Cesta zpátky (1958)

Cesta zpátky
66.7 %
 
 

Další název: The Road Back

    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 17.4.1959        
    Délka: 92 min.
„Český film podle původního námětu Pavla Kohouta.“
POZOR, SPOILER

Dva mládenci ukradnou kabelku dívce sedící na lavičce s chlapcem. Zloději lavičku převrátí a prchají, mládenec za nimi. Když je dožene, dojde ke rvačce a ti tři zjistí, že se znají.

František Pastyřík zvaný Fredy, Karel Kučera řečený Carda a Dan Čihák se tedy dají dohromady. A rozhodnou se „udělat“ pokladní v kině. Jenže se to zvrtne a Fredy praští muže, který je chtěl zadržet, do hlavy. Na místě činu zůstává jeho bunda.

Dan má otce, který je také trochu se zákonem na štíru. Tvrdí sice, že právě kvůli synovi toho všeho nechal, ale Dan neví, zda je to pravda. Ten tedy zatím Fredyho ukryje na starém šífu. Sem jednoho dne zabloudí dívka Tonka, která pracuje na celnici. Fredy se s ní začne bavit a zdá se, že si ti dva nejsou zcela lhostejní.

Kriminálka brousí kolem, ale o Fredyho úkrytu zatím nic netuší. Dan tam opět jde a slibuje mu odjezd do Hamburku. Také sem opět přichází Tonka a Fredy ji počastuje historkou o svém násilnickém otci. Ona pro Fredyho hledá cestu, která by vedla zpátky, ale napoprvé to zkazí policajt, jdoucí jen náhodou kolem. Tonka pak tráví u vody stále více času.

Carda má po rozpravě doma nervy „na pochodu“ a navrhuje Danovi přiznání. Ten samozřejmě odmítá a prosí otce, aby zařídil Fredův odjezd do ciziny. Ten zpočátku tvrdě odmítá. Pak se kluci trochu napijí a pořádají motocyklové závody přes město. Jednu z motorek zastavuje až železniční závora.

Tonka vyhledá Fredyho otce a zjistí, jak se věci mají doopravdy. Totiž, že Fredy zabíjel. Takže jde za ním a žádá, aby se sám doznal. A on to slíbí. Jenže druhý den připlouvá Orel, šíf, na kterém má jet Fredy do Hamburku. Na témže šífu připlouvá i Tončin mládenec, kterého nemá její tatík rád. Ona sama je na vážkách, neví, co chce. On je totiž trošku na děvčata a odjel bez rozloučení. Tonka mu však zase odpouští. Horší dilema má Fredy. Ten se rozhoduje, zda se přiznat a zůstat doma, či nezákonným způsobem opustit republiku. Dan mu donesl jídlo a marky. Fredy má před sebou skutečně životní rozhodnutí…  Autor: Pitryx

režie:
Václav Krška (a technický scénář)
 
 
hraje:
Eduard Cupák (František Pastyřík zvaný Fredy), Josef Vinklář (Dan Čihák), Jana Dítětová (Tonka), Oldřich Slavík (Karel Kučera - Carda), Karel Máj (Tončin strýc), Karel Höger (hodinář Pastyřík, Františkův otec), František Vnouček (otec Kučera), Bohumil Šmída (Danův otec), Václav Lohniský (Josef), Blanka Waleská (Kučerová), Marie Rosůlková (Čiháková), Ladislav Kazda (Bedřich), Magda Maděrová (pokladní), Adolf Komeda (blonďatý motocyklista), Karel Leschinger (opozdilý návštěvník), Vilém Besser (jeřábník Toník), Jiřina Bohdalová (Jiřinka), Zdeněk Jelínek (příslušník SNB), Emil Kadeřávek (zlepšovatel), Josef Mráz (kamarád), Josef Vágner (dělník), Miroslav Homola (fotograf), Jiří Smutný (staršina), Jaroslav Vágner (dělník)
 
 
námět:
Pavel Kohout
 
 
scénář:
Pavel Kohout
 
 
kamera:
Jaroslav Tuzar
 
 
hudba:
Harry Macourek
 
 
výprava-architekt:
Bohuslav Kulič
 
 
kostýmy:
Fernand Vácha, Pavla Stahlová, Milena Záhorská
 
 
střih:
Jan Kohout, Jarmila Müllerová
 
 
zvuk:
Adolf Böhm, Bohumír Brunclík (zvukové efekty)
 
 
výtvarník:
Stanislav Pavlík, Vladimír Huja
 
 
zpěv:
Josef Zíma (Dálka zpívá, den je krátký), Jiří Vašíček (Dálka zpívá, den je krátký), Sbor (Dálka zpívá, den je krátký)
 
 
masky:
Miloslav Jandera
 
 
dramaturgie:
Václav Nývlt
 
 
zástupce vedoucího výroby:
František Štěpánek
 
 
asistent režie:
Zdena Štekrová, Ivan Roch
 
 
asistent kamery:
Jiří Tarantík, Josef Pechar, Miroslav Ondříček
 
 
pomocná režie:
Jaroslav Beránek
 
 
asistent architekta:
Věra Líznerová, Leoš Karen
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr, Orchestr Karla Krautgartnera
 
 
dirigent:
František Belfín, Karel Kraugartner
 
 
vedoucí výroby:
Antonín Bedřich
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.