Cerven

Speciál: Čtvrtek na Rock for People

Vydáno dne 21.06.2024
Ani druhý den jsme nechyběli na famózním festivalu. 

 


 

Koncertovat se dneska, tj. 13. Června 2024, má začít až v pravé poledne, avšak hlasitá hudba se z Parku 360 line snad už někde od devíti dopoledne, což se pocítí, když se nocuje nedaleko. Zpátky v areálu po jedenácté hodině slyším vyprávět slovenského kytaristu, ale pokračuju dál na ČT Art Stage, kde se má krátce po poledni tancovat na písničky od The Offspring, na jejichž večerní show se naprostá většina lidí extrémně těší. Nepatří mezi ně patrně Annet X – holčina, která se objevila třeba v minisérii Vědma, bude zpívat ve stejnou dobu jako americká partička kolem Dextera Hollanda. Trochu nevděčné, nicméně jistě se s tím nějak popasuje.

Tancovačku, resp. choreografii si vzal na starosti dvojnásobný vítěz StarDance Dominik Vodička a pomáhala mu Adriana Mašková, která tuhle soutěž vyhrála jednou. V pohodové atmosféře se tancuje fajnově, nikomu nevadí ani to dusno. Vyruší mě pracovní telefonát, po kterém se už z povzdálí (jelikož moje původní pozice byla v davu záhy obsazena dalšími pohybulačnými bytostmi) snažím při nácviku držet krok. Poté mířím do press centra, abych se dozvěděl příčinu neúčasti Coreyho Taylora. Prostě a jednoduše ho přepadla nějaká indispozice. Stejně jako skoro u všech ostatních skupin a téměř u všech ostatních interpretů a interpretek není Rock for People jeho exkluzivní evropskou zastávkou, protože je na turné. Utěšit nás může akorát to, že Česká republika nebude jedinou zemí, ve které při své letošní cestě po Starém kontinentu ze zmíněného důvodu nezazpívá. Velká mrzutost.

Na takovýchto festivalech je skvělé, že dávají účastníkům a účastnicím možnost se seznámit se skupinami a zpěváky a zpěvačkami, co je dosud míjeli. To platí třeba pro Against the Current s jejich okouzlující zpěvačkou Chrissy Costanzou, která si posluchačky a hlavně posluchače na svou stranu získala de facto okamžitě. Následující hodiny do vystoupení DeathbyRomy bude zapotřebí vyplnit přípravou na recenzi knihy Digitální Kříženecký. Je náročná, a tak se přesouvám na ČT Art Stage až v době, kdy Fulu Miziki dohrávají finální tóny své poslední skladby. Pak už bude tohle místo patřit Dexteru Hollandovi, který souhlasil s hodinovým rozhovorem pro Českou televizi. Naše žádost o rozhovor bohužel akceptovaná nebyla.

 


kytaristka DeathbyRomy si po koncertě bere svoje věci

Nečekaně se mně povedlo dostat do první řady, takže budu mít všechno z první ruky. Post moderátora bude patřit Danielu Stachovi. Věřím, že se nedopustí té opakující se české chyby, že bude se zpovídanou osobností jednat jako se svým kámošem. Ale tohle budeme moct posoudit až za hodinu, zatímco ti, kteří nejsou přítomní, si budou muset počkat do září, kdy Hyde Park civilizace s Dexterem Hollandem poběží v televizi. Hostitel přichází několik minut po plánovaném začátku a ptá se, proč si myslíme, že tam frontman The Offspring ještě není. Paní říká: „Má tam ňákou ženskou!“ Ostatní se zasmějí. Klučina říká: „Zastavili ho policajti.“ Moderátor se nechápavě ptá: „Proč by ho měli stavět policajti?“ Ostatní to berou, klučinovi se nesmějí, protože proto na festivalu nejsou. Režisér pořadu se z přenosového vozu ozývá s tím, že „Dexter určitě opodál paří na Vypsanou fiXu“, načež jde jediný zaměstnanec ČT s mikrofonem v ruce s pravdou ven a říká, že Dexter je tady. Jeho příchod doprovázejí bouřlivé ovace přítomných.

Rozhovor se nese v pohodové atmosféře, ačkoli některé otázky rozhodně padnout nemusely, resp. ani neměly. Dvakrát jakoby se Dexter Holland, pyšnící se titulem PhD v oblasti molekulární biologie, po položení takové otázky prosebně podíval na diváky a divačky, kteří jej podpoří hlasitým potleskem. Při spuštění kousíčku klipu k songu The Kids Aren’t Alright přítomní a přítomné opakují text, což stvořitele pálivé omáčky Gringo Bandito neskrývaně velmi příjemně překvapí. Přitom to hlavní má přijít teprve až při večerní show. Moderátor si pak po poznámce Dextera Hollanda vyslouží potlesk za připravenost, která by ale měla přece patřit k naprostým novinářským samozřejmostem. Po konci rozhovoru se ještě chystá si popovídat s diváky, zatímco americký host festivalu a nadšený pilot se vrací zpět ke svým parťákům, aby se připravil na večerní vystoupení.

 


Chrissy Costanza z Against the Current při koncertě na KB Stage

Na chvíli se taky vzdaluju, abych se vrátil na DeathbyRomy, kterou doprovází dvě mladé kamarádky na kytaru. Lidi jsou nepřekvapivě nadšení, poněvadž i tenhle koncert stojí za to! Místo Lakeside X zůstávám na skupinu Chinchilla, jejíž členové a členky – včetně vokalistek – dlouho, dlouho řeší nejrůznější technické zádrhele, které v reálu de facto neexistují. Hrstička přítomných ztratí trpělivost, ostatní čekají a vyvolávají jméno hlavní zpěvačky v nepřehlédnutelném outfitu. Dolaďování se protahuje, čímž si na sebe tahle formace upletla bič, protože se od ní bude očekávat vynikající představení. Nutno dodat, že takové dodala, ovšem její nevýhoda spočívá v tom, že nastupovala po DeathbyRomy, která podala vskutku výtečný pěvecký výkon.

Teď už ale nastává čas se přesunout na KB Stage, kde zanedlouho vystoupí The Offspring. Cestou se ze slušnosti zastavuju před Youtube Music Stage, která aktuálně patří Parkway Drive, o kterých se před festivalem dost mluvilo. Pokračuju dál až na svůj obvyklý flek na pravé straně od pódia. Zatímco při minulých koncertech jsem měl kolem sebe pokaždé více prostoru, tentokrát je narváno až k plotům. Aby ne, když tahle skupina vešla do povědomí už v polovině devadesátek a na kontě má řadu chytlavých hitů, z nichž leckteré zazněly i ve filmech a seriálech, včetně kultovní Fakulty, úspěšné komedie Prci, prci, prcičky 2 nebo legračního titulu Táta je doma. Očekávání, u některých možná i s trochou nostalgie, jsou obrovská a nikdo nepochybuje, že budou naplněna.

 


Dexter Holland z The Offspring při rozhovoru pro pořad Hyde Park civilizace

The Offspring zahrají na celou hodinu a půl – na rozdíl od některých jiných skupin a vystupujících, kteří hrají třeba hodinu, někdy i pětačtyřicet minut. Všichni, kteří jsme dorazili, jsme si přišli tuhle záležitost v první řadě maximálně užít! Vzduchem nad hlavami létají barevné papírky, balónky i větší balony. Z pódia to musí vypadat skvěle. Kytarista Noodles, zabíraný na dvou velkoplošných obrazovkách po stranách stage, říká, že lidí přišel celý milion, za což jej Dexter Holland opravuje. Zároveň dodává, že tohle je nejlepší show všech dob! Těžko soudit, jestli to náhodou neříká při každé štaci, ale snad všichni vidí, že fanoušci a fanynky na Rock for People nejen sami sobě připravili mimořádný zážitek! V pohodě, v radosti a ve vší slušnosti ke všem ostatním.

The Offspring přesto koncert zkrátili o nějakých deset minutek. Lidé přesto odcházejí spokojení. Včetně týpka, co pod vlivem hudby nekontrolovaně cákal pivo všude kolem sebe, a včetně tří slečen, které stály vedle mě a stejně jako mnozí a mnohé další zpívaly s Dexterem Hollandem a pohybovaly hlavama do rytmu. Leckteří pochopitelně rovněž zdravili kapelu zdviženou rukou s vytaženým malíčkem, palcem a prostředníčkem. Ono by vlastně ani nešlo, aby tenhle festival trval déle než ty čtyři dny, protože při tom návalu kvalitní muziky by obecenstvo bylo maximálně vyčerpané. Bohužel po koncertě musím bezpodmínečně odjet, takže jak Keanu Reeves se svou skupinou Dogstar, tak Avril Lavigne to budou muset zvládnout beze mě. Cesta k autu vede zase kolem noční ostrahy parkoviště Daniely, se kterou nakonec strávím v družném rozhovoru přes hodinu času. Mimo jiné přišla řeč i na fakt, že na to, jak jsme malá země, tady máme vskutku precizní festivaly – ať už hudební či filmové – na kterých je možné vidět veliké hvězdy. Taky za to na sebe můžeme být pyšní. Rock for People je zkrátka akce, jejíž klady drtí ty nepočetné zápory. Dokonce se během konání evidentně vytrácí i pověstná rivalita mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Tak zase za rok.

P. S.: Bubeník z The Offspring opravdu umí výborně bubnovat.


STŘEDA NA FESTIVALU ROCK FOR PEOPLE


FOTO: Tom Kordík, Rock for People
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Až na konec světa Včera

Druhý celovečerák v režii Vigga Mortensena mohli diváci a divačky za osobní účasti režiséra vidět už v Karlových... celý článek

DVD

Recenze: 48 hodin v Paříži

Nadále oslavujeme dvaaosmdesátiny Harrisona Forda. A opět s počinem, co je k dispozici na DVD.  celý článek
Reklama
Reklama
Reklama