Ať žije nebožtík (1935)

Ať žije nebožtík
78.7 %
 
 

Další název: Long Live the Dearly Departed

    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 8.2.1935        
    Délka: 86 min.
„Co všechno se může stát, když si zdravý člověk prohodí rentgenový snímek s nemocným...“
POZOR, SPOILER

Hodně bohatý pán diktuje svou závěť. Ošetřující dívce Alici Machové odkáže obrovské jmění, a když se vdá…

Pán má také synovce, ale nechce o něm ani slyšet, neb jest to flink a jen utrácí. Proto sem chodí spousta účtů. Tento synovec jménem Petr Suk je zrovna u rentgenu - a doktoři jsou z toho paf. On si totiž drží v náručí pejska a na přístroji jsou vidět jen podivné shluky kostí. Navíc dojde k záměně čekacích lístků. Místo Petra čeká jeho sluha Baltazar, a tomu lékař sdělí děsivou zprávu. Jeho pán do 24 hodin zemře.

Ten zrovna řeší své věřitele, totiž, udělá z toho loterii. Když mu pak sluha sdělí onu novinku, začne ihned zařizovat věci kolem svého pohřbu. Když tak učiní, vyráží na poslední flám. Z tohoto končí v nemocnici, neb alkoholu bylo až moc. Zde leží a přinesenou kávu si zamíchá teploměrem. Což vyleká jednu ze sester při kontrole teploty tak, že je přesvědčena, že pacient umírá. A protože zde má kamarádku, právě onu sestru Alici, myslí si, že by si jej mohla vzít. Tím bude vdána a miliony ze závěti její. Tudíž dochází ke svatbě, kde nevěsta ani nevidí ženichovu tvář, neb tato jest přikryta rouškou. A když Petr z nemocnice uteče, najde jen jeho šaty.

Baltazar byl již zpraven o osudném omylu záměny a již také ví, že je Petr zdráv. Jenže co nyní? Je potřeba peněz, a tak se rozhodnou oba mužové odjet za strýčkem. Ani jeden z nich neví, že pan ujec je sice na zámku, ale ne sám. Je tam právě s Alicí.

Oba dva jsou do zámku pozváni sluhou, který netuší, kdo jsou. Nejprve se oba pokusí prchnout, ale nepodaří se jim to. Zdrží se až do večeře a před ní konečně poprvé vidí Petr Alici. Okamžitě se do ní zamiluje. Leze za ní po žebříku a vůbec „blbne z ní na kvadrát“. Strýc jej honí po celém zámku a Petr je nucen používat různé převleky. V jednom z nich je odhalen.

Po návratu domů se Petr chce rozvést, aby si mohl vzít Alici. Neví, jak je situace zamotána. První na to přijde jeho strýček, ale až u advokáta…  Autor: Pitryx

režie:
Martin Frič
 
 
hraje:
Hugo Haas (Petr Suk), Adina Mandlová (Alice Machová), Karel Hašler (Petr Kornel, Petrův strýc), Milada Gampeová (hospodyně u Kornela Barbora), Václav Trégl (Petrův sluha Baltazar Souček), František Kreuzmann (dr. Liška), Ferdinand Hart (Remington), Božena Svobodová (Remingtonova manželka), Jaroslav Marvan (Durieux), Stanislav Neumann (Filip), Antonín Vaverka (společník Petra Kornela), František Černý (věřitel pan Maděra), Emilie Nitschová (ošetřovatelka), Jan W. Speerger (komorník u Petra Kornela), Bohdan Lachman (sluha u Kornela), Helena Monczáková (host na zámku), Karel Schleichert (pacient), Alois Dvorský (pacient), Antonín Marlé (lékař-diagnostik), Vladimír Štros (opilec), Karel Postranecký (lékař), Iža Lechnýřová (barmanka), Přemysl Pražský (oddávající úředník), Gina Hašler (koncipient u dr. Lišky), Táňa Kočová (písařka u dr. Lišky), František Říha (poštovní úředník), Jaroslav Bráška (věřitel), Čeněk Šlégl (politý flamendr), Bedřich Frank (zřízenec v nemocnici), Jaroslav Budil (rentgenolog)
 
 
námět:
Martin Frič, Hugo Haas
 
 
scénář:
Martin Frič, Hugo Haas
 
 
kamera:
Jan Stallich
 
 
hudba:
Jan Šíma (archivní písně: Mě to tady nebaví; Mně jeden pohled nestačí)
 
 
výprava-architekt:
Štěpán Kopecký
 
 
střih:
Martin Frič
 
 
zvuk:
Bedřich Poledník
 
 
zpěv:
Hugo Haas
 
 
text písně:
Jarka Mottl
 
 
nahrál:
Orchestr F.O.K.
 
 
vedoucí výroby:
Josef Stein
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.