Čas lásky a naděje (1976)

Čas lásky a naděje
64.2 %
 
 

Další název: Tereza

    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.9.1976        
    Délka: 113 min.
POZOR, SPOILER

Mladá a hezká Terezka žije jen s otcem, ten pracuje jako lesník. Dostane ale lepší nabídku, a to ze zámku, kde se prý bude mít Tereza jako princezna. Fakt je však takový, že je tam spíše jako děvče pro všechno. A podle toho se s ní také zachází. Ona také dostává nabídku - jet do Prahy jako služka. Ona tam jet chce, ale ve funkci služky ne.

Tou dobou pozná lajtnanta Egona, prince Fimberga. Ti dva si smluví rande v Klatovech. Také se zde setkají a milý Egon ji zatáhne do pajzlu, kde chodí i vyšší šarže. Právě s jednou z nich dojde ke konfliktu a souboji, ve kterém je Egon raněn. Terezka jej pak u něj ošetřuje a je z toho zamilovaná. Jenže milý Egonek má průšvih a žádá o přeložení. A je mu vyhověno. Tereza je z toho velmi špatná. Do toho musí zasáhnout její tetinka, u které bydlí. Ta se rozhodne ji provdat a nalíčí své sítě na chudáka staršího pána Dolejše.

Posunujeme se o několik let, a to již má Terezka dvě děti. Pepíka a Barunku. Zaměstnává u sebe doma několik žen k šití, a to celé dělá pro pana Dattelzweiga. Nerada, ale dělá. Má s ním však veliké neshody. Práce je to většinou pro armádu, a proto nejsou lidé rádi, když dragouni Klatovy opouštějí.

Táta Dolejš vypráví studentům, kteří u nich bydlí, o husitech a nadává na katolíky. Trest následuje. Studenti mají zákaz u nich bydlet. To už Terezu nakrkne tak, že si vymůže přestěhování do Prahy.

Pepík je již mladý muž a Barunka hezké děvče. Tereza se domnívá, že je rovna těm „lepším lidem“, ale brzy přijde o iluze. Totiž stane se tak na plese, kde jsou posláni pryč od stolu, který má zamluvený jiná, noblesnější, rodinka.

Dolejšovi navštíví schůzi, kterou vede doktor Chleborád. Ten je pro dělníky a zakládá tak zvaný Oul. Podílníkem se může stát každý.

Mladý Pepík utíká z domova. Důvodem je to, že matka se ve škole dozví o jeho „studiu“. Hodně ji sebere, že Pepíka vyhodili a že se o ní nebude říkat, že je matka pana doktora.

Na návštěvu přichází pan Mařáček, který je také pro dělnictvo, ale brojí proti Chleborádovi, protože tuší podvod. S ním je zde i pan Bernášek. Oba jsou z Besedy. Na návštěvě zde je uvidí i podnájemník, totiž Terezčin švagr. Ten začíná Barunce psát básně a pomlouvat Bernáška. Pro nesouhlas s vyhláškou pana továrníka je Bernášek vyhozen z práce. Je proto soudruhy poslán do Německa, ale ještě než odjede, zjistí si, zda bude Barunka čekat. To by se ovšem nesměl na scéně objevit nový muž, mladý socialista Budečský. Ten po zákazu slavnosti vede tutéž, ale jinde. A zde veřejně prohlásí, že by si Barunku chtěl vzít. Do toho se vrací Bernášek…  Autor: Pitryx

režie:
Stanislav Strnad
 
 
hraje:
Karel Bělohradský (muž v Dělnické besedě), Eva Hudečková (Tereza), Jaroslav Moučka (Dolejš), Jaroslav Satoranský (Budečský), Vladimír Šmeral (Mařáček), Miroslav Zounar (Bernášek), Pavla Maršálková (Verunka), Vlastimil Brodský (Ferramonti), František Husák (Václav Dolejš), Pavel Trávníček (Egon), Lenka Holas Kořínková (Barunka), Petr Oliva (Pecka), Bedřich Prokoš (Chleborád), David Schneider (Pepík), Jan Teplý (Dattelzweig), Jan Pohan (Schweiwitz), Vladimír Hlavatý (Krákora), Jarmila Krulišová (hraběnka), Nelly Gaierová (Nosticová), František Hanus (Klička), Eva Svobodová (Labská), Ludmila Roubíková (Havlová), Bohumil Šmída (ředitel), Tomáš Sedláček (dřevař), Lubomír Kostelka (pořadatel), Miloš Vavruška (důstojník), Milan Hein (důstojník), Jitka Zelenohorská (komtesa Julie), Ivana Jirotková (komtesa Anna), Jiří Lír (posel), Gustav Heverle (výběrčí), Ferdinand Krůta (muž v Dělnické besedě), Jaroslava Tichá (švadlena), Lída Vostrčilová (švadlena), Zdeněk Šavrda (Hans), Věra Tichánková (Klapková), Karel Fořt (hostinský), Miriam Chytilová (Barunka jako dítě), Zdeněk Kutil (dělník), Josef Chvalina (vypravěč), Jan Melichar (Pepík jako dítě), Vladimír Navrátil (muž v Dělnické besedě), Jana Hermachová (dělnice), Ilona Jirotková (komtesa Anna)
 
 
námět:
Zdeněk L. Dufek (původní filmový námět)
 
 
scénář:
Pavel Torda
 
 
kamera:
Jan Novák
 
 
hudba:
Oldřich Flosman
 
 
výprava-architekt:
Oldřich Okáč
 
 
kostýmy:
Anna Blažková
 
 
střih:
Miroslav Hájek
 
 
zvuk:
František Černý
 
 
vedoucí produkce:
Jaroslav Solnička
 
 
II. kamera:
Ivan Wurm
 
 
masky:
Rudolf Hammer, František Havlíček
 
 
dramaturgie:
Jaroslav Kubát
 
 
asistent režie:
Miroslav Balajka
 
 
pomocná režie:
Josef Sandr
 
 
fotograf:
Vladimír Souček
 
 
předloha:
Antonín Zápotocký (román "Rozbřesk")
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.