Kříž u potoka (1937)

Kříž u potoka
74 %
 
 
    Žánr: adaptace
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 8.10.1937        
    Délka: 80 min.
"Kříž u potoka". Tento vesnický román z Podještědí je vrcholným dílem české spisovatelky Karoliny Světlé. Autorka do něho nejdokonaleji vtělila svůj vlastní problém ženského mesianismu, svou znepokojující představu o obrodném působení ženy na muže. Její vykupitelská síla, vítězí nad neukázněným, hýřivým mužem, je tu zosobněna čistou dívkou, ušlechtile emancipovanou. Světlá úmyslně nahlíží na rodinnou tragédii Potockých zrakem lidové pověrčivosti, která věřila ve zhoubnou moc kletby, která přechází z jednoho pokolení na druhé a je nakonec vykoupena za cenu nejvyšších obětí života a lásky.

To vše je v románu obestřeno baladickým kouzlem a zasazeno do rámce čarovné horské přírody. Pro film byl "Kříž u potoka" scénicky upravený Kožíkem a Polachem. Autoři zde vyzdvihují zvlášť jeho folkloristickou hodnotu, místy poněkud na úkor myšlenkové a etické stránky díla, obměňujíce, patrně z důvodů režijních, libovolně průběh děje. Evička, schovanka bohaté mlynářky, bere si Štěpána Potockého nikoliv z lásky, nýbrž, aby odvrátila svou obětavostí a nesobeckostí kletbu z jeho rodu, v němž nikdy nebylo pokojné lásky a šťastného manželství. Podaří se jí to, ne když přetrpí mnoho křivd, ne když se pokoří před mužovou milenkou, ale teprve až když se odřekne toho nejdražšího, své lásky k Šěpánovu bratru Ambrožovi. Film sám má některé velké přednosti před ostatními českými filmy. Samotný děj je již silně dramatický a proto i životný.

Režie jej vybavila téměř operetně rušnými davovými scénami, kde krásné národní kroje , tance a písně křísí vkus starodávné lidové tradice s místními zvyky a obyčeji. Také záběry krajiny, bohužel však nezachycené na autentických místech, i věrné dobově interiéry zvyšovaly hodnotu tohoto filmu. I po stránce herecké měl své nesporné přednosti a kvality.

Jiřina Štěpničková v úloze Evičky opět ukázala, že byla naší jedinou umělkyní pro tak závažný žánr jakým film "Kříž u potoka" byl. Promyšlená charakteristika, jemně úměrná gesta a čistá vyslovnost lahodného hlasu byly nemalými přednostmi jejího podání. Také role Štěpána Potockého s Vitězslavem Vejražkou a jeho bratra Ambrože, kterého vytvořil Mirko Eliáš, byly těmito herci výborně obsazené. Jmenovitě pak Eliáš svou mužností a velkorysostí. "Kříž u potoka" byl velmi dobrý film.  Autor: Asmodej

režie:
Miroslav Jareš
 
 
hraje:
Jiřina Štěpničková (Eva Potocká, schovanka ve mlýně), Vítězslav Vejražka (Štěpán Potocký), Mirko Eliáš (Ambrož Potocký, Štěpánův bratr), Jindřich Plachta (mlynář), Ella Nollová (mlynářka), Václav Trégl (hospodský Holý), Běla Tringlerová (Mařička, Holého dcera), Anna Letenská (děvečka u Potockých), Karel Šott (radní Drahorád), Václav Menger (soused v hospodě), V.A. Vlasák (soused v hospodě), Miloš Šubrt (soused v hospodě), Fráňa Vajner (soused v hospodě), Jaroslav Tryzna (zástupce vedoucího výroby)
 
 
námět:
Karolina Světlá (román)
 
 
scénář:
František Kožík, Bohumír Polách, Eva Vrchlická
 
 
kamera:
Ferdinand Pečenka
 
 
hudba:
Miroslav Ponc
 
 
výprava-architekt:
Jan Zázvorka
 
 
zvuk:
Hans Richter
 
 
vedoucí produkce:
František Navrátil
 
 
zpěv:
Jiřina Štěpničková
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.