Bitva v Ardenách (1965)

Bitva v Ardenách (Battle of the Bulge)
79.2 %
 
 
 
Film na Blu-ray

Battle of the Bulge

    Žánr: drama / válečný
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 167 min.
„Jedna z nejslavnějších bitev druhé světové války.“
Film předvádí slavnou akci z prosince 1944, kdy se Němci vzepjali k poslednímu silnému protiútoku, než se stáhli do vlastní země a nakonec byli úplně poraženi. Ale stejně jako krysy zahnané do kouta byli rozhodnuti bojovat tvrdě a způsobit Američanům velké ztráty na životech, než to všechno skončí. Některé z bojových scén ve filmu jsou skutečně děsivé a napínavé, když jsou vyhlazována celá města se všemi obyvateli a průlomy v poli, jak při útocích, tak i při ústupech jsou svižné a úsečné - v bitvě, manévrech i strategických střetnutích se používalo hodně pyrotechniky.
Henry Fonda jako uzavřený a individualistický plukovník, jehož názory jsou v klatbě u nejvyšších spojeneckých velitelů, protože je přesvědčen, že Němci plánují silný, krutý a zoufalý protiútok, který bude vyžadovat zapojení všech dostupných spojeneckých sil. Fonda podává vynikající výkon jako samotář, jehož pečlivé analýzy a průzkumy se nakonec ukáží správnými. To jak tvrdohlavě stojí za svými nepopulárními názory, vyvolává nakonec i obdiv i u jeho protivníků, a když mu nakonec situace dá za pravdu, vyslouží si tichý obdiv pro své chladné odhodlání a neochvějnou odvahou obhajovat své přesvědčení.
Nejrůznější šarvátky, malé akce a bitvy aranžuje zručně režisér Ken Annakin, kterému se dobře pracovalo se třemi scénáristy - vyjádřil jejich záměry a přidal k nim některé vlastní vzrušující postupy. Také evokativní hudba Benjamina Frankela posiluje nejrůznější nálady a atmosféry filmu.  Autor: curil

režie:
Ken Annakin (.)
 
 
hraje:
Henry Fonda (Daniel Kiley), Robert Shaw (Martin Hessler), Robert Ryan (generál Grey), Dana Andrews (Pritchard), George Montgomery (seržant Duquesne), Ty Hardin (Schumacher), Pier Angeli (Louise), Barbara Werle (prostitutka Elena), Charles Bronson (Wolenski), Hans Christian Blech (Conrád), Werner Peters (generál Kohler), Karl-Otto Alberty (von Diepel), Telly Savalas (seržant Guffy), Steve Rowland (Eddy), Charles Stalmaker (major Burke), Robert Woods (Joe), James MacArthur (poručík Weaver), Janet Brandt (matka představená)
 
 
scénář:
Bernard Gordon, Philip Yordan, Milton Sperling, John Melson
 
 
kamera:
Jack Hildyard
 
 
hudba:
Benjamin Frankel
 
 
výprava-architekt:
Eugène Lourié
 
 
kostýmy:
Laure Lourié
 
 
střih:
Derek Parsons
 
 
zvuk:
Kurt Hernfeld, Gordon K. McCallum, Alban Streeter
 
 
produkce:
Bernard Glasser, Tibor Reves, Gregorio Sacristán
 
 
zvláštní efekty:
Richard Parker, Alex Weldon, Kit West
 
 
masky:
Trevor Crole-Rees, José María Sánchez
 
 
producent:
Milton Sperling, Philip Yordan
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.