Ani stín podezření (1943)

Ani stín podezření (Shadow of a Doubt)
73.5 %
 
 

Shadow of a Doubt

    Žánr: krimi / drama / film noir
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 104 min.
„Nebyl to obyčejný strýček, ale svoji neteř měl rád.“
Dnes už klasický snímek Ani stín podezření (1943) patří k Hitchcockovým nejoblíbenějším, protože „představoval onu vzácnou příležitost kombinovat charakterovou studii s napětím“. Film, mezi jehož scenáristy nalezneme i jméno známého dramatika Thorntona Wildera, líčí vztah mladičké Charlie (Teresa Wright) a jejího jmenovce, strýčka Charlieho (Joseph Cotten), který není tím bezúhonným mužem, za něhož se vydává. A netrvá to ani příliš dlouho, než dívka začne svého příbuzného podezřívat ze všech těch ošklivých zločinů, o nichž se dočetla.

Hitchcock umístil děj do slunného kalifornského městečka Santa Rosa, jehož malebný klid kontrastuje se skrytým dramatem jeho obyvatel. Působivost filmu zvyšují herecké výkony jeho protagonistů, zejména obou hlavních představitelů. Joseph Cotten, který se proslavil úlohou novináře v Občanu Kaneovi (1941), dokonale ztělesnil uhlazeného elegána, v němž dříme navenek nepozorovatelné zlo, a Teresa Wright, oceněná Oscarem za vedlejší roli v Paní Miniverové (1942), hraje mladičkou neteř s přesnými dávkami zvídavosti a dívčí nevinnosti. V menší roli souseda Herbieho debutoval významný kanadský herec Hume Cronyn. Sám Hitchcock se objevuje, jak je jeho zvykem, ve scéně z vlaku mezi hráči pokeru.

Kromě původní hudby Dimitriho Tiomkina ve filmu zní valčík z Lehárovy Veselé vdovy, což lze považovat za mistrovo ironické gesto. Předlohou strýčka Charlieho byl totiž jistý Earle Leonard Nelson, známý ve dvacátých letech jako Vrah veselých vdov.

Zdroj: ČT

režie:
Alfred Hitchcock
 
 
hraje:
Teresa Wright (Charlie Newtonová), Joseph Cotten (Charlie Oakley), Macdonald Carey (detektiv Jack Graham), Henry Travers (Joseph Newton), Patricia Collinge (Emma Newtonová), Hume Cronyn (Herbie Hawkins), Wallace Ford (detektiv Fred Saunders), Edna May Wonacott (Ann Newtonová), Charles Bates (Roger Newton), Irving Bacon (přednosta stanice), Clarence Muse (zřízenec v salónním voze), Janet Shaw (servírka Louise), Virginia Brissac (Mrs. Phillipsová), Frances Carson (Mrs. Potterová), Vaughan Glaser (doktor Phillips), Edward Fielding (doktor ve vlaku), Constance Purdy (Mrs. Martinová), Grandon Rhodes (reverend MacCurdy), Byron Shores (detektiv), Alfred Hitchcock (muž hrající ve vlaku karty), Sarah Edwards (žena doktora ve vlaku), Minerva Urecal (úřednice na poště), Edwin Stanley (Mr. Green)
 
 
námět:
Gordon Gordon
 
 
scénář:
Thornton Wilder, Sally Benson, Alma Reville
 
 
kamera:
Joseph Valentine
 
 
hudba:
Dimitri Tiomkin
 
 
kostýmy:
Vera West, Adrian (kostýmy pro Teresu Wright)
 
 
střih:
Milton Carruth
 
 
zvuk:
Bernard B. Brown, Robert Pritchard
 
 
výtvarník:
John B. Goodman
 
 
vizuální efekty:
John P. Fulton
 
 
asistent režie:
William Tummel
 
 
producent:
Jack H. Skirball
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.