Bylo to v máji (1950)

Bylo to v máji
65.3 %
 
 

Další název: It Happened in May

    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.6.1951        
    Délka: 88 min.
POZOR SPOILER

Je prvomájový průvod a všichni se radují. Mimo pana Šebesty. Toho totiž tlačí boty a to tak, že si musí od syna Jirky vypůjčit jeho jízdní kolo. Boty hned nechává u ševce Hraběte.
Mimo syna Jirky má Šebesta také dvacetiletou dceru Lídu. Ta přichází z průvodu pozdě a musí projít otcovým křížovým výslechem.
Do podniku Technotop, kde pracuje starý Šebesta přichází mladý úderník Josef Brejcha, aby jim sdělil, že musí dělat více a hledat také jiné cesty, jak práci urychlit. S ním vede Šebesta přede všemi spor. S týmž mládencem se potká později po cestě domů. Zde zjistí, že mládenec je nápadníkem jeho dcery. Pozve jej dál, ale i zde mají drobné spory.
Josef v Technotopu vymýšlí různé zlepšováky a daří se mu. Zkusí to i u Šebesty. Při příchodu na jeho pracoviště jej zastihnou v pilné práci.
Později Josef uzná, že tu opravdu nic zlepšit nejde. Přichází za Šebestou, aby se vrátil zpět ke své práci, a on přijímá. Už má vymyšleno, jak zlepšit pracovní postup.
Jirka odjíždí s kluky na vandr a netuší, že řezání skla, které dělá nikomu nepůjde. Rychle ještě zajde pro králíka, kterého zamění a odjíždí.
Pan Šebesta se svěří inženýrovi v práci, že by si na starém soustruhu něco potřeboval dělat. Získá jeho souhlas a je spokojen. A tak pracuje a pracuje, až do zjištění, že jeho nápad byl špatný. Sám sebe prohlásí za plechovou hubu a jde na svatbu své dcery. Zde se změní jeho chování tak, že i žena Růža je z toho perplex . Na svatbě se svěří se svým omylem Josefovi a ten mu vnukne nápad. Tchán to nevydrží a mizí opět v továrně.  Autor: Pitryx

režie:
Martin Frič, Václav Berdych
 
 
hraje:
Jaroslav Marvan (topenář Jan Šebesta), Ella Nollová (Růžena, Šebestova žena), Jana Dítětová (prodavačka Lída, dcera Šebestových), Miloš Vavruška (úderník Josef Brejcha), Ota Motyčka (obuvník Václav Hrabě), Milada Smolíková (Eliška, Hrabětova žena), Bohuš Hradil (ing. Votruba), Theodor Pištěk (mistr z Elektry Burger), Antonín Holzinger (svářeč Doubek z Technotopu), Eman Fiala (dělník Koula ze Spojených strojíren), Rudolf Lampa (ředitel Skála), Karel Houska (frézař-úderník Štorkán), Josef Chvalina (svářeč Franta Kadlec), Fanda Mrázek (prodavač Jindřich Baďura), Ladislav Kulhánek (vedoucí prodejny Válek), Zdenka Procházková (prodavačka Marie Nováková), Jindra Hermanová (zákaznice v obchodě), Alois Dvorský (starý pán v průvodu), František Miroslav Doubrava (dělník Soukup), Ferdinand Jarkovský (vrátný Technopolu), Hynek Němec (dělník Jedlička), Jaroslav Heyduk (prodavač Gustav Režný), Stanislav Lužický (role neurčena), Vladimír Klemens (klempíř), Karel Friml (role neurčena), Milan Balašov (učeň Jirka, syn Šebestových), Milada Kemlinková (Věrka, dcera Šebestových), Mirko Čech (Šimek, Brejchův přítel ze Spoj.strojíren), Alena Kadeřábková (prodavačka Jana Libichová), Radim Nikodém (učeň, zvaný Bonbon), Josef Najman (dělník Novotný), Dagmar Táborská (dcera obuvníka), Vladimír Dvorský (role neurčena)
 
 
námět:
Josef Neuberg, František Vlček
 
 
scénář:
Josef Neuberg, František Vlček
 
 
kamera:
Rudolf Milič
 
 
hudba:
Eman Fiala, Jiří Fiala (archivní písně: S námi jde mír, Švec visí u Lysý, Známe, to všechno známe, Když jsem já byl živnostníkem (parodie na Když jsem já ty koně..))
 
 
výprava-architekt:
Karel Škvor
 
 
kostýmy:
Marie Rubášová
 
 
střih:
Jan Kohout
 
 
zvuk:
Miloslav Hůrka
 
 
výtvarník:
František Zajíček
 
 
zpěv:
Sbor (S námi jde mír), Ota Motyčka (Švec visí u Lysý)
 
 
masky:
Josef Mann
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Norbert Hotový
 
 
vedoucí štábu:
Gustav Rohan
 
 
asistent architekta:
Oldřich Bosák
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Otakar Pařík
 
 
vedoucí výroby:
Ladislav Terš, Gustav Rohan
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.