Obsah filmu Pilíře Země
Výpravný osmidílný seriál přináší na televizní obrazovky obraz Anglie dvanáctého století, jaký předestřel ve svém stejnojmenném knižním bestselleru Ken Follett.
Po smrti krále Jindřicha I. Anglického se rozpoutá válka o následnictví mezi Štěpánem III. z Blois a jeho sestřenicí Matyldou. Na pozadí těchto událostí se odvíjí vyprávění, jehož středobodem je stavba katedrály ve fiktivním městě Kingsbridge. Sága se zaměřuje na řadu postav napříč všemi úrovněmi tehdejší společnosti - od nuzného stavitele a jeho rodiny, přes mnichy i vysoce postavené církevní hodnostáře až po šlechtice různého vlivu i samotné svářící se členy královského rodu....
Výpravný osmidílný seriál přináší na televizní obrazovky obraz Anglie dvanáctého století, jaký předestřel ve svém stejnojmenném knižním bestselleru Ken Follett.
Po smrti krále Jindřicha I. Anglického se rozpoutá válka o následnictví mezi Štěpánem III. z Blois a jeho sestřenicí Matyldou. Na pozadí těchto událostí se odvíjí vyprávění, jehož středobodem je stavba katedrály ve fiktivním městě Kingsbridge. Sága se zaměřuje na řadu postav napříč všemi úrovněmi tehdejší společnosti - od nuzného stavitele a jeho rodiny, přes mnichy i vysoce postavené církevní hodnostáře až po šlechtice různého vlivu i samotné svářící se členy královského rodu. Vyprávění sleduje jednak životy, lásky a každodenní trampoty obyčejných lidí, ale také se zaměřuje na mocenské pletichy a politikaření ve světské i církevní sféře. Současně se skrze stavbu katedrály do děje promítají proměny v dobové architektuře, která zrovna přecházela z románského slohu ke gotice.
Projekt adaptovat Follettovu nejúspěšnější knihu vzešel od německé společnosti Tandem Communications, která se specializuje na výpravné televizní projekty a adaptace bestsellerů jako The Company, Titanic: krev a ocel, Království prstenu, Hádův faktor či Vesmírná exploze. Pilíře země byly nakonec realizovány v koprodukci s kanadskou firmou Muse Entertainment a britsko-americkou společností Scott Free Films, jejímiž zakladateli jsou slavní režiséři hollywoodských blockbusterů Ridley a Tony Scott. Roční produkce, zahrnující natáčení v Rakousku a Maďarsku, stála 40 milionů dolarů. Hlavních i vedlejších rolí se zhostili začínající i mezinárodně známí herci z Anglie, Ameriky a Německa jako Ian McShane, Rufus Sewell, Matthew Macfadyen, Eddie Redmayne, Hayley Atwellová, Sarah Parishová, Natalia Wörnerová, Götz Otto, Tony Curran či Donald Sutherland. < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 20.2.2018
Stavitelé a intrikáni
Hodně příjemný seriál z prostředí středověké Anglie. S Římem bych ho ale příliš nesrovnával, ten byl mnohem víc o politikaření a byl víc syrový. Pilíře země se nesou spíše v duchu romanticko-historických seriálů. Místy mi to svou atmosférou připomínalo starší Covington Cross. Knižní předlohu jsem nečetl, takže nemůžu soudit, jak moc se zpracování povedlo. Z pohledu diváka se povedlo na výbornou, příběh má spád, výprava je velmi dobrá, herci jsou taky slušní, zvlášť Ian McShane v roli biskupa. Celkově spokojenost.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.11.2012
Jo, postavit katedrálu, to není jako smontovat panelák...
V seriálu jsem nehledala historické ani faktické kopance a nesrovnalosti (určitě tam jsou, o tom žádná...), ale raději si užívala výbornou výpravu a pěkné kostýmy. A samozřejmě i děj, do kterého se vešla romantika i politika, láska i nenávist, pokora i zášť - no prostě všechno to, co naplňuje i naše životy. Sice to celé vyznívá tak trochu jako "středověká telenovela", ale vždyť oni ti človíčkové z 12. století se od nás zase tak moc nelišili...
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 9.2.2012
Follettův veleromán jsem četl před shlédnutím mniserie se slovenským dabingem, ale také i s českým na DVD od Uranie. V obou případech jsem měl pocit, že i přes velmi dobré dialogy, výkony kamery a herců samotných, připadalo filmové zpracování nevyvážené a postrádající řadu klíčových scén, které se do miniserie nedostaly. Zřejmě s touto osekanou verzí pan Follett souhlasil. K dobru miniserie ještě dodávám, že jak kostýmy, tak i filmové stavby byly na vysoké úrovni.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.12.2011
Hledala jsem, v čem hrál ještě Matthew Macfadyen a vybrala si Pilíře země. Nejdřív mi sice chvíli trvalo než jsem ho skousla v roli jakou hrál, ale nakonec i díky Rufusi Sewellovi a dalším jsem byla spokojená. Historický kontext neposuzuji, na to nejsem dost velký znalec anglických dějin, ale bylo zajímavé vidět osudy různých lidí z různých vrstev, jak mohli v té době žít. Líbila se mi výprava, každá postava dostala svůj prostor, co však podle mě tvůrcům uteklo, byly posuny v čase. Sice to doháněli maskami a šedivými vlasy, ale třeba po deseti letech nechali sestru jednoho z hrdinů pořád jako cca 14 letou holku a ta se vůbec nezměnila. To samé u syna ústřední dvojice, který by měl být v závěrečné scéně 24 letý, ale tam figuroval puberťák. Jinak láska, intriky, úkladné vraždy, emancipované ženy, víceméně taková historická limonáda s dobrým koncem. Teda pro některé.
Reklama
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 6.1.2011
Mini seriál se mi líbil, a nemám důvod se babrat v tom, jestli to tak bylo ve skutečnosti a nehledám chyby v ději. A chci pochválit slovenský dabing, který mě nevadil až na to , že jsme měli po dvou dílech sledování oči plné reklam a upoutávek. Podívejte se na Jakubiskovou krvavou Báthory, která se režisérovi vůbec nepovedla ale dívám se na obrazy a nechám se unášet poetikou a fantazií režisérů.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 5.1.2011
Po zhliadnutí všetkých štyroch dielov som zaujal stanovisko, že sa jedná o film ktorý mal od skutočnej histórie veľmi ďaleko. Ako sa vraví, že "Z každého rošku trošku", tak to platilo aj v prípade tohto filmu. Autori tohto filmu sa tu na snažili vtiesniť skoro všetko ako romantiku, politické pozadie, cirkev atď. A to všetko v takomto časovom slede príliš nejde do kopy. Samotný úvod má tak trocha aj zaujal, ale postupom času má dej tohto filmu začal nudiť. Historické bitvy, kde sa bojovalo o anglickú korunu tu pôsobili trocha úbohým dojmom, ako z nejakého dokumentárneho filmu.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 4.1.2011
v stutočnosti je táto katedrála fiktívna ako to uvádza wikipedia. a aj postavy sú fiktívne. Ale reálne je aké sa používali stavbárske metódy.
po mnohých trápeniach bola katedrála nakoniec postavená. režíser vydvíhol, že katedrála nie je len stavba, ale aj symbol ľudského života, ktorý sa neustále vyvýja.
film bol struhujúci, plný nenávisti, intríg, čo je nanešťastie realita. ale aj lásky. nešťastnej lásky, ked sa hlavná hrdinka musela z praktických dôvodov vydať za nesympatického a surového stavbára.
čo bolo typické asi na tú dobu bolo, že stavbár Tom už po niekoľkých týždnoch nadviaže ľubostný vzťah s ľudovou liečiteľkou. a predtým samozrejme, že čerstvo narodené dieťa nechá na hrobe svojej ženy, lebo mu nemal čo dať jesť. pokiaľ sa spamätal a po dieťa sa vrátil, dieťaťa sa našťastie ujal jednoduchý a láskavý mních.
dosť nepresné sú tam historické udalosti. kráľ štefan nikdy nebojoval v boji. zlé sa mu už robilo len pri pohľade na krv. a štefan bol známy tým, že bol veľmi zhovievavý. preto si šľachta dovolovala, čo dovolovala, éra štefanovej vlády sa nazývala anarchia.
štefan vôbec nedal potopiť ľod svojho bratranca wiliama, to bola len fantázia scenáristu.
kráľovná matilda bola z anglicka vyhnaná, lebo okrem toho, že šľachta by nikdy nepripustila aby vládla žena, bola aj veľmi arogantná a drzá.
z anglicka utiekla po zamrznutej rieke do francúzska.
a jej syn Henrich nezabil v boji svojho bratranca Eustacha. A Eustach bol krutý a krvilačný, nie jeho otec Stefan. Stefan podpísal zmluvu s mladým henrichom, že bude vládnuť do svojej smrti a henrich sa stane kráľom.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film