Až se vrátíš (1947)

Až se vrátíš
63.8 %
 
 

Další název: When You Return

    Žánr: detektivní
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 23.1.1948        
    Délka: 87 min.
POZOR SPOILER

 Stará paní Monika Šachová jde městem. Vyžádá si od lepiče plakátů jeden kus a jde domů. Cestou jí nabízí pomoc s taškou David Kníže, alias Franta Dědič. Ona odmítá. Všude se říká, že v ní má v té tašce celé jmění.  
Mladého vězně zaujme plakát s tanečnicí jménem Bobi-Lala. Ta zrovna přichází se svým mecenášem k domu, kde bydlí paní Monika a Bobi si od ní dá vyložit karty.  
Mladý vězeň prchá.
Je to syn paní Šachové Vladimír. Kdysi sebral peníze právě kvůli Bobině. Prchá za ní a najde ji v baru, kde zpívá. Pak ji sleduje až domů a zde se k ní snaží dostat. Ona však již předtím upozornila policii. Policejní inspektor Antonín Kaška se po něm dívá i tam, kde bydlel.  
K Bobině přichází mladý hodinář Ruda Krejník. Ona mu tehdy když šla od paní Šachové dala opravit hodinky, ale již je zde jasno, že o ně nešlo. Bobina sleduje jiný účel.  
František se dostane do bytu paní Šachové a k její tašce. Ale co v ní je to nezjistí.  
Jiný obyvatel téhož domu, kasista Jan Drábek, žádá o zvýšení platu, protože má nemocnou ženu a uspěje. Jenže přijde o služebních deset tisíc.  
Také Švachová se děsí a dělá paniku kolem zmizelé tašky. Ta je však ihned nalezena.
Také deset tisíc je vráceno, ale o tom Drábek neví a hotoví se ku vraždě.  
Vladimír klepe na svou matku, ta se však poleká Franty a trefí ji šlak.  
Mrtvola stařeny je záhy nalezena a ihned se zde zjeví i policejní inspektor Antonín Kaška. Podezřívá z vraždy každého obyvatele… 
 

   Autor: Pitryx

režie:
Václav Krška
 
 
hraje:
Otýlie Beníšková (Monika Šachová), Václav Voska (Vladimír, syn Šachové), Jaromír Spal (hodinář Ruda Krejník), Jiřina Stránská (Marie, Krejníkova žena), Libuše Zemková (švadlena Anežka), Ota Motyčka (kasista Jan Drábek, Juliin manžel), Eduard Dubský (policejní inspektor Antonín Kaška), Eman Fiala (David Kníže, alias Franta Dědič), Ljuba Hermanová (tanečnice Bobina, zvaná Bobi-Lala), Jarmila Bechyňová (Julie Drábková), Rudolf Walter (cestovatel Jindřich Štěpán), Božena Helclová (Marcela), Jana Romanová (Růžena Marešová), Dagmar Veselá (Ema), Hermína Vojtová (Valentová), František Holar (komisař), Felix le Breux (podnikatel Brychta), Antonín Jedlička (hoch na pavlači a v hospodě), Jan S. Kolár (muž v automatu), Viktor Očásek (hostinský), Zvonimir Rogoz (úředník, rozhodující o zbourání domu), Antonín Soukup (muž v hospodě), Josef Vinklář (hoch v domě na motocyklu), Karel Houska (exekutor), Emilie Hráská (panská u Bobiny), Josef Kotapiš (řidič), Ivo Gübel (promítač), Milka Balek-Brodská (žena vystupující z vlaku), Marta Májová (žena v baru), Václav Irmanov (zpěvák), Zdeněk Šavrda (domovník), Vladimír Hlavatý (inkasista Karel Šlejhar), Miloš Kopecký (soused v domě), Stanislav Fišer (kluk u auta), Saša Danešová (dívka v domě), Jindřich Pavlišta (Lojzík Mareš), Táňa Lepičová (role neurčena), Boris Milec (muž v baru), Nita Romanečová (žena v hospodě)
 
 
námět:
Ema Řezáčová
 
 
scénář:
Václav Krška, Václav Řezáč
 
 
kamera:
Josef Střecha
 
 
hudba:
Eman Fiala (i písně Tebe chci pouze, žádnou jinou; Mám srdce vyprahlé; archivní písně: Zdálo se mi, má panenko; Nepůjdeme domů, až ráno)
 
 
výprava-architekt:
Karel Škvor
 
 
kostýmy:
Fernand Vácha
 
 
střih:
Jan Kohout
 
 
zvuk:
Stanislav Vondraš
 
 
výtvarník:
Stanislav Pavlík
 
 
zpěv:
Václav Irmanov (Tebe chci pouze, žádnou jinou), Ljuba Hermanová (Mám srdce vyprahlé), Sbor (Nepůjdeme domů až ráno)
 
 
text písně:
K. M. Walló (Tebe chci pouze, žádnou jinou; Mám srdce vyprahlé)
 
 
choreografie:
Boris Milec
 
 
masky:
Václav Volk, Marie Dušková
 
 
zástupce vedoucího výroby:
František Jelínek
 
 
asistent kamery:
Václav Pazderník, Jiří Tarantík
 
 
tanec:
H. Mimrová, S. Tatoušková, Viktor Malcev, Jaroslav Švec
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Otakar Pařík
 
 
vedoucí výroby:
Karel Šilhánek, František Růžička
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.