Postřižiny (1980)

Postřižiny
86.1 %
 
 
 
 

Další název: Pivovarské capriccio; Cutting It Short

    Žánr: komedie / poetický / lyrický
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 2/1981        
    Délka: 94 min.
„Dlouhé vlasy paní správcové, historky hlučného Pepina a další nezapomenutelné drobnosti slavné lyrické komedie.“
Mozaika humorně laděných událostí začíná jedním z malých rituálů, kterými si koření spokojené manželství Francin a Maryška. Ta hledá v přítmí ložnice malý dárek, kterým je tentokrát patentní navlékač jehel. Francin je správcem pivovaru v jednom malém českém městečku a druhého dne provází po firmě správní radu, kterou seznamuje se situací a plány do budoucna. Radové však věnují pozornost spíš dění na zahradě, kde Maryška pomáhá řezníkům se zabíjačkou. Všichni jsou okouzleni, zejména pak doktor Gruntorád. Když pánové skončí prohlídku a okázale vyjádří Francinovi nedůvěru, ochotně se nechají pozvat paní správcovou na zabíjačkové pohoštění. Další den se objeví Francinův svérázný a hlučný bratr Pepin. Jeho první obětí se stane čeledín, který si po jeho radě usekne prst. V Maryšce najde Pepin spřízněnou duši, což se nelíbí Francinovi. Důsledkem Pepinových vylomenin je vymknutý kotník paní správcové. Doktor Gruntorád jí nařídí klid na lůžku a Francin je spokojený. Konečně bude mít klid, může svou ženu obskakovat a zahrnovat pozorností. Nevinná doktorova poznámka o nové módě zkracování vede k další sérii nápadů, pro které nemá Francin pochopení. Vyléčená Maryška zkrátí s Pepinem nohy stolu a poté se rozjede do města, aby si nechala zkrátit vlasy, které obdivuje celé město.

Zdroj: Nova

režie:
Jiří Menzel
 
 
hraje:
Magda Vášáryová (Maryška), Jiří Schmitzer (správce pivovaru Francin, Maryščin muž), Jaromír Hanzlík (Pepin, Francinův bratr), Rudolf Hrušínský (MUDr. Gruntorád, předseda správní rady pivovaru), Petr Čepek (mistr kominický de Giorgi, člen správní rady), Oldřich Vlach (hoteliér Růžička), František Řehák (statkář Vejvoda), Miloslav Štibich (kovář Bernádek), Alois Liškutín (ředitel spořitelny Šefl), Pavel Vondruška (notář Lustig), Rudolf Hrušínský (sladovník v pivovaře), Oldřich Vízner (kadeřník Boďa Červinka), Miroslav Donutil (kočí Martin), Zdeněk Podskalský (měšťan), Josef Vondráček (výčepní), Jaroslav Vozáb (děkan), Václav Kotva (kočí kravského potahu), Zdeněk Kozák (starý bednář), Pavel Wuršer (starý bednář), Josef Otoupal (řezník), Jan Hraběta (hostinský), Jaroslava Kretschmerová (slečna účetní), Jiří Kodeš (zaměstnanec pivovaru), Václav Knop (sladovník), Alexej Okuněv (sladovník), Rudolf Stärz (sladovník), Tomáš Töpfer (sladovník), Ivan Rajmont (hasič), Jaroslav Tomsa (hasič), Rudolf Serina (pomocník řezníka)
 
 
námět:
Bohumil Hrabal (novela Postřižiny)
 
 
scénář:
Bohumil Hrabal (+ technický scénář), Jiří Menzel (+ technický scénář)
 
 
kamera:
Jaromír Šofr
 
 
hudba:
Jiří Šust
 
 
výprava-architekt:
Zbyněk Hloch
 
 
kostýmy:
Theodor Pištěk (návrhy kostýmů), Zuzana Máchová (vedoucí kostymérka), Eva Hlušáková (kostymérka)
 
 
střih:
Jiří Brožek
 
 
zvuk:
Karel Jaroš
 
 
II. kamera:
Karel Hejsek
 
 
masky:
Vladimír Petřina (umělecký maskér), Jiřina Pahlerová, Jiří Farkaš
 
 
dramaturgie:
Václav Nývlt
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Jaroslav Bouček, Lenka Jandová
 
 
asistent kamery:
František Kučera
 
 
pomocná režie:
Milan Klacek
 
 
fotograf:
Jiří Kučera
 
 
asistent vedoucího výroby:
Miloslav Doležal
 
 
asistent architekta:
Michael Poledník (II. architekt)
 
 
výprava:
Karel Kracík
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Štěpán Koníček
 
 
kaskadér:
Ladislav Lahoda (dubl za Petra Čepka), Miroslav Lahoda (dubl za Jaromíra Hanzlíka), Hana Forejtová (dubl za Magdu Vášáryovou)
 
 
vedoucí výroby:
Jan Šuster
 
 
skript:
Olga Dostálová
 
 
rekvizity:
Miloš Sršeň, Milan Šefrna, Pavel Šoltys
 
 
asistent střihu:
Eva Horázná
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.