Billy Lhář (1963)

Billy Lhář (Billy Liar)
71 %
 
 

Billy Liar

Další název: Billy le menteur / Billy, el embustero / Geliebter Spinner

    Žánr: komedie / drama / romantický
    Země: Velká Británie
    Délka: 98 min.
Útěk před realitou ke snění nebývá nejlepší řešení.

Billy Fisher je povaleč a snílek. Pracuje sice v pohřebním ústavu, kam pravidelně přichází s notnou dávkou zpoždění, žije však ve svém vlastním světě fantazie, ve kterém je absolutistickým vládcem a vůdcem, za nímž jdou s nadšením davy. Ve svých představách je králem, milovníkem či jiným idealizovaným hrdinou. Rád by se stal scenáristou a pracoval pro věhlasného komika Boona, není však schopen pro svůj cíl nic udělat. Jeho rozpolcená osobnost se zmítá mezi touhou splnit si svůj sen a strachem z téhož. Proto lže nejen svému okolí, ale především sám sobě. Jedinou spásou pro něj může být dívka Liz. Pro tu je však velmi těžké přivést věčného snílka do reality.

John Schlesinger předkládá divákovi zajímavou studii charakteru a doby. Film podle předlohy Keitha Waterhouse se proměňuje z komedie v tragédii člověka, jenž si svůj chmurný osud není schopen uvědomit. Realističnost umocňuje civilní pojetí námětu a ztvárnění postav. Zajímavý herecký výkon Toma Courtneye v roli Billyho Fishera podporuje minimalistická kamera a adekvátní hudební doprovod.
Česká televize

režie:
John Schlesinger
 
 
hraje:
Tom Courtenay (William Terrence 'Billy' Fisher), Wilfred Pickles (Geoffrey Fisher), Mona Washbourne (Alice Fisher), Ethel Griffies (Florence, Billyho babička), Finlay Currie (Duxbury), Gwendolyn Watts (Rita), Helen Fraser (Barbara), Julie Christie (Liz), Leonard Rossiter (Emanuel Shadrack), Rodney Bewes (Arthur Crabtree), George Innes (Stamp), Leslie Randall (Danny Boon), Patrick Barr (insp. MacDonald), Ernest Clark (ředitel věznice), Godfrey Winn (DJ)
 
 
námět:
Keith Waterhouse (román), Willis Hall
 
 
scénář:
Keith Waterhouse, Willis Hall
 
 
kamera:
Denys Coop
 
 
hudba:
Richard Rodney Bennett
 
 
střih:
Roger Cherrill
 
 
zvuk:
Malcolm Cooke
 
 
produkce:
Joseph Janni
 
 
masky:
Bob Lawrance
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.