„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“
82.7 %
 
 

Další název: Mrtví, zvoňte třikrát; Štyri vraždy stačia, miláčik

    Žánr: crazy / komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 10.6.1971        
    Délka: 102 min.
„Satira na komiksové seriály podle detektivního románu jugoslávského spisovatele Nenada Brixiho“
„My jsme všichni Gogo" - slavná „hláška" dobře charakterizuje gangsterskou komedii i neklidnou dobu počínající normalizace, v níž byla natočena. Příběh odehrávající se ve fiktivní západní zemičce Bonzánii byl rozloučením režiséra Oldřicha Lipského s tvůrčí svobodou.
Scenárista Miloš Macourek se podílel na řadě nezapomenutelných filmových titulů. Vedle režiséra Václava Vorlíčka často spolupracoval s Oldřichem Lipským. Ve dvou Macourkových gangsterských komediích - Vorlíčkově Kdo chce zabít Jessii? (1966) a Lipského „Čtyři vraždy stačí, drahoušku" (1970) - navíc do hry vstoupila osobnost comicsového kreslíře Káji Saudka. Zatímco v Jessii dochází k infikování obyčejného českého světa postavami a prvky z „amerického" kresleného seriálu, film Oldřicha Lipského se celý odvíjí v rámci comicsové nadsázky. Oba snímky využívají vložených kreslených prvků. Macourek s Lipským však stvořili celistvý fikční svět odehrávající se ve smyšlené západní zemi Bonzánii. Přestože v závěru získává vyprávění žánrový rámec, ke konfrontaci dvou světů, která je pro Lipského charakteristická, zde nedochází. To souvisí i s charakterem literární předlohy, a sice s humoristickým románem Mrtvým vstup zakázán od Nenada Brixyho. (Román z roku 1960 vydal jugoslávský spisovatel pod pseudonymem Timothy Tatcher a zfilmování se dočkal už v roce 1965. Díky filmu O. Lipského se v Čechách v roce 1973 druhé vydání znamenitě prodávalo.) Macourek ovšem s literární předlohou nakládal dost volně - comicsová crazy komedie nespoutaně hýří vizuálními a formálními nápady i absurdními „hláškami". Ty mají ryze český charakter a řada z nich zlidověla. Hektický charakter vyprávění je ovšem na fikční svět upnutý tak silně, že za přívalem gagů tušíme touhu uniknout alespoň ve snech za železnou oponou nastupující normalizační reality. Středoškolský učitel Georg Camel (režisérův bratr Lubomír) je tradičním pohrdaným, uťápnutým naivkou, který jednoho dne zjistí, že jakmile otevře dveře, vypadne na něj mrtvola. Zapletl se totiž do souboje dvou gangsterských band o šek na milion dolarů. Až hitchcockovský příběh muže neprávem obviněného ze zločinu je zalidněn množstvím barvitých postav, mezi nimiž nechybí Georgova láska, energická novinářka Sabrina, a šéfka zločinecké bandy Kate. V jedné z nejzábavnějších scén dvě první dámy československého filmu svedou bitku v koupelové pěně. V hereckém ansámblu sdružujícím českou hereckou elitu i Lipského oblíbence nechybí Marie Rosůlková coby Camelova bytná či Josef Hlinomaz jako Gogo.
Alena Prokopová, LFŠ 2014

režie:
Oldřich Lipský
 
 
hraje:
Lubomír Lipský (učitel Georg Camel), Jiřina Bohdalová (redaktorka Sabrina), Iva Janžurová (Kate Draxlová, šéfka bandy z Michaga), Marie Rosůlková (Harringtonová, Camelova bytná), František Filipovský (detektiv Sheridan), Jan Libíček (policejní komisař Brooks), Josef Hlinomaz (Gogo), Karel Effa (majitel baru Kovarski), Lubomír Kostelka (policista Davidson), Vlastimil Hašek (policista Harley), Stella Zázvorková (Peggy), Josef Kemr (zubatý gangster ze San Boniga), Jaroslav Moučka (Tom), František Peterka (Francis Owens), Jan Přeučil (Henry), Zdeněk Řehoř (psychiatr), Robert Vrchota (ředitel školy), Zdeněk Kryzánek (Bill), Lubor Tokoš (Ronald), Otto Lackovič (José Antonio), Jiří Lír (Jaime), Karel Pavlík (Owensův kolega), Viktor Maurer (dr. Porter), Ivo Gübel (šéfredaktor), Karel Augusta (hotelový vrátný Freddy Rogers), Antonín Jedlička (barman), Antonín Kryl (Horace), Josef Engel (gangster), Karel Engel (gangster), Petr Fleischer (gangster), Milan Kindl (gangster), Jiří Klenot (gangster), Jiří Plachý (gangster), Alad. Petický (gangster), Oldřich Musil (návštěvník baru), Zdeněk Srstka (jednooký gangster), Kateřina Frýbová (Henryho přítelkyně), Otakar Rademacher (gangster), Jaroslav Tomsa (gangster Luis), Jiří Koutný (policista), Nora Krčmářová (trafikantka Clarková), Ladislav Mrnka (tiskař Willy), Bedřich Zelenka (konduktér), Josef Burda (vrchní), Karel Sekera (Cole), Rudolf Kalina (číšník), Karel Vítek (gangster), Martin Štěpánek (elgantní gangster s pistolí), Zdeněk Blažek (role neurčena), Johana Saudková (dívka)
 
 
námět:
Nenad Brixi (román "Mrtvým vstup zakázán" (Mrtvacima ulaz zabranjen, 1960))
 
 
scénář:
Miloš Macourek, Oldřich Lipský
 
 
kamera:
Jiří Tarantík
 
 
hudba:
Vlastimil Hála
 
 
výprava-architekt:
Jiří Hlupý
 
 
střih:
Miroslav Hájek
 
 
zvuk:
Josef Vlček, Antonín Jedlička (zvukové efekty)
 
 
produkce:
Jiří Šebor
 
 
výtvarník:
Kája Saudek (kresby a návrhy titulků)
 
 
zpěv:
Eva Olmerová
 
 
text písně:
Pavel Kopta
 
 
II. kamera:
Stanislav Kautský
 
 
masky:
František Čížek
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Miroslav Dousek, Gabriela Bašeová
 
 
asistent režie:
Ivana Tokošová
 
 
asistent kamery:
Bohumil Vodička
 
 
pomocná režie:
Aleš Dospiva
 
 
fotograf:
Jan Kuděla
 
 
trikové snímky:
Jiří Šimůnek
 
 
kaskadér:
Jaroslav Klenot, Jaroslava Závodská (dubl za Jiřinu Bohdalovou)
 
 
vedoucí výroby:
Miloš Stejskal
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.