Bílý žár (1949)

Bílý žár (White Heat)
74.2 %
 
 

White Heat

    Žánr: krimi / drama / film noir
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 114 min.
Cody Jarrett (James Cagney) potřebuje k životu jen dvě věci - kradené peníze a lásku svojí matky. Ta je totiž jeho jediným pevným bodem, její chvála je pro něho vždy tím největším vyznamenáním. Navíc dokáže jako jediná utišit Codyho migrénové záchvaty, které přicházejí se železnou pravidelností, a chlapec jimi trpí prakticky od dětství.

Film vysvětluje, že malý Cody používal bolesti hlavy jako prostředek pro získání matčiny pozornosti. Později se už ovšem ale bolesti dostavovaly nezávisle na jeho vůli. Když se Cody jednoho dne dozví, že jeho matka byla zavražděna, snaží se najít pachatele a ani policisté, kteří ho pronásledují, mu nezabrání, aby matčinu smrt pomstil. Film končí katastrofou, když se Cody uchýlí - pološílený bolestmi hlavy - před svými pronásledovateli na plynový rezervoár, který nechá se slovy "Made it, Ma. Top of the world!" vyletět do povětření.  Autor: curil

režie:
Raoul Walsh
 
 
hraje:
James Cagney (Cody Jarrett), Virginia Mayo (Verna Jarrettová), Edmond O'Brien (Hank Fallon / Vic Pardo), Margaret Wycherly (Ma Jarrettová), Steve Cochran (Big Ed Somers), John Archer (Philip Evans), Wally Cassell (Cotton Valletti), Fred Clark (Winston), Claudia Barrett (pokladní)
 
 
námět:
Virginia Kellogg
 
 
scénář:
Ivan Goff, Ben Roberts
 
 
kamera:
Sidney Hickox
 
 
hudba:
Max Steiner
 
 
střih:
Owen Marks
 
 
zvuk:
Leslie G. Hewitt
 
 
zvláštní efekty:
Roy Davidson, Hans F. Koenekamp
 
 
masky:
Perc Westmore, Edwin Allen, Gertrude Wheeler
 
 
producent:
Louis F. Edelman
 
 
kaskadér:
Audrey Scott
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.