Letiště 1975 (1974)

Letiště 1975 (Airport 1975)
79.4 %
 
 

Airport 1975

Další název: Letisko 1975; Letiště 2; Airport '75 - Giganten am Himmel

    Žánr: akční / drama / thriller
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 107 min.
„Nepozornost pilota malého letadla promění let cestujících z Washingtonu do Los Angeles v hrůzyplnou noční můru.“
Na cestující letu 409 letecké společnosti Columbia čeká dobrodružství, které je nejspíše nenapadlo ani ve snu. Při cestě nad horami narazí do přední části jejich Boeingu 747 pilot soukromého letounu. Následky jsou katastrofické. Oba hlavní piloti náraz nepřežijí, třetí zůstává ležet v bezvědomí. Je narušeno rádiové spojení a také jsou zničeny některé ovládací prvky. Vše závisí pouze na odvaze a schopnostech hlavní stevardky Nancy Pryorové, která s navigací letadla nemá žádné zkušenosti…

Americký snímek navazuje na divácký úspěch katastrofického filmu Letiště (z roku 1970), později se hollywoodští tvůrci vrátili k podobnému námětu znovu v Letišti 77. Příběh využívá prvků napětí a překvapení a zároveň počítá s jistou tolerancí při „posuzování“ věrohodnosti některých scén. Režisér Jack Smight při natáčení položil spíše důraz na vybudování působivé atmosféry a na volbu výrazných představitelů.

Úlohu stevardky Nancy Pryorové ztvárnila Karen Blacková, na jejímž výkonu spočívá hlavní tíha celého filmu. Předtím zaujala hereckou kreací v kultovní Bezstarostné jízdě. Hrála i v dalších snímcích tvůrců „americké nové vlny“ Boba Rafelsona – Malé životní etudy a Jacka Nicholsona – Jeď, řekl. V sedmdesátých letech hrála také ve filmech Den kobylek a Kozoroh jedna. Roli stárnoucího milence a tvrdého instruktážního pilota Alana Murdocka ztělesnil Charlton Heston (známý z velkofilmů Ben Hur, Desatero přikázání a Ve službách papeže). V hereckém obsazení cestujících letadla zaujmou dvě bývalé hvězdy americké kinematografie. Gloria Swansonová začínala již v období němého filmu, kdy vytvářela typ mondén a svůdnic (například ve snímku Muž a žena Cecila B. DeMillea), znovu zazářila v slavném Sunset Blvd. režiséra Billyho Wildera. V Letišti 1975 představuje samu sebe a ironickými a zlehčujícími výroky vnáší do příběhu připomenutí pomíjivosti slávy i lidského života. Její herecká kolegyně Myrna Loyová vystupuje v úloze výstřední paní Devaneyové, která si objednává whisky s ledem a všechno zapíjí pivem. V klasických snímcích byla obsazována do rolí svůdných a záhadných žen (Detektiv Nick v New Yorku) a dokonalých amerických manželek. Ošetřující „zpívající“ sestru Ruth si zahrála Helen Reddyová, na lůžko připoutaná Janice Abbottová v podání Lindy Blairové připomíná její někejší úlohu malé posedlé Regan z hororu Vymítač ďábla.

Zdroj: ČT

režie:
Jack Smight
 
 
hraje:
Charlton Heston (Alan Murdock), Karen Black (Nancy Pryorová), George Kennedy (Joe Patroni), Efrem Zimbalist (kapitán Stacy), Susan Clark (Helen Patroniová), Helen Reddy (sestra Ruth), Linda Blair (Janice Abbottová), Dana Andrews (Scott Freeman), Roy Thinnes (Urias), Sid Caesar (Barney), Myrna Loy (pani Devaneyová), Ed Nelson (John Alexander), Martha Scott (sestra Beatrice), Nancy Olson (paní Abbottová), Larry Storch (Glenn Purcell), Terry Lester (Mr. Kelly), Jerry Stiller (Sam), Norman Fell (Bill), Conrad Janis (Arnie), Beverly Garland (Scott Freemanová), Linda Harrison (Winnie), Guy Stockwell (plukovník Moss), Erik Estrada (Julio), Kip Niven (poručík Thatcher), Charles White (tlusťoch), Sally Yarnell (cestující)
 
 
námět:
Arthur Hailey
 
 
scénář:
Don Ingalls
 
 
kamera:
Philip H. Lathrop
 
 
hudba:
John Cacavas, Helen Reddy ("Best Friend")
 
 
kostýmy:
Edith Head, Joan Joseff (šperky (neuvedena))
 
 
střih:
J. Terry Williams
 
 
zpěv:
Helen Reddy ("Best Friend")
 
 
zvláštní efekty:
Whitey McMahon
 
 
výkonný producent:
Jennings Lang
 
 
producent:
William Frye
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.