Duben
ohodnotit

Hrací skříňka

Music Box

Další název:
Zenedoboz, Hracia skrinka
Žánr:
Rok:
1989
Délka:
120 minut
Premiéra v ČR:
1.5.1991
„Otřesná obvinění vedoucí k šokující pravdě. Jessica Lange v americkém filmu Costy-Gavrase oceněném Zlatým medvědem na MFF v Západním Berlíně '90.“
Popis / Obsah / Info k filmu Hrací skříňka
Maďarský emigrant Mike László (Armin Mueller-Stahl ) ktorý žije už desaťročia v USA v spokojnosti ako dôchodca a láskavý starý otec, je zrazu obvinený zo spáchania vojenských zločinov, ktoré spáchal ako člen maďarskej fašistickej organizácie Nyilaspárt (Strana šípových krížov) v Budapešti. Jeho dcéra, právnička Ann Talbotová (Jessica Lange) tomu nemôže uveriť a preto vycestuje do Maďarska hľadať ešte žijúcich svedkov obhajoby. V jednom starobinci stretáva starého Žida ktorý jej potvrdí existenciu nejakého Miška, ktorý strieľal Židov do tyla na moste Dunaja. Potom vyhľadá sestru otcovho kamaráta (Torocsik Mari) s ktorým si otec dlhé roky dopisoval, no ten už zomrel. Sestra si spomína že bratovi niekto v minulosti posielal peniaze a ten sa aj podrobil plastickej operácii. V pozostalosti brata nenašli žiadnu korenšpodenciu, fotografie alebo niečo čo by potvrdzovalo otcovu vinu iba lístok zo záložne. Zastavená bola stará hracia skrinka v ktorej po rozobratí nájde dcéra fotografie svojho otca pózujuceho pri svojej ohavnej zločineckej činnosti. Ako teraz vyrieši túto ťažkú dilemu ?

Štefan Rencz


Autor: cicis

Popis / Obsah / Info k filmu Hrací skříňka
Armin Mueller-Stahl v roli muže, který skrývá svou strašnou minulost. Drama režiséra Costy Gavrase, oceněné společně s českými Skřivánky na niti Zlatým medvědem na MFF v Berlíně v roce 1990. Maďarský emigrant Mike Laszlo (Armin Mueller-Stahl) žije padesát let spokojeně v USA, když je náhle obviněn z nacistických válečných zločinů. Obhajoby se ujímá jeho vlastní dcera, právnička Ann Talbotová (Jessica Langeová). Jak dobře vlastně zná svého otce? Jessica Langeová byla za svůj herecký výkon nominována na Oscara.
Febiofest 2004


Popis / Obsah / Info k filmu Hrací skříňka
Režisér Costa-Gavras získal ve světě renomé autora politických filmů (připomeňme alespoň Doznání). Také v psychologickém soudnm dramatu Hrací skříňka se objevují četné politické prvky. Hlavní hrdinka, ambiciózní advokátka, je náh1e postavena před skutečnost, ,že její milovaný otec by1 fašistickým válečným zločincem. Mladá žena odmítá přijmout fakta a ,jako otcova obhájkyně využívá všech možností. Pevně věří jeho slovu.. O to je její následné poznání krutější. Tvůrci zasadili příběh, inspirovaný případem válečného zločince Johna Demianiuka, jehož vydaly Spojené státy Izraeli, do prostředí maďarské menšiny v Chicagu. Krok za krokem sledují průběh vyšetřování, při němž vycházejí najevo nelidské zločiny dnes na první pohled sympatického starého muže. Zároveň usilují o to, aby se vyhnuli obvyklým žánrovým schématům. ,- Snímek je samozřejmě aktuální i pro nás, neboť i v naší společnosti bude potřeba vyrovnát se s minulostí totality (kolik zločinců z padesátých let, vyšetřovatelů, dozorců, soudců, prokurátorů apod. žije spokojeně mezi námi). - Hrací skříňka se vyznačuje poměrně statickým gradováním napětí a opírá se o kvalitní herecké výkony Jessiky Langeové a Armína Muellera-Stahla. Na 40. MFF v Západním Berlíně 1990 získala Velkou cenu Zlatého medvěda ex aequo se Skřivánky na niti.

Autor/Zdroj: Bartošek Tomáš/Filmový přehled


„Jak dobře znáš svého otce? Představila sis ho někdy v posteli? Co víš o jeho tajných přáních? Co vlastně opravdu víš o jeho minulosti?" - advokátka Ann Talbotová hází varující otázky svých kolegů za hlavu. Pro ni je to jasné: bude svého otce před soudem hájit. Vždyť kdo zná toho věčně nabručeného,láskyplného Maďara Michaela J. Laszloa lépe než ona, jeho dcera? Otec jí přece často vyprávěl svůj životní příběh - jak na konci války emigroval do USA a tam, po smrti své ženy, vychoval sám Ann a jejího bratra Karchyho. Pracoval jako dělník v ocelárně, obětoval se, aby z jeho dětí byli dobří Američané.
A ted' mu chce státní zástupce Burke upírat americké občanství, protože prý měl v Maďarsku za války spáchat nepředstavitelné válečné zločiny. Musí se jednat o jiného Michaela J. Laszloa! „Zaměřili jste se na nesprávného člověka," zapřísahá Ann Burkeho. „Nic takového jsem neudělal," ujišťuje ji otec. A Ann si nedokáže dát dohromady obraz válečného zločince s laskavým otcem a dědečkem. S tím dědečkem, který stále ještě poráží svého vnuka v počtu kliků, které udělá. „V zdravém těle zdravý duch," poučuje pak Michael poraženého Mickeyho. O tom samozřejmě nemůže být pochyb, její táta je nevinný.
Přesto jí ale nejde z hlavy náhodná poznámka bývalého manžela Deana: „A co když to opravdu udělal?" Ann si bere spisy a s rostoucím zděšením čte svědecké výpovědi, které potvrzují zvěrstva toho „jiného" Michaela J. Laszloa. Jeho sadistické zábavy. „Zabodl do země bajonet a my jsme nad ním museli dělat kliky. ,V zdravém těle zdravý duch,' smál se velitel. Po nějaké chvíli jsem už nemohl a zhroutil jsem se na bajonet," vypovídá svědek. Náhoda? Kliky jsou přece rozšířenou metodou otužování a „Mens sana in corpore sano" je prastaré přísloví - uklidňuje se Ann.
Přesto všichni svědkové během procesu identifikují jejího otce jako „Míšku". Jako člena speciální jednotky maďarské policie organizované SS, která bestiálně mučila Cikány a Židy. K smrti.
„To jsem nebyl já," křičí Michael J. Laszlo v soudní síni a zhroutí se. Jednání je přerušeno a Laszlo odvezen do nemocnice. Když ho tam Ann přijde navštívit, je hluboce zahanbena. „Zeptej se sama sebe - mohl můj otec něco takového spáchat?" šeptá jí bezmocný Michael a Ann si připadá jako zrádkyně. Ale proces není zdaleka u konce a nejtěžší hodiny jejího života jsou stále ještě před ní...
Konstantin Costa-Gavras říká, že nenatočil politické drama, ale rodinný film. Pracoval nicméně s tématem, které se právě ve vztahu k politice úzce dotýká problémy viny, odpovědnosti - morálky. Nejedná se ovšem o pocitový film. Právě tak jako je téma trýznivé a naléhavé, je film chladný. Všechno se jeví cizí, jakoby zkreslené. Režisér se vyhnul sentimentálním scénám z rodinného života, jeho pojetí příběhu je strohé, neokázalé. Ve filmu je málo hudby, svět mimo soudní síň je nepřátelský, Chicago i Budapešť působí stejně šedě a studeně. Aby vyloučil jakýkoliv soucit se zločincem, zřekl se K. Costa-Gavras všeho, co by mohlo byt jen vzdáleně působit mile a přívětivě.
Přesto ale film zůstává tak působivý, jak působivá a trýznivá je jeho základní myšlenka: „Jak dobře znáš svého otce?"
r Cinema 1991/1/22

Autor/Zdroj: r/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

TV Program

ČT1 - Smrt lorda Edgwara (2000) [TV ...

22:00 - 23:40

52 minut již uběhlo
48 minut zbývá do konce

ČT2 - Konec rozkvětu (1972)

21:50 - 23:15

62 minut již uběhlo
23 minut zbývá do konce

NOVA - 2012 (2009)

20:20 - 23:35

152 minut již uběhlo
43 minut zbývá do konce

Prima - Máme rádi Česko

22:00 - 23:45

52 minut již uběhlo
53 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190572
Osobností: 697863
Fotografií: 764000
Plakátů: 376644
Obsahů a biografií: 178297

Poslední komentáře

Piňero (2001)

Piňero
Pro mne byl tohle velmi   solidní a zajímavě   natočený životopisný film   s vynikajícím výkonem   Benjamina Bratra v titulní   roli i když více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 7 / 10

Mizerná neděle (1998) [TV epizod...

Mizerná neděle
K Formanům přijede babička   a moc se na ni nikdo   netěší. Red porád utíká   do dílny a sklepa, Kitty je z   ní taky hotová, Eric musí   více >

Autor: FLA | Hodnocení: 6 / 10

Díkůvzdání (1998) [TV epizoda]

Díkůvzdání
Zatím asi nejlepší díl, co   jsem viděl z 1. série.   Hláška střídá hlášku,   celej díl jede   neuvěřitelně kupředu, co   dokáže udělat takové   Díkůvzdání:-)

Autor: FLA | Hodnocení: 9 / 10

Děvčátko (1978)

Děvčátko
Poněkud kontroverzní drama s   námětem nemálo podobným   filmu „Lolita“ (1962).   Příběh je údajně založen   na skutečných příbězích   více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 10 / 10

Ulovit miliardáře (2009)

Ulovit miliardáře
Tomáš Vorel je určitě   dobrý režisér a většina   jeho filmů se mi, pro jeho   docela osobitý přístup,   líbí, ale musím se   přiznat, že tohle více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 5 / 10