Bílá vrána (1938)

Bílá vrána
73.4 %
 
 
    Žánr: komedie / hudební
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 9.9.1938        
    Délka: 109 min.
„Když si bere chudý chudou, tak věří, že šťastni budou. Komedie plná milostných omylů.“
Nedaleko Luhačovic stojí zámek rozmařilého pána Filomena Dubanského, který zde žije s dcerou Janou. Dubanský je kvůli dluhům na pokraji krachu, a chce proto provdat dceru za bohatého průmyslníka Bernarda. Jana se však chce provdat z lásky. Proto se Filomen rozhodne finanční situaci řešit sňatkem sám. Seznámí se s bohatou Čechoameričankou a aby měl na výdaje na svatební cestu, vezme si další půjčku. Z jeho ženušky se ovšem vyklube sňatková podvodnice. Zámek mezitím udrží nad vodou nápad kuchaře Konvalinky, díky kterému v něm služebnictvo zřídí penzion. O jeho provoz se stará komorník Jindřich, čiperná pokojská Eva a také Jana. Svůj podnik nazvou Bílá vrána…

Úsměvná komedie režiséra Vladimíra Slavínského z roku 1938 byla natočena podle úspěšné stejnojmenné operety. Film je plný příjemných písniček v čele s tehdejším hitem Když si bere chudý chudou.

Zdroj: ČT

režie:
Vladimír Slavínský
 
 
hraje:
Jindřich Plachta (Filomen Dubanský), Adina Mandlová (Jana Dubanská), František Krištof-Veselý (Jindřich Sháněl, Dubanského komorník), Stanislav Strnad (průmyslník dr. André Bernard, alias Jiří Belan), Růžena Šlemrová (Lucie Boučková, choť obchodního rady), Aša Vašátková (Jarmila, dcera Boučkové), Raoul Schránil (podvodník Karel Bulan), Světla Svozilová (Marcela Havlíková), Eva Gerová (agentka Eva Dušková), Hermína Vojtová (matka Dušková), Jára Kohout (Petr Konvalinka,kuchař), Sláva Grossmann (bankéř Bursík), Ella Nollová (Evina bytná), Jan W. Speerger (zahradník u Dubanského), Slávka Rosenbergová (návštěvnice penzionu), Dagmar Appelová (dcera návštěvnice penzionu), Věra Skalská (dívka v baru), Jindra Láznička (pán v baru), Julius Baťha (člen kolaudační komise), Ferry Seidl (člen kolaudační komise), František Filipovský (číšník), Robert Ford (ředitel hotelu), Jiří Hron (novomanžel Richard Moudrý), Jan Černý (dražitel), Josef Kotalík (dražitel), Alois Peterka (dražitel), Bolek Prchal (policejní inspektro), Miloš Šubrt (Evin otec), Stanislav Bláha (Bursíkův společník), Václav Mlčkovský (ředitel baru), Josef Venclů (houslista), Richard Záhorský (číšník v baru), Karel Postranecký (Bernardův osobní tajemník)
 
 
námět:
František Ketzek (opereta Bílá vrána), Bedřich Šulc (opereta Bílá vrána)
 
 
scénář:
Vladimír Slavínský
 
 
kamera:
Jan Roth
 
 
hudba:
Josef Kumok
 
 
výprava-architekt:
Štěpán Kopecký
 
 
střih:
Antonín Zelenka
 
 
zvuk:
Josef Zora
 
 
vedoucí produkce:
Jan Sinnreich
 
 
zpěv:
František Krištof-Veselý, Eva Gerová, Jindřich Plachta, Jan W. Speerger, Jára Kohout
 
 
text písně:
František Ketzek, Bedřich Šulc
 
 
asistent režie:
Antonín Kubový, Rudolf Stahl
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.