Ani stín podezření (1943)

Ani stín podezření (Shadow of a Doubt)
73.7 %
 
 

Shadow of a Doubt

    Žánr: krimi / drama / film noir
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 104 min.
„Nebyl to obyčejný strýček, ale svoji neteř měl rád.“
Charles Oakley (Jospeh Cotten) přijíždí na návštěvu ke své sestře Emmě Newtonové (Patricie Collingeová) a její neteři Charlie (Teresa Wrightová). V malém městečku se zpráva hned rozkřikne a všichni se k němu kvůli jeho zámožnosti a dobré pověsti chovají velice úslužně. Zakrátko po Charliem se ve městě objeví i další dva cizinci, kteří se zajímají o Emminu rodinu a o Oakleye. Jedná se o dva policisty, kteří podezírají Charlese z vražd několika vdov.

Charlie se rozhodne zjistit pravdu a začne svého strýce sledovat. Brzy objeví náznaky, které podezření potvrzují. Neteř se strýcem otevřeně promluví o jeho temné minulosti, ale zdá se, že podezření nadobro zmizí, když policie zatkne úplně jiného muže. Oakley se rozhodne z městečka odjet a Charlie ho doprovází na nádraží. Při příjezdu vlaku se snaží Charles strčit neteř pod vlak. Tím sám sebe usvědčí, protože je skutečným vrahem a chce jediného svědka ostranit. Při potyčce ale sám vypadne z vlaku a je zabit. Představitelé města vystrojí velkolepý pohřeb, protože Charlie své tajemství nikomu nepoví.  Autor: curil

režie:
Alfred Hitchcock
 
 
hraje:
Teresa Wright (Charlie Newtonová), Joseph Cotten (Charlie Oakley), Macdonald Carey (detektiv Jack Graham), Henry Travers (Joseph Newton), Patricia Collinge (Emma Newtonová), Hume Cronyn (Herbie Hawkins), Wallace Ford (detektiv Fred Saunders), Edna May Wonacott (Ann Newtonová), Charles Bates (Roger Newton), Irving Bacon (přednosta stanice), Clarence Muse (zřízenec v salónním voze), Janet Shaw (servírka Louise), Virginia Brissac (Mrs. Phillipsová), Frances Carson (Mrs. Potterová), Vaughan Glaser (doktor Phillips), Edward Fielding (doktor ve vlaku), Constance Purdy (Mrs. Martinová), Grandon Rhodes (reverend MacCurdy), Byron Shores (detektiv), Alfred Hitchcock (muž hrající ve vlaku karty), Sarah Edwards (žena doktora ve vlaku), Minerva Urecal (úřednice na poště), Edwin Stanley (Mr. Green)
 
 
námět:
Gordon Gordon
 
 
scénář:
Sally Benson, Alma Reville, Thornton Wilder
 
 
kamera:
Joseph Valentine
 
 
hudba:
Dimitri Tiomkin
 
 
kostýmy:
Vera West, Adrian (kostýmy pro Teresu Wright)
 
 
střih:
Milton Carruth
 
 
zvuk:
Bernard B. Brown, Robert Pritchard
 
 
výtvarník:
John B. Goodman
 
 
vizuální efekty:
John P. Fulton
 
 
asistent režie:
William Tummel
 
 
producent:
Jack H. Skirball
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.