Obsah filmu Čintamani a podvodník
* Čintamani a ptáci
Doktor Vitásek je milovníkem umění a jeho největší vášní jsou orientální a historické koberce. Chodí do starožitností paní Severýnové, kde čas od času koupí nějaký ten cennější kousek. Již dlouho nic zajímavého a hodnotného nekoupil, a tak si jen tak prohlíží vystavené zboží. Zaujme ho kus, na kterém lehává Amina, fenka paní domácí. Je velice překvapen, když zjistí, že se jedná o čintamani s ptáky, což je zakázaný vzor. Proto existuje na světě jen několik málo kusů takovýchto koberců. Má obrovský zájem koberec koupit, ale kvůli výhodné cenně předstírá, že je to docela obyčejný kus, který mu přesně pasuje do předsíně....
* Čintamani a ptáci
Doktor Vitásek je milovníkem umění a jeho největší vášní jsou orientální a historické koberce. Chodí do starožitností paní Severýnové, kde čas od času koupí nějaký ten cennější kousek. Již dlouho nic zajímavého a hodnotného nekoupil, a tak si jen tak prohlíží vystavené zboží. Zaujme ho kus, na kterém lehává Amina, fenka paní domácí. Je velice překvapen, když zjistí, že se jedná o čintamani s ptáky, což je zakázaný vzor. Proto existuje na světě jen několik málo kusů takovýchto koberců. Má obrovský zájem koberec koupit, ale kvůli výhodné cenně předstírá, že je to docela obyčejný kus, který mu přesně pasuje do předsíně. Jenže koberec není majetkem paní Severýnové, ale vlastní ho paní Zanelliová, která si ho zde pouze dočasně uložila. Majitelka nechce o prodeji ani slyšet, má pro ni velkou citovou hodnotu. Jenže doktor Vitásek po koberci velmi touží a je ochoten podstoupit jakékoli útrapy, jen když bude velmi vzácný koberec vlastnit. Je dokonce ochotný se dát i na dráhu zločince. Ale protože je slušný a citlivý člověk, přece jenom jsou věci, které není schopný učinit, ani pro takovou velkou vzácnost.
* Příběhy sňatkového podvodníka
Na venkově již nějaký čas působí neznámý sňatkový podvodník. Vybírá si starší, bohaté a osamělé ženy. Policejní rada si myslí, že se jedná o někoho nového. Soudí tak podle popisu osoby, který nepasuje na nikoho, kdo by byl policii znám. Jen vlakový detektiv Holub je toho názoru, že to bude někdo zkušený, nějaká známá firma. Nejpodstatnějšími indíciemi jsou pachatelovy zlaté zuby, a také to, že se několikrát seznámil s poškozenými ve vlaku. Proto je do případu zapojen pan Holub z vlakové služby, aby nalezl muže s pěti zlatými zuby. Ve vlaku má velkou smůlu. Nalezne sice muže se zlatými zuby, jenže je to poslanec. Ten si stěžuje na chování policie u ministra vnitra a pan Holub je z případu odvolán. Přesto pokračuje ve vyšetřování na vlastní pěst a nakonec slaví úspěch. Sňatkovým podvodníkem je mu dobře známý pan Plichta. < Zobrazit méně
Autor: Out-Of-Way, zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 20.4.2023
"Bůh lásky není nic proti vášni sběratele." Tyto slova vyřkne v první povídce Vladimír Šmeral jako posedlý sběratel koberců a každý, kdo propadl jakékoliv sběratelské vášni mu dá jistě zapravdu, tedy i já :D. Scéna, když jde s nalitým Josefem Hlinomazem ukrást perský koberec je dokonalá. Ve druhé povídce sňatkového podvodníka s roztomilou grácií ztvárnil Jiří Sovák. Oba příběhy Jiří Krejčík zfilmoval tak, že čapkovský nádech je všudypřítomný. Hudba Zdeněk Liška, tady není co dodat, orientální zvuky nádherně vyplňují první povídku. Jen je škoda, že film neprošel restaurováním, i když ho ČT vysílala v HD kvalitě, obraz byl mizerný. Třeba se časem dočkáme, snímek by si to určitě zasloužil.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 5.1.2022
Bohdalka s culíčky a Janžurka s copánky:)
Více se mi líbila druhá povídka, herecký výkon pana Sováka a vyúčtovávání jeho režií při sňatkovém podvodnictví. A pak si rovnou naběhl na vidle.
Zaujaly mne drobnosti, jak v první povídce vypadala paní Scheinpflugová jako vetešnice a v druhé jako majitelka masny. Jak v druhé povídce byl policejní rada pan Marvan a jeden z vyšetřujících komisařů František Filipovský a další detaily. Milé pokoukání.
Hodnocení:
Přidáno: 17.3.2017
Náherný
Celkově je to film...pardon...dvojfilm naprosto povedený.Přesně ve stylu pana Krejčíka s důrazem na malou roli nebo detail.Pan Hlinomaz v první povídce naprosto zdobí a paní Bohdalová v povídce druhé je skvělá.Ale samozřejmě všichni jsou velmi dobří a Jiří Sovák vyhrává.Kdykoliv si tento film...pardon...dvojfilm..velmi rád připomenu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 12.5.2016
Tak především POZOR, pro všechny, doktor Vitásek nechodí k paní Sever//ý//nové nýbrž k paní Severinové. To měkké i je zcela zřetelně vidět na ceduli nad jejím krámem. Tak to jen tak na okraj. K filmu jako takovému, je to výborná komedie a to dva krát. Oba příběhy jsou pojaty velmi dobře, má to vynikající herecké obsazení a rozhodně to stojí za podívání. Paní Bohdalová jako stydlivka je tu prostě kouzelná.
Reklama
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 17.4.2015
Dvě Čapkovy povídky ve vynikající režii Jiřího Krejčíka představující ryze český jemný humor. První je o touze získat vzácný koberec jedním sběratelem. Příběh ukazuje co všechno je pro to ochotný udělat a vskutku je to k pousmání. Druhá je o nenapravitelném sňatkovém podvodníkovi. Nedá a nedá si pokoj, až je nakonec nucen vstoupit do soukromého života komisaře, který ho neustále zatýká. Tady je největší zajímavost role pana rady ztvárněná Jaroslavem Marvanem a jedním komisařem Františkem Filipovským. Fakt, že si to později zopakovali v seriálu 'Hříšní lidé města pražského' zřejmě není náhoda. Celkově je snímek nijak neurážející a velmi dobře natočený. Chvála Krejčíkovi, který to uměl takhle dobře podat.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 25.7.2012
Film se skládá ze dvou povídek od Karla Čapka. Příběh o dr. Vitáskovi v podání Vladimíra Šmerala, který objeví jen tak náhodou koberec, a je to opravdový pravý a nemá šanci ani jej koupit, a ani se mu nepodaří jej ukrást.Tu mu pomáhá František Filipovský. Zde příběh stojí na vynikajícím hereckým výkonu Olgy Scheinpflugové, mezi jinné, manželky Karla Čapka. Dr. Vitásek si musí nechat přejít chuť, neboť boj byl již dopředu prohraný. Sňatkový podvodník, v podání Jiřího Sováka je další skvělá povídka, která nám přiblíží zatčení lumpa, po kterém zůstávají stát, jak zkoprnělý, ženy, které do darebáka pumpují své úspory. Zde vypomáhá na kvalitě filmu i výkony Vlastimil Brodský i děvče k nakousnutí Jiřina Bohdalová...
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 30.9.2011
Mně se velice líbila první povídka
Povídka Čintamani a ptáci od Karla Čapka se mi velice líbila. A toto její filmové zpracování z mého pohledu nemá chybu. Dobří herci, perfektní vystižení atmosféry... Druhá povídka už mě tolik neokouzlila, ale Jiřina Bohdalová i J. Marvan jsou v ní úžasní.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 8.8.2008
O první povídce už zde bylo psáno ,já osobně mám radši tu druhou s dvojicí Sovák -Brodský,má přece jen trochu rychlejší spád a Marvan si zde střihne radu jěště před panoptikem.Rozkošně infantilní Jiřina Bohdalová.
V kolika filmech asi hrála Libuše Havelková ženu kriminálního delikventa?
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 23.5.2008
Není nic těžšího....
...než hodnotit povídkový film. Zvláště pak tehdy, kdy jedna povídka je víc než vynikající, druhá slabší, spíše nijak nevybočující průměr. Ale musíte hodnotit komplexně jako jeden film. Odpusťte mi, že i tak nadržuju svými osmi body první povídce Čintamani a ptáci. Ta je pro mne naprostou neotřesitelnou a maximálně vtipnou klasikou. Příběh sňatkového podvodníčka taky baví, ale znáte to - už se vám jaksi správně nezaryje pod kůži a víceméně jej pouštíte z hlavy. Tak kolik dát? V prvním případě by to bylo za 10 jednoznačně (i víc), podruhé je to tak 4,5...vím, že nejsem zcela objektivní, ale menší jak 8 kvůli Čintamanům fakt dát nemůžu. Já prostě miluju postavu skvěle zahranou Vladimírem Šmeralem, který udělá i nemožné, aby získal do své sbírky vzácný koberec paní Zanelliové, jež se však "válí" pod spící "čubou" (nebo čuba se spíš válí na koberci...) ve vetešnictví paní Severýnové. Jeho trnitá cestička je dlážděna papírky měnové hodnty 1. republiky, protože jak jinak by získal jen tak patřičné informace, že jo? Tak nad tou malou korupcí decentně zavíráme oči, když se dusíme smíchy při scéně, jak náš kobercový sběratel čeká na svého profesionálního kasaře (super výkon Josefa Hlinomaze, maximálně hlučného a posilňujícího se kapkami lihového moku) a přihlížející štamgast v hospodě v podání pana Menšíka vyzvídá: "Čekáš na Mařenu?" Sběratel chudák neví, jak z té situace vybrusit, no, řekněte - přece mu nebude říkat, že tam čeká na zloděje z povolání. A tak nenápadně směrem ke kolegáčkovi popojede lákavý papírek. Díru do světa tím ovšem neudělá, neboť štamgast jaksi nechápe, proč by se v pajzlu nemohlo veřejně říct, že někdo čeká na jistou charitativní pracovnici dobrovolného dárcovství:-)) O ledviny vážně nejde. S úšklebkem to tedy komentuje: "Ty seš ňákej fajnovej, hele..." Později na toaletě (pánské WC je zeď, kde se...no, to si domyslíte) mu tedy ještě pomstychtivě vpálí: "Mařena dneska nepřijde, má hosta." Kdyby jen chudák věděl, že celá ta správná situační komedie podle Čapkovy povídky je jen a jen kvůli starému hadru, ježíš - pardon, paní Zanelliová, já zapomněla, že to je..."Váš rodyný kus po grospapá.":-)))
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 2.7.2007
Výborný režisér, skvělá plejáda výborných herců té doby, ale mě to tentokráte nějak nesedlo. Čím to, nevím a dost mě to mrzí, protože jsem se na tento film docela těšil. Usmívat jsem se usmíval, nenudil jsem se, ale ono to zkrátka nebylo. Každý den zkrátka není posvícení.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film