Obsah filmu Noc rozhodnutí
Noc ze 14. na 15. března roku 1939 postavila dosavadního prezidenta Československé republiky Emila Háchu před kruciální dilema, zda podepsat, či odmítnout souhlas s německou okupací českých zemí. Televizní inscenace Pavla Háši rozvíjí osobní drama věrnosti vlastnímu svědomí a zodpovědnosti za druhé.
„První úředník státu má povinnosti, pane doktore," zní první věta Rudolfa Hrušínského v roli prezidenta Emila Háchy (1872-1945), jehož ztvárnil v televizní inscenaci Noc rozhodnutí. Soudce, který se v „pomnichovském marasmu" dostal až na Hrad, netušil, že smysl pro povinnost jej za pouhé tři a půl měsíce přivede do ještě tragičtější situace...
Noc ze 14. na 15. března roku 1939 postavila dosavadního prezidenta Československé republiky Emila Háchu před kruciální dilema, zda podepsat, či odmítnout souhlas s německou okupací českých zemí. Televizní inscenace Pavla Háši rozvíjí osobní drama věrnosti vlastnímu svědomí a zodpovědnosti za druhé.
„První úředník státu má povinnosti, pane doktore," zní první věta Rudolfa Hrušínského v roli prezidenta Emila Háchy (1872-1945), jehož ztvárnil v televizní inscenaci Noc rozhodnutí. Soudce, který se v „pomnichovském marasmu" dostal až na Hrad, netušil, že smysl pro povinnost jej za pouhé tři a půl měsíce přivede do ještě tragičtější situace osobního rozhodování než jeho předchůdce v prezidentském úřadě Edvarda Beneše při přijetí mnichovského diktátu.
Drama Noc rozhodnutí situuje dění do posledních hodin před obsazením českých zemí německým vojskem a následným vyhlášením protektorátu Čechy a Morava, v jehož čele pak Hácha stál jako „státní prezident" až do 9. května 1945. Děj se rozvíjí v konverzační poloze cestou vlakem do Berlína, kam byl Hácha pozván 14. března 1939 po vyhlášení slovenské samostatnosti, a pak přímo na místě. Aktéry jsou kromě Háchy jeho lékař, ministr (zjevně tehdejší ministr zahraničí František Chvalkovský) a komorník.
V dialozích těchto postav, izolovaných od okolí a ocitajících se pod hrubým nátlakem říšského ministra pověřeného Hitlerem jednáním, se projektují možné varianty nadcházejících dnů. Zatímco Háchův lékař vyzývá k odporu v duchu Husa, Komenského, Havlíčka a Masaryka, pragmatický (a možná i obeznámenější) ministr varuje před nedozírnými mezinárodními následky a jednoduchý komorník se děsí ztráty svých celoživotních malých jistot. „Zdá se, že budoucnost patří těm, kteří mají odvahu ke zločinu," konstatuje Hácha, aby posléze dospěl k přesvědčení, že osobní zodpovědnost mu nedovolí uvrhnout zemi do ozbrojeného konfliktu.
Režisér Pavel Háša (1929-2009) prokládá hlavní dějovou linku dobovými dokumentárními záběry a epizodami z německého generálního štábu, nosným elementem inscenace je však výkon Rudolfa Hrušínského. Ke své poslední roli byl nechtě disponován zklamáním z vlastní polistopadové politické epizody i stále se zhoršujícím zdravotním stavem. Jeho pohublá a ztrhaná tvář zrcadlí celou hloubku politikova vědomí, že každé rozhodnutí bude jen špatné.
Jan Lukeš
LFŠ 2015 < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 5.10.2024
Opravdu strhující televizní inscenace, která podle mého názoru, patří k vrcholům tvorby pana režiséra Pavla Háši. Mrazivý okamžik naší historie v podání naší herecké elity na čele s těžce nemocným Rudolfem Hrušínským v roli prezidenta Háchy, pro kterého to bylo jedno z posledních setkání s objektivy kamer. Skutečně velmi hodnotná a působivá podívaná i když rozhodně neveselá!!!
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 15.3.2020
Jedno z nejtěžších rozhodnutích v historii naší republiky. Háchův podpis rozhodl o osudech Čech a Moravy v době Protektorátu. Kolaborace a odevzdání českých zemí do rukou Německa nebo záchrana před útokem Hitlera na Prahu? Rudolf Hrušínský ve své velké poslední filmové roli dodal Háchovu charakteru tragickou osudovost a lidskost v této tíživé napjaté situaci a líčí ho jako starého a nemocného muže, který musí jednat o další existenci českého národa. Smutný a depresivní osud....Luděk Munzar v roli německého ministra Meissnera opět excelentní, nácky zahrál vždycky s ukrutnou přesvědčivostí. Noc rozhodnutí v režii Pavla Háši je historickým přepisem noci ze 14. na 15. března 1939 na filmové plátno, mezi jejíž děj se v retrospektivách prolínají skutečné dobové záběry. Převelice těžká doba....
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 23.1.2019
Tak na toto se asi nic říct nedá. Hltal jsem to "jak malé děcko" každé jejich slovo - přesto jsem věděl, jak to skončí.
To očividně každý z nás ne?
Herecký výkon R.Hrušínského a L.Munzara - nikdy nezapomenu - děkuju vám pánové.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.5.2012
Vynikající inscenace, ve které exceluje již velmi vážně nemocný pan Hrušínský. Děj se odehrává ve vlaku, který odváží třetího čs. presidenta na jednání s Hitlerem v Německu. Ovšem Háchovi je čím dál více jasné, že se o žádná rovnoprávná státnická jednání jednat nebude. Cestou se dovídá o vyhlášení samostatnosti Slovenska, na což reaguje povzdechem "Tak budeme mít v Praze slovenské velvyslanectví". Ministr, kterého výborně zahrál pan Němec, se ho snaží jako věrný stoupenec Masarykova odkazu přesvědčit, aby Německu neustupoval a hájil další existenci Československa. Ovšem Hácha je realista, navíc sužovaný nemocí a stářím... Podle mého názoru to bylo první filmové dílo, které nelíčilo Háchu jako odpornou stvůru, zbabělce a přisluhovače Německa, ale jako starého nemocného člověka, který si uvědomuje, že je zodpovědný za přežití českého národa obklopeného nepřáteli v situaci, která je i díky jeho předchůdci v úřadě vojensky a politicky neudržitelná. Člověka, který musí přijmout prohru, aby jednou mohla přijít výhra, které se on sám ale těžko dožije. Ví, že musí podepsat něco, co se mu příčí. A nakonec i ministr změní svůj názor a řekne "Pane presidente, podepište to"... Je škoda, že se toto dílo už dlouho na našich obrazovkách nevyskytlo, určitě by si to nejen pan Hrušínský zasloužil.
Reklama
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 29.4.2012
Toto je úžasná televizní inscenace o postavě naší historie protektorátním prezidentovi Háchovi. Mě vždy moc zajímalo, co to bylo za člověka, který na sebe vzal tak těžký úděl. V mých očích je to vysocevzdělaný,hodný a především nemocný člověk.Všichni by mu měli být vděčni, že nenadělal žádnou škodu, jako ti "převlíkači"!Pan Hrušínský je prostě neuvěřitelný!
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 15.1.2012
Poslední role pana Hrušínského. Byl nemocen a velmi vážně. Přesto odvedl excelentní výkon. Trochu možná pomohlo, že prezident Dr. Hácha taky nebyl při cestě do Berlína zcela fit. Ale jsem přesvědčen, že to bylo Hrušínského úžasné herectví co udělalo roli prezidenta předávajícího moc, stát, národ a já nevím co ještě do područí Německu tak fascinující, nač stojí se kouknout ještě 20 let po natočení.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 18.9.2011
Hral az do konce
Rudolf Hrusinsky bude u me patrit mezi nejvetsi herce ceske a potazmo i svetove tridy. V inscenaci je na nem videt, ze uz musel trpet nesnesitelnymi bolestmi a v roli prezidenta Hachy, ktery zrovna take nebyl v przinivem zdravotnim stavu, exceluje.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 3.10.2010
Televizní inscenace pojednávající o jedné významné etapě naší historie. Ve zmíněném díle jako jednu ze svých posledních rolí ztvárnil Rudolf Hrušínský. Hru si osobně hodně cením protože patří k tomu lepšímu, co na počátku devadesátých let bylo v televizi natáčeno.
Reklama
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 15.3.2009
Poslední role.
Poslední role Rudolfa Hrušínského před svou smrtí. Na to v jakém stádiu nemoci již pan Hrušínský tenkrát byl, předvedl excelentní výkon, hoden velkého uznání. Ironií osudu je fakt, že v tomto snímku hraje presidenta Háchu s velmi podlomeným zdravím, jemu samotnému, zbývalo v tu dobu již jen pár měsíců života. Proto se na to podívejte, kdo by si nechal ujít poslední roly takového velikána, jakým on určitě byl.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film