Dvaasedmdesátka (1948)

Dvaasedmdesátka
59.2 %
 
 

Další název: Number Seventy-Two

    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 9.10.1953        
    Délka: 75 min.
POZOR, SPOILER

Je rok 1936 a jsme v ženské věznici. Právě se bude hrát divadlo podle námětu jedné z potrestaných. Tou je vězeňkyně Marta Kulišová, zde nazývána Dvaasedmdesátka. Někteří lidé se obávají, že by divadelní kus mohl odkrýt něco nového v jejím případu.

Po půl roce manželství Marta zjistí, že Karlův stavební podnik je jen zástěrka pro karban. Ona se má motat kolem hráče a zajistit, aby prohrával a neprokoukl občasný švindl. Ona to již dělat nechce. Ale je přemluvena svým mužem. Od sebevraždy ji zachrání neznámý pán.

Karel Kuliš pak svou činnost maskuje a ona mu ještě nevědomky přihraje další oběť, inženýra Budécia. Když pak s mužem sedí v kavárně, přistoupí k nim jiný muž a představí se jako prodejce aut Trojan. Je prý bývalý závodník a rád riskuje. A rád hraje karty. A tak je nalákán ke hře a Marta v něm pak poznává muže, co ji nedávno zachránil. Ten se jí svěří, že o falešné hře ví a jde si pro peníze získané na Budéciovi. Při jejich hře však dochází ke střelbě a je tam dokonce jeden mrtvý. Totiž Karel. Vše je na Martu, protože vzala do ruky zbraň a jsou na ní její otisky. Zbraň je její, a navíc proti ní svědčí i výpovědi. Marta dostane deset let.

Divadlo je dohráno a jeden z vězňů se k případu hlásí. Je to právě Trojan, ale zde je pod zcela jiným jménem. Ten přesně popíše situaci a na otázku proč se nepřihlásil, pověděl o svém cestování po světě s cirkusem. Pak zůstávají na chvíli Trojan a Dvaasedmdesátka spolu, aby si promluvili. Ale opona se znova rozevírá a divadlo pokračuje...  Autor: Pitryx

režie:
Jiří Slavíček
 
 
hraje:
Dana Medřická (vězeňkyně Marta Kulišová/herečka Medřická), Vladimír Šmeral (Melichar / Trojan), Eduard Dubský (Karel Kuliš), Vladimír Řepa (Mašek), Vítězslav Boček (Kníže), Marie Burešová (Julča Ramešová / herečka Burešová), Vladimír Hlavatý (Budecius), Rudolf Deyl (soudce), Rudolf Deyl (režisér), Bedřich Vrbský (ředitel věznice), Antonín Kandert (dr. Tereba), Helena Friedlová (porotkyně), J. O. Martin (porotce), Emil Bolek (porotce), František Kuhánek (porotce), Jiří Těšík (mladík ve hře), Miloš Hájek (obhájce), Radovan Lukavský (strážník), Josef Steigl (strážník), Jan S. Kolár (porotce), Karel Kastner (inspicient), Miroslav Grác (soudní úředník), Libuše Freslová (dozorkyně), Emil Dlesk (dozorce), František Marek (Sláma), Jan W. Speerger (Hájek)
 
 
námět:
František Langer (divadelní hra)
 
 
scénář:
Vladimír Šmeral, Karel Smrž, Miroslav Rutte
 
 
kamera:
Ferdinand Pečenka
 
 
hudba:
Dalibor C. Vačkář
 
 
výprava-architekt:
Štěpán Kopecký, Vladimír Syrovátka
 
 
kostýmy:
Fernand Vácha (poradce)
 
 
střih:
Jan Kohout
 
 
zvuk:
Emanuel Formánek
 
 
vedoucí produkce:
Z.M. Reimann, Miloš Mastník
 
 
výtvarník:
Stanislav Pavlík
 
 
zpěv:
Gita Schmidtová, Pavel Kurtz
 
 
masky:
Josef Kobík, Jan Štětina
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Václav Kutil
 
 
asistent režie:
Ivo Novák
 
 
asistent kamery:
Bohumil Kolátor
 
 
odborný poradce:
K. dr. Šubrt
 
 
nahrál:
Ivan Kawaciuk, Jan Kaláb, Filmový symfonický orchestr, Pražský filharmonický sbor
 
 
dirigent:
Otakar Pařík, Jan Kühn
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.