Hodiny zoufalství (1955)

Hodiny zoufalství (The Desperate Hours)
72.6 %
 
 

The Desperate Hours

Další název: An einem Tag wie jeder andere

    Žánr: krimi / drama / film noir
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 112 min.
„Dům plný rukojmí a čas ubíhá tak pomalu.“
Nejznámějším dílem spisovatele Josepha Hayese, jenž se specializoval na kriminální tematiku, byl román Hodiny zoufalství (1954) o předměstské rodině, terorizované trojicí uprchlých gangsterů. Hayes tento incident, založený na skutečné události, upravil pro jeviště a stejnojmenná dramatizace se s velkým úspěchem představila na Broadwayi a získala Cenu Tony 1955 za nejlepší hru. Další Tony si odnesl režisér divadelního představení Robert Montgomery (známý především jako herec).
Od jevištní podoby k filmovému přepisu to byl už jen malý krůček, i když bylo třeba upravit hlavní postavu kriminálníka Glenna Griffina pro Humphreyho Bogarta (jako mnohem mladšího hrál Griffina na Broadwayi Paul Newman).
Hayes sám napsal scénář filmu a režie se ujal William Wyler, který v zájmu větší autentičnosti natáčel černobíle, přičemž ovšem využil nového širokoúhlého systému VistaVision.
Vedle Bogarta se v rolích gangsterů objevují Dewey Martin (mladší z bratrů Griffinů Hal) a Robert Middleton (brutální Kobish). Jejich protihráči jsou Fredric March v úloze usedlého otce rodiny Dana Hilliarda a Martha Scottová jako jeho žena Eleanor. Kvalitní herecký soubor ještě doplňují mj. Arthur Kennedy (zástupce šerifa Bard) a začínající Gig Young (nápadník Hilliardovy dcery, advokát Chuck Wright). Snímek i po letech udrží diváka v napětí díky dobře napsaným dialogům a díky hereckému umění obou hlavních představitelů, kteří své role hrají s velkou vnitřní intenzitou.
Wylerovo filmové drama má na obrazovce ČT svoji českou premiéru a stejně tak je u nás neznámá Hayesova knižní předloha. Jevištní dramatizace Hodin zoufalství se v polovině 70. let hrála na prknech královéhradeckého divadla pod názvem Dům rukojmí. Z televize a z videa je u nás také známý filmový remake režiséra Michaela Cimina z roku 1990, v němž hlavní role vytvořili Mickey Rourke a Anthony Hopkins.

režie:
William Wyler
 
 
hraje:
Martha Scott (Eleanor Hilliard), Humphrey Bogart (Glenn Griffin), Fredric March (Dan C. Hilliard), Arthur Kennedy (šerif Jesse Bard), Dewey Martin (Hal Griffin), Gig Young (Chuck Wright), Mary Murphy (Cindy Hilliard), Richard Eyer (Ralphie Hilliard), Robert Middleton (Sam Kobish), Alan Reed (detektiv), Bert Freed (Tom Winston), Ray Collins (šerif Masters), Whit Bissell (agent FBI Carson), Ray Teal (por. Fredericks)
 
 
námět:
Joseph Hayes (román)
 
 
scénář:
Joseph Hayes
 
 
kamera:
Lee Garmes
 
 
hudba:
Daniele Amfitheatrof
 
 
střih:
Robert Swink, Joe Flynn (motorista)
 
 
producent:
William Wyler
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.