Obsah filmu Kainovo znamení
V řadě již třetí dílo Janusze Majewského, které vzniklo v polsko-československé koprodukci - po filmech Dvojí svět hotelu Pacifik a Slaná růže (Słona róża, 1982). Iniciátorem vzniku filmu byla tentokrát česká strana a Majewskému, jako již osvědčenému tvůrci, byla nabídnuta realizace scénáře uznávaného českého scenáristy Vladimíra Körnera. Z jeho pera vzešel příběh českého studenta Ludvíka Machla, který je kvůli svému zapojení do odboje proti rakouské monarchii zatčen a následně donucen ke spolupráci s tajnou službou. Když se však ukáže, že Ludvík je jako špicl nepoužitelný, je odvelen k tajnému vojenskému oddílu kamsi do slezského...
V řadě již třetí dílo Janusze Majewského, které vzniklo v polsko-československé koprodukci - po filmech Dvojí svět hotelu Pacifik a Slaná růže (Słona róża, 1982). Iniciátorem vzniku filmu byla tentokrát česká strana a Majewskému, jako již osvědčenému tvůrci, byla nabídnuta realizace scénáře uznávaného českého scenáristy Vladimíra Körnera. Z jeho pera vzešel příběh českého studenta Ludvíka Machla, který je kvůli svému zapojení do odboje proti rakouské monarchii zatčen a následně donucen ke spolupráci s tajnou službou. Když se však ukáže, že Ludvík je jako špicl nepoužitelný, je odvelen k tajnému vojenskému oddílu kamsi do slezského pohraničí. Ocitne se tak v nesourodé společnosti, kterou tvoří žoviální kapitán Truxa, polský hrabě von Rożyńský a pohledná rakouská služka Kitty. Již jako oběť komplotu se tak nic netušící Ludvík ještě víc zaplete do složitých událostí nadcházejícího válečného konfliktu.
Ačkoli se děj odehrává na konci 19. století, nejsou historické události prusko-rakouské války, i když se zásadně dotýkala obou zemí, prvotním zájmem filmu. Kainovo znamení se skrze zápletku - nelidské praktiky tajné policie - metaforicky vyjadřuje k době svého vzniku. Takto dobře míněná a trefně mířená kritika proti socialistickým tajným službám však vyšla naprázdno. Film měl v Československu premiéru počátkem roku 1990 a pozornost společnosti byla tehdy již upřena zcela jinam.
Již samotný scénář Kainova znamení, zahrnující jak polské, tak české postavy, zadal předpoklad pro zajímavé herecké příležitosti herců z obou zemí. Českou stranu hájí vynikající, i když méně známé výkony hereckých hvězd - Petra Čapka a Jiřího Kodeta. Největší pozornost ale strhává polský herec Olaf Lubaszenko, představitel hlavního hrdiny, který si za svůj výkon ve filmu Je třeba zabít Sekala (r. V. Michálek, 1998) odnesl o několik let později Českého lva.
Petr Vlček
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 22.8.2020
Agentů jak nakakáno, do toho se ještě zamíchá hrabě, no děs. Ono se v celém filmu tak moc neděje, ale přesto je svým způsobem zajímavý. Dost věcí jsem nepobral, ale také jsem se o to nesnažil. Takže, mně se líbily obě herečky, ale to je zhruba vše. Mezitím to bylo pořád na jedno brdo.
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 22.12.2018
Je hodně důležité, kdo látku Vladimíra Kornera dokáže kvalitně a věrohodně převést na filmové plátno. Nejvíc se to zdařilo Františku Vláčilovi (Adelheid, Pověst o stříbrné jedli a Údolí včel), Jiřímu Svobodovi (Zánik samoty Berhof) a Karlu Kachyňovi (Cukrová bouda). Dobře zabodovaly i filmy Miloslava Luthera (Svědek umírajícího času, Chodník cez Dunaj a Anděl milosrdenství). Vyloženě špatně dopadly snímky Milana Cieslara (Krev zmizelého). Kainovo znamení bych řadil k těm horším zpracováním. Chybí potřebná invence a výraznější dějová stránka. Takhle film působí zmateně a špatně. Příliš mnoho postav, těžko se v ději orientuje. A to je právě chyba režiséra, který si jinak s tak kvalitní látkou nedokáže poradit. Výsledkem pak jsou těžkopádné herecké výkony, slabé dialogy a nepřehledné scény a střihy. Vrcholem je hrozná hudba, která neumí využít a uchopit atmosféru situace a jakékoliv vypjaté scény. Předabování polských herců je také spíše ke škodě. A hlavně, film nepůsobí, že by se odehrával v druhé polovině devatenáctého století, ale jako v době kolem První světové války.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 2.12.2015
Prusko-rakouská válka, mladý člověk se svými ideály a nucené udavačství. Zajímavý příběh v neméně zajímavém filmovém přepisu vyobrazený tak trochu v artu a podobenství. Tím se zdá být snímek dosti táhnoucí a nudný, ale silný příběh o těžké době, kdy se nedá věřit naprosto nikomu, dokáže zaujmout hlavně svojí ryzostí. Bohužel je ale také přeci jen znát určitá šeď celého projektu a to může být asi i důvod, proč tento počin upadl v zapomnění, což je vcelku škoda. Za zmínku snad i stojí mladičká Sabina Laurinová se svým typickým naivním dívčím výrazem, která tu ztvárnila jednu z rolí. Její výkon ( i divák nemrava si přijde na své) je působivý a na její začátky velmi dobrý.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.7.2010
Přiznám se, že jsem o existenci tohohle filmu doteď neměl ani tušení. Opět je to příklad, kdy film zcela zapadl nevhodnou datací premiéry v době, která kinům moc nepřála. Přitom je to škoda, protože tenhle nevšední příběh zajímavě nakombinovaný s historickými událostmi si pozornost zaslouží. A to i díky hereckým výkonům i v těch hodně malých rolích (Kodet, Přeučil atd.)
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film