Eroica (1957)

Eroica
70 %
 
 
    Žánr: válečný / komedie / drama
    Země: Polsko
    Délka: 87 min.
Snímek Eroica je výrazným příspěvkem do filmové diskuse o hrdinství za druhé světové války, kterou ve druhé polovině 50. let nastolila polská filmová škola. Varšavské povstání z roku 1944 jako první demytizoval film Kanály Andrzeje Wajdy, který si navzdory čerstvým a bolestným válečným zkušenostem kladl otázku po smyslu hrdinství. I režisér Andrzej Munk se v Eroice staví proti povstaleckým stereotypům a také si bere na mušku povinnost vojenské cti.
Snímek nese značně ironický podtitul Hrdinská symfonie ve dvou částech a je výsledkem Munkovy spolupráce se scenáristou a spisovatelem Jerzym Stefanem Stawińským (ten je rovněž autorem scénáře Wajdových Kanálů), který ve filmu zúročil své vlastní bojové zkušenosti. Dílo tvoří dvě filmové povídky: v první se válkou proplouvající floutek zaplete do mašinerie Varšavského povstání, druhá část se odehrává v německém zajateckém táboře pro důstojníky.
Obě povídky, ačkoli mají zcela odlišné vyznění, obsahují prvky absurdity až grotesky. Antihrdina první povídky Dzidziusz několikrát proklouzne německými i povstaleckými patrolami jako spojka zprostředkující možnou pomoc maďarských důstojníků, a když se konečně bez větší újmy (jen notně opilý) dostane do bezpečí mimo Varšavu, rozhodne se furiantsky vrátit do boje… Druhá povídka již tolik nepracuje s komikou, ale demaskuje život v „oflagu". Ve srovnání s koncentračním táborem je to místo, kde se dá celkem pohodlně žít, avšak v uzavřené společnosti vládne klaustrofobicky ponorková nálada, kterou pozvedají jen zvěsti o jediném zajatém vojákovi, jemuž se z tábora podařilo uprchnout. Pouze několik zasvěcených ví, že legenda uprchlého poručíka je pouhý klam: voják ve skutečnosti přežívá v podkroví ubikace. Děj sledujeme očima nově příchozích polských důstojníků a tragické události na sebe nenechají dlouho čekat.

Jitka Rohanová
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016

režie:
Andrzej Munk
 
 
hraje:
Edward Dziewoński (Dzidzius Gorkiewicz (část Scherzo alla Polacca)), Barbara Połomska (Zosia, Dzidziusova (část Scherzo alla Polacca)), Ignacy Machowski (Major (část Scherzo alla Polacca)), Leon Niemczyk (Maďarský poručík (část Scherzo alla Polacca)), Kazimierz Opaliński (Polský velitel (část Scherzo alla Polacca)), Emil Karewicz (Polský důstojník (část Scherzo alla Polacca)), Tomasz Lengren (Průzkumník), Jerzy Turek (Polský voják (část Scherzo alla Polacca)), Roman Wilhelmi (Polský voják (část Scherzo alla Polacca)), Tomasz Zaliwski (Maďarský důstojník (část Scherzo alla Polacca)), Kazimierz Rudzki (Poručík Turek (část Ostinato Lugubre)), Henryk Bąk (Poručík Krygier (část Ostinato Lugubre)), Mariusz Dmochowski (Poručík Korwin Makowski (část Ostinato Lugubre)), Roman Klosowski (Poručík Szpakowski (část Ostinato Lugubre)), Bogumil Kobiela (Poručík Dabecki (část Ostinato Lugubre)), Józef Kostecki (Poručík Žak (část Ostinato Lugubre)), Tadeusz Łomnicki (Poručík Zawistowski (část Ostinato Lugubre)), Józef Nowak (Poručík Kurzawa (část Ostinato Lugubre)), Wojciech Siemion (Poručík Marianek (část Ostinato Lugubre))
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.