný
    Země: Švýcarsko / Spojené státy americké
    Délka: 105 min.
Rodina Malíkova žije spokojeným životem, do doby, než vypukne II.světová válka a rodina je převezena do lágru. A jdou léta, válka končí, z východu osvobozují až do Berlína Rusové a od západu jde americká armáda. Osvobozují koncentrační tábory a ještě včera trestanec na smrt a dnes má volnou cestu domů. Na svobodu se dostává i pí. Malíková (Jarmila Novotná), která ztratila rodinu ve válce, rozhodne se najít svého syna.

Na hromadách sutin domů se potuluje skupina otrhaných chlapců, kteří utekli organizaci Červeného kříže. Je mezi němi i Karel "Jimmy" Malík (Ivan Jandl), který je nedůvěřivý a nechce se opět nechat zavřít do sběrného tábora, který hledá jejich rodiny. Při jednou útěku se jeden chlapec utopí a je omylem je Karel prohlášen za mrtvého. U chlapce si získá důvěru americký důstojník Ralph "Steve" Stevenson (Montgomery Clift) a začne se o něj starat, naučí jej anglicky se dohovořit.

Matka, ač ji v evidenci upozorňují, že syn je mrtev, nevěří, kontroluje domy s dětmi, ale vždy přichází pozdě. Steve si Karla oblíbí a chce si jej odvést do Států.
U závěrečné scény matky na nádraží, kdy se náhodně setká se synem, jde mráz po zádech a divák je naměkko.

Dětská hvězda Ivan Jandl za film získal amerického Oskara, film se natáčel v Západním Berlíně. Za úspěch herec musel tvrdě zaplatit, nemohl hrát, než hrál a diváci o něm nevěděli, upadl v zapomnění, neboť film se promítal až po revoluci...  Autor: jarda53

režie:
Fred Zinnemann
 
 
hraje:
Montgomery Clift (Ralph 'Steve' Stevenson), Aline MacMahon (pí. Murray), Jarmila Novotná (paní Hanna Maliková), Wendell Corey (Jerry Fisher), Ivan Jandl (Karel 'Jimmy' Malik), Mary Patton (pí. Fisher), Ewart G. Morrison (p. Crookes), William Rogers (Tom Fisher), Leopold Borkowski (Joel Markowsky), Claude Gambier (Raoul Dubois)
 
 
námět:
Richard Schweizer
 
 
scénář:
Richard Schweizer
 
 
kamera:
Emil Berna
 
 
hudba:
Robert Blum
 
 
střih:
Hermann Haller
 
 
produkce:
Lazar Wechsler
 
 
asistent režie:
Míla Mellanová
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.