Děti ráje (1945)

Děti ráje (Les enfants du paradis)
79.4 %
 
 

Les enfants du paradis

Další název: Children of Paradise

    Žánr: drama
    Země: Francie
    Délka: 190 min.
„Bulvár hříchu jako velké divadlo slavných herců a lidských vášní.“
Tento unikátní film byl restaurován a digitalizován v úplné verzi a znovu uvádí na scénu velkolepou fresku z Bulváru zločinu. Hlavní hrdinové jsou inspirováni skutečnými postavami z divadelní a kriminální historie, pouze jejich milostná a soukromá dobrodružství jsou dílem autorovy představivosti. Marcel Carné vytvořil film ve stylu románů Victora Huga, který vypráví příběh o lásce a zločinu.

Když byla Paříž osvobozena, vystoupili Carné a Prévert se svým velkým dílem Děti ráje. Tento tříhodinový film o životě slavného pařížského herce – mima Jean-Baptiste Deburaua vznikal ve velmi obtížných podmínkách na sklonku 2. světové války. Natáčení začalo již v srpnu 1943. Pro nezvykle dlouhou délku filmu bylo potřeba zvláštního povolení tehdejší vichystické vlády. Nápad na tento film vlastně vzniknul v Nice, kde se Carné a Prévert potkali s Jean-Louis Barraultem (který si zahrál hlavní roli Jeana-Baptista), který jim vyprávěl dramatickou příhodu ze života mima Deburaua. Ta se pak stala hlavní linií filmu. V roce 1979 je tento film vyhlášen jako jedno z deseti mistrovských děl francouzské kinematografie let 1929 – 1979.

Paříž, 1928. Na bulváru Crime potkává mim Jean-Baptiste Deburau svou osudovou lásku Garance. Nádherná žena, plná odvahy a svobodomyslnosti, jako by nepatřila do této doby. Deburau se neodvažuje vyznat jí lásku. Ani nevnímá, že je věrně milován mladičkou Nathalie, dcerou ředitele. Garance se schází s mladým slibným hercem Frédérickem Lemaitrem, ale ve skutečnosti miluje Deburaua. Když je Garance obviněna v případu nechvalně známého Lacenaira, uchýlí se pod ochranu hraběte de Montray.

Jean-Baptiste Gaspard Deburau (vlastním jménem Jan Kašpar Dvořák) (31. července 1796, Kolín – 17. června 1846, Paříž) byl francouzský mim a herec narozený v Čechách, nejvýraznější představitel evropské pantomimy 19. století.

V roce 1811 či 1812 přišel do Paříže (pravděpodobně s částí rodiny), kde se stal hvězdou v komediích dell’arte v Théâtre des Funambules, jež se nacházelo na slavné divadelní ulici Boulevard du Temple. Přesto, že postavy jako např. Silueta mileneckého měsíce či Tiše trpící byly podmanivé a okouzlující, bylo jeho provedení slavného Pierrota uchvacující, až dech beroucí. Výjimečný výkon byl inspirací i nedostižným ideálem po následující desetiletí, a k odkazu jeho mistrovství se vracela i pantomima 20. let 20. století (Marcel Marceau, Ladislav Fialka), jež převzala nejen jeho klasické etudy (např. Socha Pierrot), ale i scénáře (Hadrář, Pierrot v Africe).

Zdroj: ĆT

režie:
Marcel Carné
 
 
hraje:
Arletty (Garance), Jean-Louis Barrault (Kašpar Baptiste Debureau), Pierre Brasseur (Fréderick), María Casares (Natálie), Marcel Herrand (Lacenaire), Louis Salou (hrabě de Montray), Albert Rémy (Scarpia Barigni), Pierre Renoir (Jericho), Fabien Loris (Avril), Etienne Decroux (Anselme Deburau), Jane Marken (paní Hermína), Gaston Modot (slepý), Palau (ředitel), Paul Frankeur (inspektor), Jacques Castelot (Georges), Paul Demange, Auguste Bovério, Guy Favières, Jean Carmet, André Numès Fils, Gustave Hamilton, Lucien Walter, Habib Benglia, Jean Lanier, Joe Alex, Jean Gold
 
 
scénář:
Jacques Prévert
 
 
kamera:
Roger Hubert
 
 
hudba:
Maurice Thirit, Joseph Kosma
 
 
střih:
Madeleine Bonin
 
 
produkce:
Louis Théron
 
 
masky:
Paule Déan
 
 
producent:
Adrien Remaugé
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.