Leopardí žena (1938)

Leopardí žena (Bringing Up Baby)
81.7 %
 
 

Bringing Up Baby

Další název: Leoparden küßt man nicht

    Žánr: komedie / romantický
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 102 min.
Bláznivá, šílená, výstřední. Traduje se, a to v nejlepším slova smyslu, že tato komedie díky své okouzlující absurditě snad musela být počata v ústavu pro choromyslné. Dějová linie - pes excentrické dědičky ukradne vzácnou dinosauří kost - vytváří dokonalý prostor pro takřka zběsilý souboj pohlaví.
Dramaturgové společnosti RKO doporučili povídku Hagar Wildeové ke zfilmování, protože nabízela „rozpustile šprýmovné dialogy a nekonečné možnosti dalších komediálních komplikací", i když přítomnost exotické šelmy v ději skrývala pro filmovou produkci potenciální problém. Howardu Hawksovi se povídka také líbila a na scénáři začal pracovat pouze s autorkou, později však přizval profesionálního scenáristu Dudleyho Nicholse.
Příběh je postaven na snaze velmi excentrické dědičky Susan Vanceové získat za manžela plachého a nemotorného paleontologa Davida Huxleyho, jemuž její pes ukradne a zašantročí důležitou kůstku potřebnou k dokončení kostry dinosaura. David následuje Susan na její farmu v Connecticutu, kde se ocitá v neuvěřitelné smršti bláznivých incidentů: na scéně se objeví leopard, který si oblíbil píseň „Nemohu ti nabídnout nic jiného než lásku", Susan napodobuje gangsterskou milenku, úctyhodná teta zastihne Davida v ženském negližé, divoký leopard uprchlý ze zoo je zaměněn za toho ochočeného… Bláznivý chaos jako by neměl konce. Role Susan byla od samého začátku určena pro Katharine Hepburnovou, jež také smluvně „patřila" RKO. Ta dosud vyloženě screwballové role nehrála, a tak měla problém trefit se do správné stylizace a silně přehrávala. Hawks se jí marně snažil vysvětlit, že velcí komici nedělali směšné grimasy, že zůstávali vážní a jejich humor vznikal z toho, co se jim dělo. Hepburnová pochopila, až když jeden z kolegů imitoval její hysterický projev. Cary Grant zpočátku pochyboval o své schopnosti hrát intelektuála, stačilo ho ale nasměrovat na charakteristický projev dychtivého, ale poněkud nemotorného hrdiny s brýlemi v podání Harolda Lloyda.
Hawksova Leopardí žena příznačně rozehrává genderový souboj s převrácenými stereotypy rolí v sexuálních konfliktech, které jsou sice vybojovány, nicméně ani happy endem nejsou plně rozřešeny.
Výsadní postavení Leopardí ženy v souvislostech komediálního žánru klasického období spočívá až v extrémním využití screwballové stylistiky. Snad proto byl snímek přijat diváky méně nadšeně, než se čekalo, a ikonou se stal až po uvedení v televizi koncem 50. a v průběhu 60. let. Tehdy viděly nové generace v Hepburnové s Grantem dokonalý screwballový pár.

Věroslav Hába, LFŠ 2014

režie:
Howard Hawks
 
 
hraje:
Katharine Hepburn (Susan Vanceová), Cary Grant (David Huxley), Charles Ruggles (major Horace Applegate), May Robson (teta Elizabeth), Barry Fitzgerald (Gogarty), Walter Catlett (Slocum), Fritz Feld (dr. Lehman), Leona Roberts (Hannah Gogartyová), George Irving (Alexander Peabody), Virginia Walker (Alice Swallowová), Tala Birell (paní Lehmanová), John Kelly (Elmer), Geraldine Hall (služka), Stanley Blystone (vrátný), Frank Marlowe (Joe), Ward Bond (policista na motorce), Pat O'Malley (zástupce), Billy Bevan (barman), William 'Billy' Benedict (Caddy), Evelyne Eager
 
 
námět:
Hagar Wilde
 
 
scénář:
Dudley Nichols, Hagar Wilde
 
 
kamera:
Russell Metty
 
 
hudba:
Roy Webb
 
 
výprava-architekt:
Van Nest Polglase, Perry Ferguson
 
 
kostýmy:
Dabbs Greer
 
 
střih:
George Hively
 
 
produkce:
Howard Hawks
 
 
titulky-česká verze:
Čeněk Peták
 
 
dabing:
Alena Vránová (Susan Vanceová (1966)), Petr Kostka (David Huxley (1966)), Miloš Kopecký (major Horace Applegate (1966)), František Filipovský (konstábl Slocum (1966)), Ferdinand Krůta (Aloysius Gogarty (1966)), Milada Želenská (teta Elizabeth Randomová (1966)), Eduard Dubský (Alexander Peabody (1966)), Alena Kreuzmannová (Alice Swallowová (1966)), Zora Polanová ((1966)), Hynek Němec ((1966)), Oldřich Janovský ((1966)), Zdeněk Jelínek ((1966)), Karel Vlček ((1966)), Antonín Jedlička ((1966)), Kateřina Lojdová (Susan Vanceová (2008)), Lukáš Hlavica (David Huxley (2008)), Vladimír Brabec (major Horace Applegate (2008)), Petr Pelzer (konstábl Slocum (2008)), Jiří Prager (Aloysius Gogarty (2008)), Ivanka Devátá (teta Elizabeth Randomová (2008)), Jiří Čapka (Fritz Lehman (2008)), Ludmila Molínová-Zábršová (Hannah Gogartyová (2008)), Dalimil Klapka (Alexander Peabody (2008)), Martina Randová ((2008)), Jitka Moučková ((2008)), Alexandr Postler ((2008)), Jan Szymik ((2008)), Karel Gult ((2008)), Jindřich Hinke ((2008)), Martin Janouš ((2008)), Tereza Ryšavá ((2008)), Milan Slepička ((2008)), Emil Žák ((2008))
 
 
zvláštní efekty:
Vernon L. Walker
 
 
režie českého znění:
Blanka Nováková (Československá televize Praha 1966), Jana Semschová (Česká televize 2008)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.