ohodnotit

2001: Vesmírná Odysea

2001: A Space Odyssey

Další název:
2001: Vesmírna odysea (SK)
Žánr:
Rok:
1968
Délka:
139 minut
Premiéra v ČR:
27.3.2014

Obsah filmu 2001: Vesmírná Odysea

 
Po dokončení snímku Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1963) se Stanley Kubrick rozhodl natočit inteligentní sci-fi. Spojil se proto se spisovatelem A.C. Clarkem a z jeho prací si vybral povídku Hlídka. Ta se stala základem pro scénář k filmu 2001: Vesmírná odysea i pro stejnojmenný Clarkeův román (1965, česky Laser, Plzeň 2008), jež vznikaly paralelně. – Po americké premiéře v dubnu 1968 se snímek setkal s vlažným ohlasem, ale postupně si získával hlavně mladé diváky. – Základním tématem je lidská evoluce a hledání odpovědí na otázky co je člověk, co bylo před ním a co bude po něm. Vyprávění je...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
režie:
Stanley KubrickStanley Kubrick  
hraje:
Keir DulleaKeir Dullea.....dr. David "Dave" Bowman [31]   
Gary LockwoodGary Lockwood.....dr. Frank Poole [31]   
William SylvesterWilliam Sylvester.....dr. Heywood R. Floyd [46]   
Daniel RichterDaniel Richter.....Moonwachter [28]   
Leonard RossiterLeonard Rossiter.....Smyslov [41]   
Margaret TyzackMargaret Tyzack.....Elena [36]   
Robert BeattyRobert Beatty.....Dr. Ralph Halvorsen [58]   
Sean SullivanSean Sullivan.....Michaels [44]   
Frank MillerFrank Miller.....kontrolor   
Bill WestonBill Weston.....astronaut [26]   
Ed BishopEd Bishop.....kapitán lodi Aries-1B Lunar [35]   
Glenn BeckGlenn Beck.....astronaut [32]   
Alan GiffordAlan Gifford.....Poolův otec [57]   
Ann GillisAnn Gillis.....Poolova matka [41]   
Edwina CarrollEdwina Carroll.....stevardka   
Penny BrahmsPenny Brahms.....stevardka   
scénář:
Arthur C. ClarkeArthur C. Clarke  
Stanley KubrickStanley Kubrick  
námět:
Arthur C. ClarkeArthur C. Clarke.....román The Sentinel [50]   
hudba:
Aram ChačaturjanAram Chačaturjan.....balet Gajané [64]   
György LigetiGyörgy Ligeti.....Requiem [44]   
Richard StrausRichard Straus  
Johann StraussJohann Strauss.....valčík "Na krásném modrém Dunaji" (An der schönen blauen Donau), Op. 314 (1866)   
kamera:
John AlcottJohn Alcott  
Geoffrey UnsworthGeoffrey Unsworth  
střih:
Ray LovejoyRay Lovejoy  
dvd obal trailer
Distributor v ČR:
AČFK - Asociace českých filmových klubů
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Jazyková verze:
anglická
 
 
Distribuční verze:
dabováno
 
 
Zvuk:
mono
 
 
Přístupno:
od 12 let
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu 2001: Vesmírná Odysea >
Film je součástí: Project 100

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

Xpojntman
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 4.3.2016
I když ten film je trochu, trochu moc dlouhej a   podle mě i trochu přeceňenovanej, tak svý   kvality rozhodně má. Vo tom jako žadná.
Rostislav.S
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 27.9.2015
Kubrickovy nové šaty
Jestli je na tomto filmu něco pozoruhodného, pak   je to postoj nemalého počtu diváků. Mám   totiž intenzivní pocit, že aby nebyli za   "blbce", velebí tento nudný a nic   neříkající snímek do nebe - až kdesi k   dráze Jupiteru. Jako by se snad báli přiznat,   že filmu neporozuměli.
Mohu však tyto diváky   ubezpečit, že ve skutečnosti není čemu   porozumět. Veškeré ty povídačky o tom, že   děj filmu v sobě nese skryté poselství, jsou   tady tím jediným   "vědeckofantastičnem" - film v sobě   totiž nenese nic, ale opravdu zhola nic. Toť   celé tajemství.
Protože ovšem už jednou   bylo rozhodnuto, že je to film   "kultovní", nemůže přece   "náročný" divák tvrdit opak. Musí   neúnavně chválit a připomínat, že film je   určen výhradně pro "chápavé" a tím   tedy jasně předeslat, že kdo by se snad   opovážil cokoliv kritického namítnout, ten   tomu prostě nerozumí a je kulturním barbarem. A   sebe sama pasovat do role znalce.
A tak můžeme   číst desítky recenzí a komentářů, které   stále dokola a dokola opakují naučené mantry o   čtení mezi řádky, aniž by nám však kdokoliv   prozradil, co se tedy vlastně dočetl.
Císař   je nahý! A Vesmírná Odysea je nuda.  
-----
Jednu výhodu však film přece jen má.   Na několika místech ho můžete klidně o   několik minut posunout vpřed. O nic nepřijdete.   Pokud tedy nepovažujete černou obrazovku za   kulturní zážitek. :-)
enejčel
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 14.2.2015
Pokud se ptáte, proč je tento film tak vysoko   hodnocen ikdyž je to totální blbost, tak jste   na tom stejně jako já.
Stanley Kubrick je   hodně uznávaný režisér, při tom jsem od   něho neviděl jediný film, který bych dokoukal   a tento paskvil je ten nejhorší z jeho   kariéry.
Nudná nezáživná ptákovina s   debilní kamerou a nesmyslně dlouhou   dvouminutovou úvodní pasáží, kde jenom   čumíte do černé obrazovky.
Tolik zbytečných   záběrů jsem u jiného filmu snad ještě   neviděl. Pasáž s opicemi by se dala v klidu   sestřihat do dvou minut a pak to přihlouplé   snímání vesmírné lodi, kde si ji dvacet minut   prohlížíme. Herci mě vůbec nezaujali a   příběh? Tento film žádný nemá. Prostě   blbost a upřímně nechápu, jak se někomu   může tento film líbit.
cerfik
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 24.10.2014
Stanley Kubrick je filmový genius a jen málo z   jeho filmů se dá hodnotit méně než 100% a   mezi ně tohle dnes již kultovní dílo   nepatří. Na tehdejší dobu prostě   neuvěřitelné záběry, které nepůsobí   směšně ani dnes v době digitálních super   efektů. Ale to nevyřčené tajemství mě pudilo   až jsem si pustil i pokračování (už ne od   Kubricka) a kupodivu jsem se obrovského   zklamání nedočkal, ale tohle málo co   překoná. Snad jen Tarkovského Solaris má tu   sílu ve vás probudit cosi neznámého a   magického, kde nevíte čí jste.
MARi0
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 13.3.2014
2001: Vesmírná Odysea
Patří mezi 501 filmů, které musíte   vidět.
Nominace na Oscara v roce 1969 za   Nejlepší výpravu a dekoraci, Nejlepší režii   a Nejlepší původní scénář.
Oscar v roce   1969 za Vizuální efekty.
Stanley Kubrick je   prostě génius. Každý jeho film byl něčím   tak speciálním, že se o kvalitách nedá   prostě diskutovat. Ať už "Spartakus",   "Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil   nedělat si starosti a mít rád bombu", nebo   třeba "Mechanický pomeranč". A   Vesmírná Odysea není výjimkou. Uznávám že   to bylo zdlouhavé, ale to prostě být muselo,   aby to podrthlo tu nekonečnost vesmíru. A   uznávám že ne vše jsem pochopil, ale to také   tak muselo být, protože celý náš život   pochopit prostě nelze. Nadčasová sci-fi která   bude aktuální i za sto let a o které se už   dnes učí (aspoň já měl A. C. Clarka v   povinné četbě k maturitě). Dnes se mluví o   Kubrickově nástupci o Terrencovi Malickovi,   jehož "Strom života" měl být   nejspíše něco jako 2001: A Space Odyssey. Ale   Kubricka už prostě nikdo nepřekoná, a já tak   ani nemám důvod sledovat žádné   pokračování...
panHnědý
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 30.5.2013
********** Film z jiného světa ****. Představte   si tvůrce, který dokázal maximální vrchol ve   své práci, kde dosahuje vrcholné limity - tam   si Stanley Kubrick pohrává a přidává další   detaily do naprosté dokonalosti (tam, kde Stanley   Kubrick ve své práci skončil ho nemůže jiný   režisér jakkoliv následovat). Dílo, které   pochází z jiného světa, nebo dílo, které   může být odkazem naší civilizace pro   mimozemskou civilizaci (jak to všechno kolem nás   vzniklo?). 2001: A SPACE ODYSSEY mi mluví z   duše. Tohle dílo mně zavedlo daleko za náš   svět, při prvním zhlédnutí jsem se možná   dotknul hvězdy, to jsi přesně nepamatuju, ale   jedno vím jistě, nikdy na ten pocit nezapomenu.   Vesmírná představivost už není minulostí, je   nám odhalena, můžeme sledovat její krásu,   tajemství a její nekonečnost. Existuje konec?   Jiné světy? Nebo můžeme proniknout do jiné   galaxie, jiné dimenze, nebo se vrátit v čase?   ******* Myšlenka, která spadá do   nejpřitažlivějších snů - ve snech, kterých   se může divák během sledování dotknout a po   skončení díla i splnit.   ****************************
PORTER
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 6.4.2013
Pro mě absolutní nuda.Pomalu táhnoucí se děj   ,chvílemi nudná hudba jak někde v   opeře.Visuálně docela dobrý na tu dobu ale   jinak jsem to vydržel asi 40 min a pak jsem to   vypnul,hrozný psycho sci-fi.
Peykka
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 3.12.2012
Je pravda, že film je opravdu velmi náročný na   zhlédnutí. Musíte mít nervy a ducha   náročného diváka. Celkově je děj   nezajímavý, ale právě tady uplatníte známou   formuli - čtení mezi řádky! To je jediné   východisko..Když se nad tím zamyslíte, snímek   je fascinující, klobouk dolů před Kubrickem,   který dokázal stvořit něco takového v 70.   letech minulého století. Efekty jaké byly zde,   by si zasloužily provedení ve 3D, škoda, že se   toho Kubrick nedožil. Jeho filmy jsou tvrdými   oříšky a Stanley Kubrick je pro mě pojem.   Devítku dávám pouze za zdlouuuhavé pomalé   scény, které vážně nudily, to se opravdu   nedalo. Vyzvedla bych naopak Straussovu hudbu,   která dodala mystickou atmosféru.
Salzburg1756
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 4.5.2012
Po shlédnutí tohoto filmu jsem začal   přemýšlet o tom, jestli bych si na můj profil   neměl vystavit i kategorii těch nejnudnějších   filmů. Celý děj je sice zajímavý velmi, ale   teče a teče tím nejpomalejším způsobem,   jakým mohl (mohlo by to být ještě pomalejší,   ale nedalo by se na to již koukat, Kubrickovi   bych to velmi věřil). Herecké výkony jako   vždy bez atmosféry, bez životního nádechu a   bez zajímavosti, jak už to zkrátka u Stanleyho   Kubricka bývá zvykem. Dvořáková hudba tomu   ani moc nepomohla, jelikož by se sem hodilo něco   rychlejšího a svižnějšího, ale to by Kubrick   nikdy nemohl pochopit. Já nevím, jestli ho mám   vnímat jako špatného režiséra, uzavřeného   člověka nebo výborného tvůrce. Zato je expert   ve vytvoření atmosféry celého obrazu, nehledě   na to, kde se právě příběh odehrává. Celý   příběh bychom mohli rozdělit na kousky, a   vznikla by z toho velmi zajímavá galerie. U   první scény jsem si připadal jako debil, když   jsem se hodinu koukal, jak po zemi běhají   dementní postavy s kostýmem zmutovaných opic,   které si vyrobili studenti středních   průmyslových škol, když šli doprovázet své   pětileté sestřičky na karneval ve školce.   Jinak se to asi říct nedá. Vysoké hodnocení   dávám z toho důvodu, že už nikdy V ŽIVOTĚ   podobný snímek neuvidím, a byl to pro mě   nakonec celkem šokující zážitek.
prvosenka
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 12.3.2012
2001: VESMÍRNÁ ODYSSEA

Film Stanleyho   Kubricka není typickým sci-fi filmem. Byl   natočen v roce 1968 a působí spíš jako   vizuální propletenec nejrůznějších   příběhů a žánrů. Je tak jednoduše až   komplikovaně složitý, že běžného diváka   dokáže dokonale zmást. Ve filmu podstatě nejde   o žádný příběh, jde o jakousi bizarní   vizuální esej na téma vývoj, budoucnost,   vesmír a lidé. Film nejde cestou prostého   vyprávění příběhu, on jej jen napodobuje ve   strhující hře tvarů, barev a hlavně zvuků,   přitom neztrácí nic ze své znepokojivosti a   sugestivity. Napětí, když slyšíte jen   zrychlený dech, je mnohem opravdovější než   jiné typické umělecké projevy. Samotný   příběh je upozaděný, dost jednoduchý, ale je   neskutečně rozvláčnělý. Je doplněn   úžasnými vizuálními efekty, které opravdu   působí zbytečně zdlouhavě. Tanec hvězd a   kosmické lodi uprostřed nekonečného vesmíru   je naprosto úchvatný a opravdu působí   nekonečným dojmem stejně jako okolní   nekonečný vesmír. To není film, to je   vesmírný balet. Rozhodně je to film, na který   musíte mít tu správnou náladu, abyste byli   ochotni akceptovat relaxační pohodu a lehkost a   zároveň velikost celého díla. Do dnešní   uspěchané doby se tento pomalu plynoucí obraz   změn a vývoje od úsvitu lidstva až po plakát   s lidským plodem a nápisem "Ultimate   trip", který naprosto dokonale vystihuje   toto stěžejní dílo sci-fi, příliš nehodí.   Předlohou k filmu byla kniha A.C.Clarka a obecně   se tvrdí, že bez znalosti této předlohy se   nedá film úplně pochopit. Obávám se, že   mnozí diváci film úplně nepochopí ani tak, a   to včetně mně. Jenže Vesmírná Odyssea   přesto nestárne, a to proto, že není   jednoduchým opisem sci-fi předlohy, ale   svrchovaným uměleckým dílem, které přesahuje   hranice žánru sci-fi. Dnešnímu divákovi se   může jevit Vesmírná Odyssea líná, zbytečně   poklidná, až antidramatická, ale její   skutečné kouzlo dřímá pod povrchem děje a   činí z něj jeden z nejvýznamnějších filmů   historie. Tohle dílo kráčí ve šlépějích   nejlepší tradice umělecké fantastiky. Je a   zůstane nadčasovým, ryze vizuálním   zobrazením věčnosti.
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih26108minih26108Lásky Kačenky Strnadové (1926) 
n
minih25230minih25230Král Drozdí brada (1984) 
König Drosselbart n
minih8225minih8225Morituri (1965) 
Morituri n
minih33350minih33350Myšák Stuart Little 2 (2002) 
Stuart Little 2 n
minih143375minih143375Démoni vzpomínek (2013) 
Final Recourse n
minih13280minih13280Mys hrůzy (1962) 
Cape Fear n
minih32156minih32156Postavy mimo hru (1960) 
n
minih62438minih62438Návrat minulosti (2008) [TV film] 
Past Lies n
minih52763minih52763Televarieté (1970) [TV pořad] 
Televarieté n
minih43949minih43949Konec sázek (1997) 
Rien ne va plus n

Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

 2010: Druhá vesmírná odysea (1984)
2010: Druhá vesmírná odysea n
2010
Žánr: sci-fi
Země: Spojené státy americké
Režie: Peter Hyams

(pokračování)

Hodnocení filmu

81 % (342)
2   - SvoKar
10 - curil
7   - cicis
8   - jarda53
9   - Erkul
9   - clara.bow
8   - MARi0
8   - Frolíček
8   - Justik66
10 - pataamat
10 - Edward52
3   - M.A.G.
8   - Prasoid
8   - Agostino
10 - prvosenka
5   - georginaa
8   - LenC2
5   - ignac1
9   - petrusmev
9   - Kuvik
2001: Vesmírná Odysea (1968)2001: Vesmírná Odysea (1968)2001: Vesmírná Odysea (1968)
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 155238
Osobností: 641900
Fotografií: 593467
Plakátů: 282027
Obsahů a biografií: 142250

Poslední komentáře

Boj (2015) [DCP]

Boj
Hraný film o dánské bojové   misi v Afghanistánu, který   působí tak autenticky, že   místy vypadá, jako dokument.   Naprosto přesvědčivé   více >

Autor: m6k | Hodnocení: 7 / 10

Na férovku, pane učiteli (2017)

Ice Cube jako pan drsňák

Na férovku, pane učiteli
Zábavná podívaná, která   opravdu pobaví. Ice Cube se   na tuhle roli neskutečně   hodí. Film má celkově   příjemnou atmosféru a   určitě bych ho mohl   doporučit.

Autor: sokeres777 | Hodnocení: 8 / 10

Zhasni a zemřeš (2016)

Zhasni a zemřeš
Vcelku dobrý horor, který   ale čerpá témata, ze   kterých už dávno není co   čerpat. Průměrná   podívaná s občasnými   záživnými scénami.

Autor: sokeres777 | Hodnocení: 6 / 10

To (2017)

Horor nehoror

To
Průměrný film, který se   snaží tvářit jako horor,   ale vůbec tak nevypadá.   Opravdu ošklivá reklama na   skvělou knihu.

Autor: sokeres777 | Hodnocení: 3 / 10

Jumanji: Vítejte v džungli! (201...

Taková neobvyklá "hra"

Jumanji: Vítejte v džungli!
Poměrně dobrá dobrodružná   komedie, která nijak   nevyniká žádnou inovací,   ale pořád je to zábavný a   mě osobně to bavilo. Dwayne   Johnson zahrál roli opravdu   úžasně.

Autor: sokeres777 | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.06/0.02