Divotvorný hrnec (1968)

Divotvorný hrnec (Finian's Rainbow)
81.5 %
 
 

Finian's Rainbow

    Žánr: muzikál
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 135 min.
POZOR SPOILER

Otec Finian McLonergan a jeho dcera Sharon z irského Glocca Mora putují po území USA. Již jsou blízko cíle, ale otec žene dceru opět dál.  
Do Duhového údolí přijíždí šerif, aby vydražil Woodyho dům. Ten má němou sestru Suzan a ta svým způsobem vysvětluje, že se musí na Woodyho počkat. Ten už totiž skutečně přijíždí vlakem.
Přesně v téže době sem přicházejí McLonerganovi. A Sharon objeví, co celou dobu nesl její otec. Je to zlato a otec tvrdí, že jej ukradl skřítkovi.  
Probíhá dražba a Woody zaplatí všechny dluhy, ale na poplatky a další úroky nemá. A v tom začíná Sharon z úkrytu na stromě házet bankovky.  
Její otec pak Woodymu sdělí, že je to v podstatě za partnerství a chce pozemek blízko Fort Knoxu. Dostává jej i s domem. Je víceméně jasné, že se Woody Mahoney a Sharon sblíží.  
Je noc a otec je v lese. Zde zakopává velký hrnec plný zlata. A když jej zahrabe objeví se tu podivný mladíček. Tvrdí, že je skřítek Og z Gloka Mora. A vyčítá mu to, že hrnec ukradl. Tím zavinil hroznou věc. V rukou lidí prý zlato přináší jen smůlu a neštěstí. A zatímco ti dva debatují, jiní dva se sblížili až moc.
Také přijdou za Woodyho kamarádem Howardem. On a Woody vymysleli rostlinu, která voní a také je v ní nikotin. Prostě tabák, který voní po mátě. Je to naprostý unikát, a nebýt drobné vady, totiž že nehoří, mohli vydělat majlant. Tak musí Howard začít pracovat, a proto odchází dělat přímo k senátorovi.  
Tady zrovna šerif předvádí dva geology, kteří zde něco dělali kvůli stavbě přehrady a ti nalezli na senátorových pozemcích zlato. Hned vedle Duhového údolí. Jenže teprve nyní se senátor dozví, že mu ten kus půdy de facto nepatří, protože jej koupil Finian.  
Mezi Woodyma a Sharon pak dochází k rozmíšce, protože on chce odjet. Ona vytáhne ze studny Oga. Ten se do ní zamiluje a později žádá jejího otce o její ruku. Jenže už proběhly zásnuby s Woodym. A tak Og vrací dětem ztraceného kohouta žádá je, aby hledaly zakopaný hrnec.
Přijíždí sem senátor Billboard Rawkins a chce od Finiana koupit jeho půdu. Ten samozřejmě transakci odmítá. Senátor uráží všechny černé a Sharon vysloví přání, aby zčernal sám. Jenže je pod ní blízko hrnec a ten přání plní.  
Lidé se dozví o zlatu a také přichází telegram, že dostali úvěr. Oni však chtějí být bohatí hned a nákup strojů k obdělání půdy a pozdějšího výnosu je moc nebere. Přijíždí sem pátračka, protože senátor zmizel a Woody slibuje svatbu.  
Jeho sestra tančí v dešti a nalézá hrnec, který odnáší pryč.  
Senátor potká Oga, a ten kouzlem změní jeho povahu. On se pak přidává ke třem černým zpěvákům.
Zatím se koná svatba Woodyho a Sharon. Jenže sem vpadne šerif s těma dvěma detektivy a zatykačem. Sharon má být zatčena jako čarodějnice. Nastává chaos, do kterého přispěje i senátor. 
Otec Ninie objevuje krádež hrnce. Og se zamilovává do Suzane. A aby vyhověl otci Sharon na pomoc jeho dceři, chce onen hrnec, který Ninia nemá. A Sharon má být jako čarodějnice upálena... 
 
    Autor: Pitryx

režie:
Francis Ford Coppola
 
 
hraje:
Fred Astaire (Finian McLonergan), Petula Clark (Sharon McLonergan), Tommy Steele (Og), Don Francks (Woody Mahoney), Keenan Wynn (senátor Billboard Rawkins), Barbara Hancock (Susan), Al Freeman (Howard), Ronald Colby (Buzz Collins), Dolph Sweet (šerif), Wright King (státní návladní), Phyllis Kennedy (pachtýřka), Roy Glenn (poutník), Brenda Arnau (pachtýřka), Vince Howard (geolog)
 
 
námět:
E.Y. Harburg (román)
 
 
scénář:
E.Y. Harburg
 
 
kamera:
Philip H. Lathrop
 
 
hudba:
Burton Lane, E.Y. Harburg (texty písní)
 
 
výprava-architekt:
Hilyard M. Brown
 
 
kostýmy:
Dorothy Jeakins
 
 
střih:
Melvin Shapiro
 
 
zvuk:
M. A. Merrick, Dan Wallin
 
 
dabing:
Ladislav Mrkvička (Finian McLonergan), Jana Mařasová (Sharon McLonerganová), Tomáš Juřička (Woody Mahoney), Martin Sobotka (skřítek Og), Oldřich Vlach (senátor Billboard Rawkins), Pavel Rímský (Buzz Collins), Bohdan Tůma (Howard), Miloš Vávra (šerif), Karel Chromík, Miluše Šplechtová, Kateřina Halešová (němá Susan), Josef Carda, Vladimír Kudla, Petr Říčánek
 
 
masky:
Gordon Bau
 
 
vedoucí výroby:
Joel Freeman
 
 
režie českého znění:
Jiří Kodeš
 
 
české dialogy:
Jiří Kodeš
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.