Jako zabít ptáčka (1962)

Jako zabít ptáčka (To Kill a Mockingbird)
83.2 %
 
 

To Kill a Mockingbird

    Žánr: drama
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 129 min.
„Spravedlnost musí být slepá. Ale neměla by být zaslepená.“
Sedmiletá dívka Scout (Mary Badhamová) a její starší bratr Jem (Philip Alford) žijí v zapadlém jižanském městečku Maycomb na počátku třicátých let 20. století jen s ovdovělým otcem Atticem (Gregory Peck). Ten je právníkem a většinu dne je pryč, takže oba sourozenci se během léta věnují různým dobrodružstvím v nejbližším okolí domu. S dětskou nevinností vnímá Scout právnický případ, kterého se její otec ujme. Atticus totiž obhajuje černocha Toma Robinsona (Brock Peters), jenž je obviněn ze znásilnění bělošské dívky. Zatímco obyvatelé Maycombu považují věc za jasnou a chystají se Toma zlynčovat, smysl pro právo a spravedlnost velí Atticovi postavit se proti všem. Tím spíš, že podle všech indicií k žádnému znásilnění nedošlo…

Americký film režiséra Roberta Mulligana vznikl v roce 1962 podle románu Harper Leeové, který vyšel o dva roky dříve a získal Pulitzerovu cenu. Kniha i film patří v USA k velmi oblíbeným klasickým dílům. Snímek získal kromě řady jiných cen též Oscary za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (G. Peck), nejlepší scénář (Horton Goote) a nejlepší výpravu v černobílém filmu. Kromě toho měl ještě pět oscarových nominací: herečka ve vedlejší roli (M. Badhamová), černobílá kamera (Russell Harlan), hudba (Elmer Bernstein), režie a nejlepší film.

Zdroj: ČT

režie:
Robert Mulligan
 
 
hraje:
Gregory Peck (Atticus Finch), Mary Badham (Scout), Phillip Alford (Jem), Brock Peters (Tom Robinson), John Megna (Charles Baker 'Dill' Harris), Frank Overton (šerif Heck Tate), Rosemary Murphy (Maudie Atkinsonová), Ruth White (paní Duboseová), Estelle Evans (Calpurnia), Paul Fix (soudce Taylot), Collin Wilcox Paxton (Mayella Violet Ewellová), James Anderson (Robert E. Lee 'Bob' Ewell), Alice Ghostley (teta Stephanie Crawfordová), Robert Duvall (Arthur 'Boo' Radley), William Windom (prokurátor Gilmer), Crahan Denton (Walter Cunningham Sr.), Richard Hale (Nathan Radley)
 
 
scénář:
Horton Foote (podle stejnojmenného románu Harpera Leea)
 
 
kamera:
Russell Harlan
 
 
hudba:
Elmer Bernstein
 
 
střih:
Aaron Stell
 
 
zvuk:
James V. Swartz
 
 
výprava:
Henry Bumstead
 
 
producent:
Alan J. Pakula (Jem)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.