Červená řeka (1948)

Červená řeka (Red River)
77.9 %
 
 

Red River

    Žánr: western
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 133 min.
„Z této cesty se nikdo nevrátí takový, jaký na ni vyšel.“
Osadník Thomas Dunson spolu s nalezencem Matthewem vybuduje v Texasu vlastní dobytkářské impérium. Půda, na které se usadil, je pro chov skotu ideální, avšak stádo více než devíti tisíc kusů dobytka je třeba jednoho dne dopravit k obchodníkům. Nejbližší známá železniční stanice se nachází v Missouri. Cesta trvá několik měsíců a je plná nástrah. Dunson a jeho muži bojují s Indiány, se suchem, s deštěm, s obtížným terénem i s vlastní únavou. Z Dunsona se postupem času stane ješitný tyran, který nepřipustí jiný názor než svůj. Právě díky své paličatosti dosáhl všech úspěchů. Teď však chce zastřelit každého kovboje, který je proti jeho rozhodnutí. A tak přichází čas, kdy se mu postaví i jeho nejbližší přítel, Matthew…

Film Howarda Hawkse patří v žánru westernu k těm nejlepším. Velkolepé scenérie s dobytčím stádem tvoří pozadí příběhu o rivalství dvou mužů (ztvárnili je John Wayne a Montgomery Clift), z nichž každý prosazuje svou vůli jiným způsobem. Scénář filmu vznikl na základě článku v časopise Saturday Evening Post. Snímek si vysloužil nominace na Oscara v kategoriích nejlepší scénář a nejlepší střih.

Zdroj: ČT

režie:
Howard Hawks, Arthur Rosson
 
 
hraje:
John Wayne (Thomas Dunson), Montgomery Clift (Matt'Garth), Joanne Dru (Tess Millayová), Walter Brennan (Nadine Groot), Coleen Gray (Fen), Harry Carey (Mr. Melville), John Ireland (Cherry Valance), Noah Beery (Buster McGee), Harry Carey (Dan Latimer), Chief Yowlachie (Quo), Paul Fix (Teeler Yacey), Hank Worden (Simms Reeves), Mickey Kuhn (mladý Matt), Ray Hyke (Walt Jergens), Hal Taliaferro (Stará kůže)
 
 
námět:
Borden Chase (The Chisholm Trail (povídka))
 
 
scénář:
Borden Chase, Charles Schnee
 
 
kamera:
Russell Harlan
 
 
hudba:
Dimitri Tiomkin
 
 
střih:
Christian Nyby
 
 
zvuk:
Richard DeWeese
 
 
zvláštní efekty:
Donald Steward
 
 
výprava:
John Datu
 
 
producent:
Howard Hawks
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.