Zari
ohodnotit

Dobrý voják Švejk

Rok:
1926
Délka:
111 minut
Premiéra v ČR:
12.2.1926
„Epizody z prvních dvou dílů románu: zpráva o sarajevském atentátu, Švejkovo zatčení, odvod, pobyt v lazaretu, u nadporučíka Lukáše, putimská anabáze a odjezd na frontu.“
Popis / Obsah / Info k filmu Dobrý voják Švejk
Paní Mülerová přinese Švejkovi novinu o zavraždění arcivévody. Švejk se odebere do hostince U kalicha, filozofuje o Ferdinandovi a detektiv Bretschneider ho zatkne. U výslechu Švejk všechny "zločiny" dozná a je po lékařské prohlídce převezen na psychiatrii, odkud ho jako blba pošlou domů. Záhy je Švejk povolán na vojnu. Kvůli silnému revmatismu ho paní Müllerová odveze k odvodu na vozíčku. Komise Švejka označí za simulanta. Je léčen v Iazaretu klystýry a dietou, kterou poruší díky pochoutkám baronky von Botzenheim. Švejk slouží jako pucflek u nadporučíka Lukáše, pro kterého ukradne psa jednoho obrsta. Obrst Lukáše se psem potká a dá ho přeložit k maršbataliónu. Ve vlaku do Budějovic Švejk nejprve slovně napadne generálmajora cestujícího inkognito a pak záchrannou brzdou zastaví vlak. Na nádraží je Švejk zadržen a musí do Budějovic pěšky. V Putimi považuje nadstrážmistr Švejka za ruského špióna. Po anabázi se Švejk hlásí v Budějovicích Lukášovi. Brzy odjíždějí na frontu. Na jedné zastávce Švejk ukradne pro Lukáše slepici. V polní kuchyni probíhá inspekce a stařičký generál vyznamená Švejka. U ohně vojáci vzpomínají na domov.

Národní filmový archiv


Popis / Obsah / Info k filmu Dobrý voják Švejk
Zkušený a obratný scenárista Václav WASSERMAN se pokusil převést do filmového tvaru nedokončený román Jaroslava HAŠKA Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války , jehož čtyři Haškem napsané díly postupně vyšly v letech 1921-23 a okamžitě si získaly zcela mimořádnou čtenářskou oblibu. Realizace prvního filmu o Švejkovi byla podmíněna i mnoha mimouměleckými souvislostmi. Výrobní společnost získala práva pouze na první dvě knihy. Haškův talent překračoval "v mnohém dobové konvence a některé z ""drsnějších"" epizod (feldkurát Katz aj.) byly důvodem k cenzurnímu zákazu, který byl odvolán až po podstatných úpravách. I přesto byl film diváky přijat velmi příznivě. Po roce režisér Karel LAMAČ zdařile navázal volným pokračováním Švejk na frontě. Filmy Svatopluka INNEMANNA Švejk v ruském zajetí a Gustava MACHATÉHO Švejk v civilu už jen pouze těžily z obecné popularity námětu. Herec Karel NOLL byl představitelem Švejka na jevišti i ve všech němých filmech. Dochovala se jen část filmu. V roce 1930 režisér Martin Frič sestavil ze tří filmů o Švejkovi (Dobrý voják Švejk, Švejk na frontě a Švejk v ruském zajetí) střihový film (3200 m), který měl pod názvem Osudy dobrého vojáka Švejka premiéru 20.6.1930.

Březina Václav/noticka


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

Podobné filmy

Dobrý voják Švejk (1956)

 Dobrý voják Švejk (1956)
Dobrý voják Švejk n
 
Žánr: komedie
Země: Československo
Režie: Karel Steklý

(remake)

Dobrý voják Švejk (1931)

 Dobrý voják Švejk (1931)
Dobrý voják Švejk n
 
Žánr: komedie
Země: Československo
Režie: Martin Frič

(jiná verze filmu)

Osudy dobrého vojáka Švejka (1930)

 Osudy dobrého vojáka Švejka (1930)
Osudy dobrého vojáka Švejka n
 
Žánr: komedie / střihový
Země: Československo
Režie: Martin Frič

(jiná verze filmu)

Švejk v civilu (1927)

 Švejk v civilu (1927)
Švejk v civilu n
 
Žánr: komedie
Země: Československo / Rakousko
Režie: Gustav Machatý

(pokračování)

Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Mick Jagger

Jagger Mick

Naposled navštívené:
Mick Jagger

Jagger Mick