Četa (1986)

Četa (Platoon)
86.7 %
 
 
 
 
 
Film na Blu-ray

Platoon

Další název: Čata (SK)

    Žánr: válečný / drama
    Země: Spojené státy americké / Velká Británie
    Délka: 111 min.
„Slavné válečné drama nás zavádí do vietnamské džungle.“
Oliver Stone (nar. 15.9.1946, New York) je synem amerického židovského otce a francouzské matky. Po maturitě nastoupil na Yaleovu univerzitu, ale po dvou semestrech odešel do Vietnamu, kde působil jako učitel. Pak pracoval na nákladní lodi a pokoušel se psát. V roce 1967 narukoval jako dobrovolník k pěchotě. Víc než rok bojoval v jihovýchodní Asii a byl dvakrát raněn (byl vyznamenán Purpurovým srdcem a Bronzovou hvězdou). Po návratu vystudoval film na Newyorské univerzitě v ročníku Martina Scorseseho. Od druhé poloviny 80. let se uplatnil jako provokativní autor a režisér levicově orientovaných dramat, v nichž se zabýval zejména tématy násilí a zrady v rovině osobní i celospolečenské.
Na jeho prvním významném díle Četa (1986) je na první pohled patrná inspirace vlastními zážitky. Strhující obraz kruté války, zabíjení, degradace lidské osobnosti a devalvace všech morálních hodnot vychází z autentických zkušeností. Hlavní hrdina, dobrovolník Chris Taylor (Charlie Sheen), prožívá peklo nelítostného boje v džungli, ale především poznává dva naprosto rozdílné přístupy k tomu, co se ve válce děje. Zatímco seržant Barnes (Tom Berenger) představuje tvrdého, zkušeného žoldáka, bezohledně vraždícího v zájmu přežití i nevinné oběti, jeho protivník, stejně zkušený a válkou prověřený seržant Elias (Willem Dafoe), se snaží i v nelidských podmínkách dodržovat zákony elementární lidské morálky. Příznačné je, že oba muži nakonec zahynou…

Film patřil v době vzniku nejen k divácky oblíbeným titulům, ale odnesl si rovněž řadu cen, mj. čtyři Oscary (nejlepší film, režie, střih, zvuk), čtyři nezávislá ocenění Independent Spirit Award (nejlepší film, režie, scénář, kamera) a tři Zlaté glóby (nejlepší film-drama, režie, mužský výkon ve vedlejší roli – Tom Berenger). Pro většinu málo známých hereckých představitelů také znamenal start úspěšné kariéry. V epizodní úloze tlumočníka Lernera se např. uplatnil Johnny Depp. Na plátně se také mihne sám režisér v uniformě majora.

Zdroj: ČT

režie:
Oliver Stone
 
 
hraje:
Tom Berenger (Bob Barnes), Willem Dafoe (seržant Elias), Charlie Sheen (Chris Taylor / vypravěč), Forest Whitaker (Velký Harold), Francesco Quinn (Rhah), John C. McGinley (Red O'Neill), Richard Edson (Sal), Kevin Dillon (Bunny), Johnny Depp (Lerner), Mark Moses (Wolfe), Tony Todd (Warren), Corey Glover (Francis), Dale Dye (kapitán Harris), Keith David (King), Oliver Stone (velitel bunkru), Reggie Johnson (Junior), David Neidorf (střelec Tex), Chris Pedersen (Crawford), Corkey Ford (Manny), Ivan Kane (Tony), Paul Sanchez (Doc), J. Adam Glover (Sanderson), Kevin Eshelman (Morehouse), Bob Orwig (Gardner), James Terry McIlvain (Ace, radista), Peter Hicks (Parker), Basile Achara (Flash), Steve Barredo (Fu Sheng), Chris Castillejo (Rodriguez), Andrew B. Clark (Tubbs), Bernardo Manalili (šéf vesnice), Than Rogers (velitel ženské věsnice), Li Thi Van (dcera šéfa vesnice), Clarisa Ortacio (stará žena), Romy Sevilla (jednonohý muž), Matthew Westfall (šílený voják), Nick Nickelson (první mechanik), Warren McLean (druhý mechanik), Li Mai Thao (oběť únosu), Ron Barracks (medik), H. Gordon Boos (voják s jetřábím střihem), Mark Ebenhoch (neuveden)
 
 
námět:
Oliver Stone
 
 
kamera:
Robert Richardson
 
 
hudba:
Georges Delerue, Stephen Foster (píseň "Oh! Susannah"), Samuel Barber (Adagio pro smyčce), Budd Carr
 
 
výprava-architekt:
Bruno Rubeo
 
 
střih:
Claire Simpson
 
 
zvuk:
Gordon Daniel (supervize), Richard Stone, Frank Fleming
 
 
produkce:
Joe Constantino, Cenon Gonzalez, Ooty Moorehead
 
 
zvláštní efekty:
Yves de Bono
 
 
koproducent:
Kitman A. Ho
 
 
koordinátor kaskadérů:
Gil Arceo
 
 
masky:
Cecille Baun (zvláštní maskérské efekty), Derek Howard (zvláštní maskérské efekty), Gordon J. Smith (zvláštní maskérské efekty), Gionilda Stolee (zvláštní maskérské efekty)
 
 
asistent režie:
Gerry Toomey (druhý)
 
 
výkonný producent:
John Daly, Derek Gibson
 
 
producent:
Arnold Kopelson
 
 
marketing a PR:
Frans J. Afman (finanční servis)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.