Akce v Istanbulu (1975)

Akce v Istanbulu
50.2 %
 
 
    Žánr: krimi / drama / špionážní
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.12.1975        
    Délka: 101 min.
„Podaří se mu přimět významného vědce k návratu do vlasti?“
POZOR SPOILER

U Prahy stopuje stopařka. Když kolem ní projede auto, stopařka padá. Auto řídil Thomas Grandner, spolupracovník CIA. Proto jej policie odváží z místa nehody s sebou.

Jeho zatčení vyvolá menší poplach západních imperialistických rozvědek. Čech Petr Halva pracuje v Berlíně právě pro ni. Ovšem je to dvojitý agent. Právě kvůli Grandnerovi přilétá do Berlína John C. Howard, řídící pracovník CIA s hodností plukovníka. Nevyslovuje Halvovi přímo nedůvěru, ale podezřívá kde koho. Dokonce přemisťuje Miroslava Krulicha, druhého pracovníka téže německé organizace, do Kanady. To Krulicha naštve a vyzradí některé věci Willy Neumaierovi, pracovníkovi spolkové zpravodajské služby. Ten ihned navštíví Bauera, a kupuje od něj další informace. Ale je třeba se věnovat i druhému úkolu. Totiž únos československého vědce Mašity v Istanbulu. Halvovi o akci neřeknou, protože je stále v podezření, a proto se také Willy začne zajímat o jeho styky. A také jej nechá sledovat. Zde se Petr nechá nachytat, protože se setká se svou agentkou Gittou Rainovou, a netuší, že byl sledován. Ona však své pronásledovatele setřese. Což Willy neunese, a předá věc policii s tím, že Rainová pašuje drogy. Halva je do Istanbulu přece jen poslán. Rainová je hledána celostátně a s pomocí recepčního v hotelu se jí podaří utéci. Nakonec je na letišti vyzvednuta svými nadřízenými. Akce únos Mašity je zahájena. Petr má hlavní úkol. Musí jej oslovit a odvést jej ke svým společníkům, kteří už se o něj mají postarat. Do akce se zapojí i drogy. Což je velmi nebezpečné, a proto je Petr podstrčí někomu jinému. Začíná samotná akce únosu…  Autor: Pitryx

režie:
Vladimír Čech
 
 
hraje:
Radovan Lukavský (Petr Halva, zástupce ředitele Tanassu, pracovník československé rozvědky), Ida Rapaičová (Gitta Reinová alias Monika Dullardová), Wilhelm Koch-Hooge (plukovník John C. Howard, vedoucí pracovník CIA), Martin Růžek (ředitel Tanassu Wolfgang Streitzer), Minerva Daly (zpěvačka Giselle Kraemerová alias Minerva), Josef Langmiler (kapitán Garry Browder vlastním jménem Drew Davidson, specialista na únosy), Eduard Cupák (majitel baru Conchita Dean Powell, bývalý pracovník anglické zpravodajské služby), Oto Ševčík (pracovník spolkové zpravodajské služby Neumaier), Gustav Heverle (policejní komisař Christian Wollmann), Oldřich Velen (policejní inspektor Georg Friedmann), František Peterka (agent Lino Torrance, pracovník CIA), Gustav Nezval (plukovník Ladislav Kment, pracovník československé rozvědky), Miroslav Homola (recepční Guttmann), Jan Přeučil (agent William Roberts, rezident v Istanbulu), Josef Chvalina (inženýr Tomáš Mašita, vedoucí výzkumného pracoviště mechanizačních prostředků), Jindřich Narenta (agent Hans Kreiske, spolupracovník CIA), Milan Mach (Krulich), Viktor Maurer (Santanelli), Zita Kabátová (kadeřnice), Vladimír Navrátil (major Jan Mikeš, pracovník československé rozvědky), Jan Pohan (Berka), Raoul Schránil (Grandner), Josef Šebek (Wuttke), Jan Kuželka (Müller), Jana Hermachová (stopařka), Eduard Kohout (host v baru), Oldřich Lukeš (Hubert), Marie Prokešová (manekýnka), Jiří Lír (agent-řidič), Mirko Musil (Jaroušek), Zdeněk Hess (host v baru), Václav Kotva (host v baru), Marta Kaňovská (manekýnka), Zdeněk Skalický (zřízenec)
 
 
námět:
Ivan Gariš (román)
 
 
scénář:
Ivan Gariš, Vladimír Čech, Zbyněk Brynych
 
 
kamera:
Josef Pávek
 
 
hudba:
Štěpán Lucký
 
 
výprava-architekt:
Jaroslav Krška
 
 
kostýmy:
Eva Lackingerová, Zdeněk Křeček
 
 
střih:
Jan Chaloupek
 
 
zvuk:
Pavel Jelínek, Ivo Špalj (mix)
 
 
vedoucí produkce:
Josef Ouzký
 
 
mluví:
Luděk Munzar (Johna C. Howarda)
 
 
zpěv:
Minerva Daly
 
 
II. kamera:
Karel Hejsek
 
 
dramaturgie:
Libuše Váňová
 
 
pomocná režie:
Milan Vácha
 
 
odborný poradce:
František Havlíček
 
 
fotograf:
Zdeněk Dukát
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.