NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb
ohodnotit

Pianista

Le Pianiste

Další název:
The Pianist
Rok:
2002
Délka:
149 minut
Premiéra v ČR:
6.2.2003
„Hudba byla jeho vášní. Přežití byl jeho mistrovský kus.“

Obsah filmu Pianista

 
Film Pianista je příběhem Wladyslawa Szpilmana, skvělého pianisty a uznávaného interpreta Chopinových skladeb. Příběh začíná v okamžiku, kdy ve varšavském rádiu zní Chopinovo Nokturno v C# moll v jeho podání. Píše se rok 1939 a Szpilmanovi je 28 let. Polsko je napadeno německými vojsky, která brzy přicházejí i do jeho hlavního města Varšavy. Téměř okamžitě jsou uplatněny tvrdé restrikce vůči zdejší židovské komunitě. Szpilman a jeho rodina - rodiče, bratr a dvě sestry - žili až dosud spokojeným životem, brzy jsou však také donuceni podřídit se ponižujícím pravidlům. Kromě toho, že jim docházejí peníze a jídlo, musí pod hrozbou přísného...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
režie:
Roman PolanskiRoman Polanski  
hraje:
Adrien BrodyAdrien Brody.....Wladek Szpilman [29]   
Thomas KretschmannThomas Kretschmann.....kpt. Wilm Hosenfeld [40]   
Frank FinlayFrank Finlay.....otec [76]   
Maureen LipmanMaureen Lipman.....matka [56]   
Emilia FoxEmilia Fox.....Dorota [28]   
Ed StoppardEd Stoppard.....Henryk [28]   
Julia RaynerJulia Rayner.....Regina   
Jessica Kate MeyerJessica Kate Meyer.....Halina   
Ruth PlattRuth Platt.....Janina   
Michał ŻebrowskiMichał Żebrowski.....Jurek [30]   
Roy SmilesRoy Smiles.....Jicchak Heller [36]   
Valentine PelkaValentine Pelka.....Dorotin manžel [45]   
Andrzej BlumenfeldAndrzej Blumenfeld.....Benek [51]   
Daniel CaltagironeDaniel Caltagirone.....Majorek [30]   
Udo KroschwaldUdo Kroschwald.....Schultz [47]   
Andrew TiernanAndrew Tiernan.....Szalas [37]   
scénář:
Ronald HarwoodRonald Harwood  
námět:
Wladyslaw SzpilmanWladyslaw Szpilman.....kniha   
hudba:
Wojciech KilarWojciech Kilar  
Fryderyk ChopinFryderyk Chopin  
kamera:
Pawel EdelmanPawel Edelman  
střih:
Hervé De LuzeHervé De Luze  
dvd obal trailer
Distributor v ČR:
Falcon
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Jazykové verze:
anglická, německá, rumunská
 
 
Distribuční verze:
česky, s titulky
 
 
Zvuk:
Dolby Digital (SDDS/DTS)
 
 
Přístupno:
od 12 let
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Pianista >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

klasifikátor
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 20.10.2020
Roman Polanski je bez ohledu na svoje lidské   (ne)kvality mimořádný režisér a tenhle film   patří určitě k jeho nejlepším. Opravdu   velkolepá válečně-životopisná podívaná   patří k těm nejlepším evropským koprodukcím   jaké jsem kdy viděl. Strhující a chvílemi   VELMI sugestivní drama se super výpravou a   působivou hudbou. A protože je to skvělé i po   herecké stránce k úplné dokonalosti chybí jen   malinko. Divák je nekompromisně vtažen do děje   a ani mu nepřipadne na mysl, že film má dost   extrémní stopáž. Pro ty kdo neviděli ale   jedno varování. Tohle tedy není rozhodně   žádná oddechovka u které se mozek odkládá v   šatně!!
collen
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 11.10.2017
Po celou dlouhou dobu jsem se zatajeným dechem   sledovala tento příběh plný válečné   hrůzy.Bylo to neskutečně naturalistické a   kruté a všem filmovým tvůrcům se povedla   mistrovská práce.
ondrink
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 16.5.2017
fajn film
O druhej svetovej sú toho natočené tony, ale tu   je veľmi dobre zobrazená doba. Film sa nesnaží   zabiehať do rôznych bočných línii a ani   priveľmi nemení lokácie a naozaj vidíme veľmi   podrobne popísaný úsek života tohto pianistu,   vďaka čomu si vieme urobiť oveľa lepšiu   predstavu o II. svetovej vojne ako z iných   filmov.
volam.sa.pistik
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 14.3.2016
Chopin
Dosť toho vysvetľuje, keď prenesie Szpilman   vetu, keď Židia nesmú do jednej kaviarne:   "Viete, ľudia sú takí, chcú byť   lepšími nacistami ako Hitler." Silný   príbeh, prvý raz, keď som ho videl dávno, ma   prekvapil koniec, kto ho vlastne zachránil a to   vlastne troška súvisí aj s prvou vetou, že   niektorí stáli aj na strane dobra a boli   ochotní spraviť aj dobrý skutok. Ťažko   nájsť niečo pekné v tých chaotických   časoch, ale treba uznať odvahu a aj ochotu   pomôcť niektorých ľudí. A nesmieme opomenúť   krásnu hudbu
jarda53
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 24.1.2014
Jeden z výborných počinů režiséra   Polanského a herecký výkon Adriena Brodyho nás   přikurtuje k obrazovce a chvílemi člověk ani   nedýchá. Je to prostě zážitek a ten nezmizí,   přímo se zavrtá do mozku. Je to opravdu hrůza,   co se zde v Evropě dělo a nám všem bych jenom   přál, tu hrůzu vidět jen v televizi, díky   schopným režisérům. Vždy jsem fandil   hráčům na klavír a kolikrát jsem jenom snil,   že to ovládám i já. Jiné hudební nástroje   mě tak nejsou blízké. Ve filmu máme příběh   pianisty, který přijde o celou rodinu, kteří   na onen svět odešli komínem, a když se stane,   že se skrývá a fašista mu nosí jídlo. Znám   to z polských filmů, že němci obklíčili   ulici, a kdo se nacházel ve špatnou dobu na   zlém místě, zemřel u zdí budov. Velitelé to   nařídili a odpoledne, pod dojmem z dobře   vykonané práce, při návratu domů, přináší   jídlo nějakému, řekněme třeba pianistovi,   kterého nechá při konci války se skrývat,   když ho to baví...
ricky4
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 1.1.2014
Smutný scénář, geniální herci v čele s tim   hlavním. Dojemný snímek, který mě na několik   dní donutil přemýšlet o životě a o té lži,   že žijeme ve špatné době. Houby
enejčel
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 16.2.2013
Čekal jsem, že film bude pěkný a nemýlil jsem   se. Dobré herecké výkony a filmový štáb mě   nadchnuli. Nicméně, vadilo mi, jak němci mluví   k polákům německy a poláci jim odpovídaj   polsky (v našem dabingu teda česky) a rozumí   jim? To se mi zdá nedodělané, ale možná se   mýlil a pan Szpilman to takhle doopravdy zažil.   Snímek velice chválím, ukazuje zlo v tom   pravém slova smyslu a není divu, že Poláci   nenávidí němce ani rusy. Při Varšavském   povstání Rusové schválně čekali, až němci   povstání potlačí a pak jen udeří a Němce   vyženou, poněvadž Stalin nechtěl Polákům   pomoct, chtěl jejich zemi posovětštit, což se   mu podařilo. Film je pěkný, ale neřekl bych,   že je na 3 oscary a 2 bafty, ale je opravdu   pěkný.
Misantrop
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 9.11.2012
Jeden z mála příběhů z druhé světové   války, který není hloupý a který je prost   obvyklých klišé, jako jsou falešná   sentimentalita, schematičnost postav nebo   agitační propagace toho či onoho politického   názoru (většinou   žido-bolševicko-humanistického). Vidíme vcelku   zdařilý pokus o co nejvyšší možný   realismus: jak v chování postav živých lidí,   kteří se ne vždy chovají správně nebo   nesprávně, ať mají být zlí nebo dobří, tak   i v chování umírajících: lidé umírají   tiše, bez pathosu, bez jinde obvyklých   přehnaných výkřiků, bez efektního   odskakování a zmítání se, bez závěrečných   buditelských proslovů, bez mohutných proudů   vystříklé krve; jejich mrtvá těla realisticky   strnou v nejneobvyklejších polohách apod.   Cenné je dále, že zde nikdo nic mravoličně   nekomentuje, a celý film se dokonce obešel   úplně bez sexu, to je téměř nevídáno! -   Snad jedinou bezvýznamnou chybičku jsem   zaznamenal pouze ve scéně na prkenném nadchodu   nad ghettem: jeden muž z davu statistů se tam   prošel v téže sekvenci nejméně dvakrát až   třikrát za sebou! - Z replik mě zaujala ta,   kterou pronáší kápo nově zverbované   židovské policie: "Někdo to dělat   musí." Ta věta je sice hodně stará a   otřepaná, táhnoucí se staletími a dějinami   poroby, ale přesto stále mocná a vzbuzující   otázky v závislosti na místě a době. Úplně   stejně se dnes odpovídá např. na námitku, že   politika je svinstvo (svině prominou): "Ano,   to je sice pravda, ale někdo to holt dělat   musí." Jedna z otázek, které to budí, je   tato: "Jak bych se zachoval Já, kdyby mě   dnes chtěli lidé takto ponížit, zneuctít,   zotročit neřkuli zahladit? Také bych je nechal   dělat si se mnou, co chtějí? Také bych s nimi   takto krátkozrace spolupracoval na svém   vlastním zničení? A nedělám to již vlastně,   jen jinou formou, ne tak přímou a brutální? A   co ostatní? Nenechali si i oni vnutit jistý   zažitý modus své nesvéprávnosti? Když by jim   bylo nařízeno přestěhovat se, nechat se   zavřít, označkovat, očipovat, platit další   poplatky..., jak by se zachovali?" V jistém   smyslu žijeme vlastně všichni v jakémsi ghettu   - jen tomu tak neříkáme a většina si to ani   neuvědomuje. "Někdo to přece dělat   musí."
karlosphonic
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 3.11.2012
Excelentní zážitek
Předně bych chtěl upozornit,že samotné téma   holokaustu neznamená automaticky,že dávám   lepší hodnocení.Hodnotím film,ne reálnou   tragédii (proto jsem dal třeba nízké   hodnocení u Bílého pekla).
Nechci opakovat,co   zde pozitivního napsali jiní.Mně vždy na   těchto typech filmů neskutečně štvala   podbízivost,vlezlost.Například   "dramatické"pasáže s   dlouhotrvajícím pláčem,dlouhým   chápáním,dlouhé pohledy,dlouhé snímání   mrtvých,atd.,atd.Polanski se těmto pasážím   zcela vyhnul a přitom zrovna tento snímek   působí nejreálněji a nejemocněji,co jsem kdy   válečného viděl.Lidé všude umírají na   ulicích a přeživší jsou tím umíráním a   mrtvolami okolo sebe úplně otupělí.Naprosto   stejně jsem to viděl v dobových   dokumentech.Polanski to prostě nerozpitvává.
V   Pianistovi je také zmínka o bohatých   židovských bankéřích a humor nacistů o   židovském kšeftování.To jsem také jinde   neviděl.Ostatní snímky tak vypadají,že   fašisté tyto lidi nenáviděli prostě jen   tak.
Dvakrát mě režisér nachytal,kdy jsem si   myslel,že pianista se chová nesmyslně a v   dalším záběru mě z toho vyvedl.Nejprve když   mu přítel řekl,aby se choval v bytě tiše a on   hned začal "hrát" na   klavír.Podruhé,když trpěl žízní a přitom   koukal,jak mu teče lák od okurek na zem.Prostě   paráda!
Nechybí ani odzbrojující humor   (Němci na židovské wc nechodí,protože jsou   moc čisté),nebo černý humor (vítání svých   lidí v nacistickém kabátu).
Pianista se mi   nesmazatelně vryje do paměti.Excelentní film.Je   dobře,že byl tak krásně natočen.
Hezký   komentář:mlapiska
Ostrovan
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 6.8.2012
Téma druhé světové války je jistě nosné a   spící emoce snad dokáže probudit i v   anetickém člověku, ale je také obehranější,   než jakákoliv klasika v podání mistra   Szpilmana. Polanski ovšem dokázal zkomponovat   dílo v neotřelé a velmi barevné tónině,   dílo s minimem falešných tónů, dílo, které   člověk poslouchá do poslední noty a až pak   vydechne a jeho ruce propuknou v potlesk.
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih25824minih25824Hanele (1998) 
Hanele n
minih37417minih37417Matka (1975) [TV seriál] 
n
minih10463minih10463Komisař Rex (1994) [TV seriál] 
Kommissar Rex n
minih22635minih22635Vlčie diery (1948) 
Vlčie diery n
minih168818minih168818Poldové a nemluvně (2020) [TV seriál] 
Poldové a nemluvně n
minih40819minih40819Osm statečných (2006) 
Eight Below n
minih40722minih40722Osvobození V - Poslední úder (1971) 
Osvoboždenije - Poslednij štrum n
minih18878minih18878O sirotkovi z Radhoště (1996) [TV film] 
O sirotkovi z Radhoště n
minih19596minih19596Starci na chmelu (1964) 
Starci na chmelu n
minih7014minih7014Důstojníci (1971) 
Oficery n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

86.9 % (545)
8   - curil
9   - jarda53
10 - cicis
10 - clara.bow
10 - green-tea
9   - klasifikát
9   - Veronika42
10 - MARi0
9   - Frolíček
8   - Justik66
8   - FLA
10 - mia
8   - Edward52
10 - Hugin
4   - M.A.G.
7   - Agostino
5   - Lienocka22
9   - salte
8   - georginaa
9   - BinLADIN
dopisovatelPianista (2002)dopisovatelPianista (2002)
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 169711
Osobností: 666700
Fotografií: 666897
Plakátů: 320153
Obsahů a biografií: 156124

Poslední komentáře

Jak to bylo v Únoru (1972) [TV i...

Jak to bylo v Únoru
Tuto inscenaci si troufám   okomentovat ale ne   ohvězdičkovat. Jde v   podstatě o jakýsi hraný   dokument, který je (z   historického více >

Autor: klasifikátor

Doktor Martin: Záhada v Beskydec...

Doktor Martin: Záhada v Beskydech
Tenhle filmový spoiler mezi   televizními seriály DOKTOR   MARTIN a STRÁŽMISTR TOPINKA   mohl v kině uspokojit jenom   opravdu velmi nenáročného   diváka. Toť vše co se k   tomuto nepodarku dá napsat!

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 3 / 10

Popel a hvězdy (1990) [TV inscen...

Popel a hvězdy
Dvoudílná výpravná   životopisná inscenace   dokumentující životní   vzestup a pád slavného   vojevůdce, politika,   diplomata ale také více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 8 / 10

Ten zázračný dotek lásky (1988) ...

Ten zázračný dotek lásky
Sice se jedná o drama, ale   já se musel po celou dobu   sledování škodolibě smát.   Pointa byla jasná předem.   Stárnoucí ředitel podniku,   více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 5 / 10

Láska zlatnice Leonetty (1991) [...

Láska zlatnice Leonetty
Zřejmě nejlepší a   nejvtipnější ze čtveřice   filmů natočených podle   Dekameronu. Plno humorně   laděných a metaforicky   podaných hlášek a více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 6 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení