Cerven

Recenze: Jedna noc

Vydáno dne 07.05.2024
Mezi těmi všemi českými komediemi, jakých budeme i letos hojně zásobováni, bohužel hrozí, že tohle komorní, nekomediální drama neprávem zapadne. 

 


 

Stejně jako dokument V síti se zabývá jistou internetovou záležitostí, ačkoli se naštěstí netýká nezletilých dívek. Eliška už je totiž dospělá a se svým manželem vychovává malého syna v poměrně bezútěšném bytě. Správně by se na něj měla vykašlat, protože celou rodinu přivedl do problémů, když ještě jako člen úspěšné hudební skupiny pod vlivem alkoholu naboural … a zabil spolujezdkyni-fanynku, jakou se chystal, navzdory snubnímu prstenu na své ruce, prostě vosouložit. Nicméně, tohle je přeci jen love story, a tak manželka trpí i jeho chlastání a s ním související utápění se v sebelítosti a ve svém zpackaném životě, když by vyhozen kolegy z kapely, pro kterou by negativní publicita spojená s jeho průšvihem nebyla dobrá. Svou zbožňovanou kytaru musel dát k prodeji, aby alespoň trochu pomohl své ženě v jejím snažení se vymotat ze svízelné situace. Sama toho totiž dělá opravdu hodně …

Ložnici s postelí proměnila ve svou „kancelář“, jelikož finanční krizi řeší tím, že ukazuje svoje tělo zákazníkům na sexuálním livechatu, před kterými si na jejich přání dělá dobře, a oni díky tomu dělají sobě to samé. Podstatný rozdíl představuje fakt, že jí při tom ve skutečnosti dobře není. Sám Adam tuhle její práci složitě rozdýchává, přestože za ni může. Jedna věc je, že v době, kdy ona pracuje, musí hlídat malinkého synka, kterého není snadné utišit, druhá pak, že pomyšlení na to, že se jeho Eliška (škoda, že se on nejmenuje Jindřich, čímž by nám vznikla docela vtipně sofistikovaná narážka) stává objektem internetových úchyláků, kterým zcela stačí k uspokojení žena na obrazovce, namísto toho, aby se poohlédli po takové, jaké by bylo možné se fyzicky dotýkat. No jo, ale co když je klasická prostituce dalším, nevyhnutelným krokem? Ano, znamenala by větší výdělky a rychlejší splacení dluhu, ale za cenu vlastního tuplovaného ponížení. Leda, že by se i v tomto směru dospělo ke vzájemné dohodě, protože to vypadá, že vztah Adama a Elišky stojí na tak pevných základech, že překoná všechny nesnáze světa.

Velice pozoruhodné drama Spolu, ve kterém hraje Kamila Janovičová rovněž ne zrovna dvakrát kladnou postavu, vystřelilo Davida Laňku mezi ostře sledované tvůrce. Kromě Jedné noci by letos do kin měl přijít i jeho stejnojmenný remake filmu Útěk, který bude následován patrně v příštím roce biografií spisovatele Jaroslava Haška. Široký rozsah témat je jedna věc, druhou představuje fakt, že je autor umí podat s patřičnou důsledností, díky které film odchodem z kina rozhodně nekončí, což bude s největší pravděpodobností platit i pro ty ostatní dva uvedené tituly, které nás od něj v nejbližších měsících čekají. Žen přivydělávajících si na sexuálních livechatech přitom není málo a možná by bývalo bylo dobré o tom informovat v závěrečném dovětku, přestože ukázat fungování takových platforem není hlavním záměrem tvůrců, stejně jako například Boogie Nights nejsou jenom o pornoprůmyslu a Pražské orgie o orgiích.

 


 

Scénář samotný jinak působí skutečně „jako ze života, když se rozsype“ a během sledování nás může nejednou napadnout, kolik mladých žen, které jsme během dne potkali na ulici, si tímto způsobem přilepšovává, byť většinou asi ne proto, že že by je to bavilo. Každopádně ta procenta z aktuálních průzkumů jsou vskutku nečekaně vysoká. Ve filmu by možná bývalo bylo zajímavější, kdyby Adam o Eliščiných aktivitách alespoň nějakou dobu nevěděl, nicméně takovou variantu celkový koncept vlastně prostě a jednoduše neumožňoval. Zato je v něm zarážející, nikoli ovšem nereálné, že se k hlavnímu hrdinovi všechny ženy včetně hospodské Majdy chovají hezky (pochopitelně s výjimkou matky té holky, co zabil) a přivírají oči nad jeho leností a neochotou/neschopností dát se zase dohromady.

Bylo by velkým překvapením, kdyby tahle role nedopomohla Vandě Chaloupkové k dalším kvalitním. Ne proto, že se tady párkrát vysvlékne, nýbrž kvůli tomu, že ji věříme, že ona věří, že se po čase všechno zase v dobré obrátí, byť se to patrně neobejde bez častějších hádek, jaké jsou výborně zahrané jak ze strany její, tak od Adama Ernesta. Ten pro změnu po úloze Milana Paumera v Bratrech (kde se taky sešel s Janem Nedbalem, svým parťákem ze skutečné skupiny Matka) potvrzuje, že dramatické figury mu nedělají potíže, třebaže rybí člověk z Párty Hárder: Summer Massacre se bude těžko překonávat. Pavlína Balner kandiduje na herecký objev roku, neboť dosud byla k vidění hlavně v televizních projektech. A dodejme, že menší roličku v Jedné noci má vedle Stanislavy Jachnické také Stanislav Aubrecht (zejména zájmena!).

Jedna noc je evidentně velmi poctivě připravený film (což u českých nebývá pokaždé pravidlem) se specifickou noční atmosférou, díky které to nedobré napětí, jaké kolem sebe hlavní hrdina kvůli svému jednání šíří, pomalu až prosakuje skrze plátno. Takže zatímco snímek Spolu zůstal při předávání Českých lvů i Cen české filmové kritiky nepochopitelně zcela ignorován, Jedné noci by se to stát nemělo. Vedle uvedených předností třeba také proto, že má univerzální téma, postavy nikdy neřeknou/neudělají nic, co by šlo proti jejich charakteru, a v neposlední řadě proto, jak ukazuje, že za blbost se platí a že každý jest svého štěstí strůjce.

FOTO: Bontonfilm
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Mizerové: Na život a na smrt

Michael Bay (ano, TEN Michael Bay!) čtyřku znovu ani nerežíruje, ani neprodukuje, ale zato v ní má cameo, tak jako ve trojce... celý článek

DVD

Recenze: Muž Taiči

Keanu Reeves bude v polovině června 2024 se svou skupinou Dogstar na festivalu Rock for People. A my si připomeneme jeho dosud jediný režisérský... celý článek
Reklama
Reklama
Reklama