Pán a sluha (1938)

Pán a sluha
73.8 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 30.9.1938        
    Délka: 91 min.
„Jindřich Plachta v úsměvném příběhu o neobvyklém dědictví...“
Ladislav Tůma nečekaně zdědil půldruhého milionu a od té chvíle se na něj začaly valit maléry. Strýc, který mu tu obrovskou sumu odkázal, totiž do poslední vůle vtělil podmínku: synovec musí rok zaměstnávat jeho věrného komorníka Chytráčka. To vzbudilo pozornost Tůmových nadřízených. Jak si může Tůma, s platem úředníka, dovolit sluhu? Určitě je defraudant, propustíme ho! Ani v soukromí to Ladislav nemá jednoduché. Intrikán Josef Ševčík se mu všemožně snaží přebrat děvče a společensky ho znemožnit. Když se dozví o zvláštní klauzuli závěti, okamžitě vymyslí plán, jak soka o ty peníze připravit...

Nenáročnou komedii natočil v roce 1938 režisér Walter Schorsch, autor jediného dalšího filmu, jenž natočil v témže roce - Včera neděle byla. Hlavní roli vytvořil František Krištof-Veselý, oblíbený filmový milovník a tehdy už člen operetního souboru Slovenského národního divadla. Kritika označuje jeho výkon v tomto filmu za nejzdařilejší, jaký kdy před kamerou podal.

Zdroj: FTV Prima

režie:
Walter Schorsch
 
 
hraje:
František Krištof-Veselý (Ladislav Tůma), Jindřich Plachta (Chytráček), Václav Trégl (Mourek), Eva Gerová (Hana), Rudolf Deyl (dr. Karlík), Vítězslav Boček (ing. Ševčík), Raoul Schránil (Baloun), František Roland (notář), Bedřich Veverka (ředitel záložny), František Kreuzmann (pokladník), Milada Smolíková (bytná), Jarmila Beránková (sekretářka), Sláva Grossmann (elegán), Jan W. Speerger (opilý zákazník), Fráňa Vajner (nosič), Jaroslav Bráška (zákazník záložny), Štefan Munk (novinář), Ladislav Janeček (novinář), Jiří Schreinzer (novinář), Josef Kotalík (kustod klubu), Karel Fořt (člen klubu), Miroslav Kryštof-Kutina (člen klubu), Slávka Doležalová (členka klubu), Vilém Pruner (člen klubu), Eva Prchlíková (členka klubu), Karel Veverka (psychiatr), Antonín Jirsa (ošetřovatel z blázince), Jaroslav Sadílek (zaměstnanec kanalizační služby), František Filipovský (zaměstnanec kanalizační služby), Bolek Prchal (fanda na kopané), Josef Steigl (fanda na kopané), Kamil Běhounek (akordeonista v orchestru)
 
 
námět:
A.J. Urban
 
 
scénář:
A.J. Urban
 
 
kamera:
Ferdinand Pečenka
 
 
hudba:
Roman Blahník
 
 
výprava-architekt:
Štěpán Kopecký
 
 
střih:
Jan Kohout
 
 
zvuk:
Josef Zora
 
 
vedoucí produkce:
Jan Sinnreich
 
 
text písně:
Antonín Čejka, Karel Kozel
 
 
asistent režie:
Antonín Kubový, Eduard Šimáček
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.