Bláhové děvče (1938)

Bláhové děvče
63.3 %
 
 

Další název: A Foolish Girl

    Žánr: melodrama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 18.11.1938        
    Délka: 100 min.
POZOR SPOILER

V kabaretu se pouští do světa nová výpravná revue s názvem „Dej mi své srdce“. Někomu se líbí, ale rozhodně ne vedení. Autor Michal Joneš je zepsut a vyhozen. Za ním přichází vyjádřit mu účast jeho bývalá spolustudující, klavíristka Verona. Ta také žije v bídě. Jednou však dostává od své matky vkladní knížku, na níž je deset tisíc korun. Je to dědictví po otci. Verona ví, že je to stejná částka, kterou potřebuje Michal, aby mohl vyplatit svému strýci směnku. Ten je právě u něj a dozvídá se, že strýc již směnku předal bance. Je zde však i Michalova sestřenice Lidla, která jej potají miluje, a ta mu dává brož, která má dle ní cenu více než oněch deset tisíc. Michal ji přijímá, protože netuší, že jej navštíví Verona a nabídne mu svou vkladní knížku. On ji však odmítá, ale žádá Veronu, aby brož prodala za jedenáct tisíc. Ona tak chce učinit, ale zjistí, že brož má cenu jen dvě stě padesát korun. Divadlo je mezitím playte, peníze nejsou a věřitelé hrozí řediteli bitím zrovna, když tam je Michal a oznamuje práci na nové operetě. Verona vybéře svou knížku a peníze dá Michalovi jako že za brož. Ten se jí odmění vyznáním lásky. Když pak za ním přijede Lidla, Verona nechtěně prozradí, že se budou s Michalem brát. Lidla se vrací domů, kde z toho uléhá na lože. Zato Veroně se podaří získat místo zpěvačky a udat Michalovo dílo. Jenže mezitím přišel strýček a hovoří o nemocné Lidle. Michal se domnívá, že jí Verona schválně řekla o svatbě. Rozzlobí se, své dílo pálí a odchází. Verona si dobrovolně pálí ruce, aby dílo zachránila. Nakonec dostává hlavní roli v tomto kuse a její sláva začíná stoupat. A Michal? Vrátí se, nebo zůstane u Lidly? Přestože se dozví o manipulaci s falešnou broží a Veronině daru?  Autor: Pitryx

režie:
Václav Binovec
 
 
hraje:
Hana Vítová (klavíristka Verona Králová), Vladimír Borský (skladatel Michal Joneš), Pavla Stolzová (matka Verony), Zita Kabátová (Albína, Rybínova žena a Veronina snacha), Jaroslav Marvan (Kosina, Jonešův strýc a poručník), Bohuš Záhorský (Rybín, úředník export.firmy Iron Oldřich), Zdenka Sulanová (Lidla, Kosinova dcera), Jiří Plachý (nový ředitel divadla Heřman), Theodor Pištěk (vrátný v divadle), František Paul (tajemník divadla), František Kreuzmann (ředitel továrny Iron Pavlát), Betty Kysilková (řečná sousedka), František Šašek (operetní tenor Tino Sádlo), Jára Pospíšil (zpěvák v operetě), Eliška Slancová (tanečnice), Karel Veverka (starý ředitel divadla), Jiří Hron (telefonista u firmy Iron), Mařenka Zieglerová (Sádlova partnerka v operetě), Jaroslav Bráška (divák s kukátkem), Filip Balek-Brodský (divák), Vladimír Smíchovský (divák), František Beranský (divák), Bolek Prchal (divák), Marie Vildová (divačka), Josef Hořánek (disponent firmy Iron), Jan Černý (klenotník), F. X. Mlejnek (zaměstnanec divadla), Milka Balek-Brodská (sousedka), Hermína Vojtová (sousedka), Eliška Jílková (sousedka), Fráňa Vajner (oponář), Robert Ford (divák na premiéře), Ladislav Janeček (vrchní číšník), Viktor Socha (číšník), René Kubínský (dirigent), Václav Mlčkovský (role neurčena), Setleři (pěvecký sbor), Alena Pospíšilová (Eva, dcera Rybínových)
 
 
námět:
Maryna Radoměrská (román Kroky v mlze)
 
 
scénář:
Jan Kaplan, Bedřich Wermuth
 
 
kamera:
Bohumil Vích
 
 
hudba:
Josef Stelibský (+ písně Chci žít a jenom tebe milovat (Waltz), Tvé mládí je jak vzácný květ, Jen jednu touhu mám (Tango), Buď dneska nebo zítra (Fox))
 
 
výprava-architekt:
Alois Mecera
 
 
střih:
Marie Bourová
 
 
zvuk:
Stanislav Vondraš
 
 
výtvarník:
Lorenc (návrh titulků)
 
 
zpěv:
Hana Vítová, Jára Pospíšil, František Šašek, Mařenka Zieglerová, Vladimír Borský
 
 
text písně:
Bedřich Šulc, Bedřich Wermuth
 
 
asistent režie:
Václav Štrup
 
 
vedoucí výroby:
František Morávek
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.