Čekanky (1940)

Čekanky
53.6 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 5.4.1940        
    Délka: 79 min.
"Čekanky". Byla to již třetí divadelní hra F. X. Svobody, která byla zfilmována. Její jevištní působivost byla přenesena i do filmu, zejména, když se režii Vladimíra Borského podařilo uchovat ráz doby a s ukázněným vkusem uchránit zpracování fraškovitosti. A tak znovu ožil příběh "Čekanek", stárnoucích dívek, léta čekajících na své vyvolené "Prašivky", panské úředníky, kterým lakotný hrabě zakázal se ženit.

Po jeho smrti nový pán zákaz zrušil, došlo k několika svatbám, ale také k novému trápení, když se rozneslo, že nový pán, je záletník, který má spadeno obvzlášť na vdané ženy. Tento klep pak je vlastně hlavní hybnou sílou veseloherních zápletek a situací. I herecká úroveň filmu je dobrá. Řada mužských představitelů vytvořila rázovité typy vrchnostenské doby, tak především František Smolík v úloze ředitele, jehož žárlivost je ve sporu s úctou k pánu, vedle něho Ferenc Futurista, Jára Kohout, Ladislav Pešek, povedená figurka nafintěného praktikanta chlubícího se úspěchy u žen, což zvláště u tohoto milého herce,zvyšovalo komičnost svojí nepravděpodobností, Vladimír Řepa, František Kreuzmann, Jiří Steimar, jako domněle záletný baron, a jiní.

V úlohách "Čekanek" je hlavní představitelkou Meda Valentová jako paní ředitelová, rozumně nezkrašlující svou zralou nevěstu, s prostou elegancí malého města. Příjemným překvapením byla Zorka Janů, sestra Lídy Baarové, s živým výrazem a pěknou výslovností, dosti často v našich filmech zanedbávanou. V mladé milovnické úloze Svatopluk Beneš. Hudba E. F. Buriana a kamera Jana Rotha patřily ke kladům tohoto filmu.  Autor: Asmodej

režie:
Vladimír Borský
 
 
hraje:
Zorka Janů (Jiřina Krátká), Meda Valentová (Kristina), Anna Letenská (Marie), Marie Nademlejnská (Jitka), František Smolík (Pilníček), Ladislav Pešek (Ráček), Jiří Steimar (baron), František Kreuzmann (starý hrabě), Svatopluk Beneš (praktikant Vojtěch Plichta), Vladimír Řepa (Ptáček), Ferenc Futurista (Hřídelíček), Jára Kohout (Hlavín), Ota Motyčka (Skokan), František Roland (poklasný), Vlasta Matulová (Toninka), Milada Horutová ("čekanka"), Lída Chválová (panna Mína, nevěsta Ptáčka), Libuše Rogozová ("čekanka"), Růžena Gottliebová ("čekanka"), Vítězslav Boček (myslivecký mládenec), Gabriela Bártlová-Buddeusová (čekanka), Darja Hajská (šafářka), Jan Černý (komorník), Vladimír Smíchovský (probuzený Jiřinin soused), F. X. Mlejnek (zámecký úředník, Jitčin ženich), Alois Dvorský (zámecký úředník), Emanuel Hříbal (lesní Sojka), Betty Kysilková (zámecká kuchařka)
 
 
námět:
František Xaver Svoboda (divadelní hra Čekanky)
 
 
scénář:
Vladimír Borský
 
 
kamera:
Jan Roth
 
 
hudba:
Emil František Burian
 
 
výprava-architekt:
Jan Zázvorka
 
 
střih:
Antonín Zelenka
 
 
zvuk:
Antonín Rambousek
 
 
vedoucí produkce:
Václav Dražil
 
 
zpěv:
Vladimír Řepa, Ladislav Pešek, Svatopluk Beneš
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.