Alice (1990)

Alice
65.4 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 106 min.
Hlavní hrdinka Alice je autentickou představitelkou zámožné společenské třídy žijící v New Yorku a prototyp typické WASP, tedy bílé anglosaské protestantky. Jejími jedinými povinnostmi je být "jeho ženou" - chovat se jako oddaná manželka zazobance, jezdit nakupovat v limuzíně do nejdražších a nejexkluzivnějších obchodů na Manhattanu, chodit ke kadeřnici a poslouchat drby svých přítelkyň, dávat pozor, aby se o děti dobře starala chůva. A samozřejmě podléhat módním novinkám, tentokrát tedy vyzkoušet exotickou alternativní medicínu. Ale přestože má peníze a vysokou životní úroveň, není šťastná a trpí duševní prázdnotou, kterou si nikdy dříve neuvědomovala.
Alice Tateová (Mia Farrow) vede nudný manželský život s bohatým bankéřem Dougem (William Hurt), který je jí nevěrný. Jednoho dne, když vede své děti do školy, potká Otce Joea Ruffala (Joe Mantegna), který jí přitahuje, ale její náboženské přesvědčení (v dětství byla velm I n á bože n s ky založená a chtěla se stát řádovou sestrou) jí brání ve sblížení s ním. Alice chodí k doktoru Yangovi (Keye Luke) s bolestmi zad a on jí předepíše zázračné bylinky. Díky jejich povzbuzujícím účinkům se Alice pustí do dobrodružství s jazzovým saxofonistou Joem. Po dalších návštěvách u doktora Yanga se stane Alice dočasně neviditelnou, a může tak špehovat svého muže i Joea. Také vidí zjevení ducha své první lásky Eda (Alec Baldwin) a inspirativní múzy. Nové zkušenosti, které zažívá, jí dovolí prozkoumat své nitro, ukáží jí, jak se má vyvarovat chyb, kterých se dopouštěla v minulosti, a přivedou k rozhodnutí provést radikální změny ve svém životě.
Jako zmodernizovaná Alenka v říší divů podnikne Alice průlomovou vnitřní cestu k odhalení skutečných emocionálních potřeb. Tato cesta sestává z různých cest, na které se vydává, jak přichází do podivné ordinace doktora Yanga v čínské čtvrti New Yorku.
Allen od začátku věděl, jaký bude Alicin odrazový můstek: "Říkal jsem si, že by asi bylo vtipné, kdyby chodila na akupunkturu a kdyby to byl kouzelník, který dá naprosto jiný směr jejímu životu. Protože to, co ji trápí, není nic fyzického. Fyzický problém nemá, všechno je citové." Původně ostatně Allen uvažoval o titulu "Zázračné bylinky doktora Yanga," ale nakonec jej coby příliš explicitní zavrhl.
Doktor Yang a jeho zázračné byliny nejsou nic jiného než filmařská technika, takzvaný "MacGuffin" (výraz zpopularizovaný Alfredem Hitchcockem), tedy impuls k rozpoutání změn v jejím životě (podobně jako bylinky by ale klidně mohla posloužit třeba návštěva psychologa). Alice má chuť pracovat a napadne jí myšlenka napsat scénář. Navštíví proto svou přítelkyni z mládí Nancy Briflovou (Cybill Shepherdová), televizní producentku, leč brzy si uvědomí, že Nancy její návrhy ani její život vlastně vůbec nezajímají. Navíc pak zjistí, že pro svého manžela není ničím jiným, než jen dalším majetkem v jeho osobním impériu, nemluvě o jeho četných mimomanželských poměrech. Nejvíc práce dal režisérovi konec filmu, stále nemohl nalézt adekvátní formu závěru příběhu, a tak ho nakonec natočil znovu. Na Allenovy konce je to vlastně konec docela šťastný; s Alicí spokojeně kolébající své děti, zatímco zdáli se ozývá to, co definitivně nechala za sebou: ubohé klepy žen, které patřily do stejného společenského kruhu.
Film působí dojmem, jako by se Allen pokoušel o druhou verzi stejného dějového schématu, jaký použil u Jiné ženy, ale v tomto případě dramatickou strunu nahrazuje výpověď alegoričtější a satiričtější - o těžkostech jednoho typu žen. Stejně jako Marion v Jiné ženě, podnikne Alice od okamžiku, kdy se probudí do skutečného života, cestu ke svému morálnímu obrození. Allenovými slovy: "Stejný typ ženy dojde k přezkoumání svého života, jiným způsobem, ale za stejným účelem."
(zpracováno s použitím podkladů Séptimo Arta)  Autor: fred.appl

režie:
Woody Allen
 
 
hraje:
Joe Mantegna (Joe), Mia Farrow (Alice Tateová), William Hurt (Doug Tate), June Squibb (Hilda), Marceline Hugot (Monica), Dylan O'Sullivan Farrow (Kate), Matt Williamson (Dennis), Julie Kavner (dekoratérka), Billy Taylor (cvičitel), Holland Taylor (Helen), Michael Vaughn-Sullivan (kadeřník), Robin Bartlett (Nina), Linda Wallem (Penny), Gina Gallagher (Joeova dcera), Patience Moore (učitelka), Diane Cheng (asistentka dr. Yanga), Kim Chan (pacient dr. Yanga), Keye Luke (dr. Yang), Lynda Bridges (prodavačka), Anthony Cortino (Dog Groomer), Judy Davis (Vicki), Cybill Shepherd (Nancy Brillová), Alec Baldwin (Ed), Katja Schuurmann (krasojezdkyně), Vanessa Thomas (cirkusová akrobatka), Blythe Danner (Dorothy), Gwen Verdon (Alicina matka), Patrick O'Neal (Alicin otec), Kristy Graves (Alice 18-ti letá), Rachel Miner (Alice 12-ti letá), Amy Barrett (paní Keyesová (jako Amy Louise Barret)), Caroline Aaron (Sue), Alexi Henry (Kimberly), James Toback (profesor), Bernadette Peters (múza), Elle Macpherson (modelka), Diane Salinger (Carol), David Spielberg (Ken), Bob Balaban (Sid Moscowitz), Don Snell (muž na Park Avenue), Jodi Long (žena na Park Avenue), Kenneth Edelson (host na Dorothyně party), Peter Tolan (host na Dorothyně party), George J. Manos
 
 
scénář:
Woody Allen
 
 
kamera:
Carlo Di Palma
 
 
hudba:
Philip Braham, Douglas Furber
 
 
výprava-architekt:
Santo Loquasto, Speed Hopkins
 
 
kostýmy:
Jeffrey Kurland
 
 
střih:
Susan E. Morse
 
 
zvuk:
Lee Dichter, Frank Graziadei, James Sabat
 
 
vedoucí produkce:
Joseph Hartwick
 
 
výtvarník:
Susan Bode
 
 
zvláštní efekty:
Balsmeyer & Everett, 3/Design Studio (praktické)
 
 
koproducent:
Joseph Hartwick, Helen Robin
 
 
vizuální efekty:
Jeff Balsmeyer, Angus Bickerton (kameraman), Magic Camera Company, Effects House Corporation (a titulky)
 
 
masky:
Fern Buchner, Romaine Greene (účesy)
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Jonathan Filley
 
 
asistent režie:
Richard Patrick, Thomas Reilly
 
 
výkonný producent:
Charles H. Joffe, Jack Rollins
 
 
producent:
Robert Greenhut, Thomas Reilly
 
 
asistent produkce:
Aaron Sadovsky
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.