Mortadela (1971)

Mortadela (La Mortadella)
79.2 %
 
 

La Mortadella

Další název: Lady Liberty, The Sausage

    Žánr: komedie
    Země: Itálie / Francie
    Délka: 95 min.
„Láska prochází žaludkem aneb co vše může způsobit oblíbená uzenářská pochoutka“
Sophia Lorenová v roli půvabné Maddaleny, která se po dlouhých čtyřech letech odluky může konečně vypravit za svým snoubencem do New Yorku. Naplněna očekáváním a vyzbrojena úctyhodným svatebním darem, jímž je několikakilogramová mortadela, přicestuje do svobodné země. Hned po příletu ale narazí na nemilé překvapení v podobě přísných celníků nevraživě hledících na italskou delikatesu, která musí být podle zdravotnických předpisů ihned zabavena. Paličatá Italka se ovšem národní pochoutky jen tak nevzdá a nesmyslnému nařízení se odmítne podřídit. Skandál, který na letišti rozpoutá, však nijak nezapadá do Michelových plánů na získání občanství, proto snoubenku od jejích záměrů všemožně zrazuje. Maddalena je zhrzena nejen absurditou systému, ale především konformismem svého milého, který nijak neodpovídá obrazu někdejšího buřiče, jenž ještě nedávno bojoval za legalizaci rozvodů proti rigidním italským úřadům. Uzeninová aféra přiláká i senzacechtivého novináře Jocka, který z nebohé dívky udělá oběť americké byrokracie a mimoděk z ní vyláká pár dolarů na pokrytí nákladů svého věčně zadluženého života. Podivná změť nesmyslných předpisů, bezpáteřních chlapíků a podpantofelníků, v jejichž sítích se Maddalena ocitne, ji nakonec přiměje přehodnotit názor na skvělý život v zemi nekonečných možností.
Film Mortadela natočil v roce 1971 slavný italský režisér Mario Monicelli s hvězdným hereckým obsazením - Sophie Lorenová, William Devane, Gigi Proietti a Danny DeVito ve vedlejší roli politika Freda Mancusa.
Česká televize

režie:
Mario Monicelli
 
 
hraje:
Sophia Loren (Maddalena Ciarrapicová), William Devane (Jock Fenner), Gigi Proietti (Michel Bruni), Beeson Carroll (Dominic), David Doyle (O'Henry), Danny DeVito (Fred Mancuso), Susan Sarandon (Sally), Robert Glaudini (Georgie), William J. Daprato (Pasquale), Don Billett (poradce), K Callan (dáma v podzemce), Candy Darling (transvestita), Alex Fisher (Lawrence), John Gerstad (Martin), Michael Haley (taxikář), Basil Hoffman (Willett), Richard Libertini (Tim), Dutch Miller (Gallagher), Christopher Norris (Lydia), Darrell Zwerling (Stan), Fred J. Scollay (doktor)
 
 
scénář:
Suso Cecchi d'Amico (podĺe námětu Renata W. Spera), Don Carlos Dunaway
 
 
kamera:
Alfio Contini
 
 
střih:
Ruggero Mastroianni
 
 
dabing:
Jaroslava Adamová (Maddalena Ciarrapicová (1. dabing)), František Němec (Jock Fenner (1. dabing)), Ladislav Mrkvička (Michel Bruni (1. dabing)), Jana Hlaváčová (Maddalena Ciarrapicová (2. dabing)), Luděk Munzar (Jock Fenner (2. dabing)), Petr Štěpánek (Michel Bruni (2. dabing))
 
 
masky:
Giuseppe Annunziata
 
 
výprava:
Mario Garbuglia
 
 
producent:
Carlo Ponti
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.