Duben

Recenze: Madam Web

Vydáno dne 20.02.2024
Její pavučina je všechny spojuje?!?

 


 

Někteří a některé, zvláště asi z řad tvůrců tohoto počinu, tvrdí, že Cassandra Webb je jednou z nejtajemnějších a snad i nejfajnovějších postav od Marvelu. Tady nutno důrazně upozornit na skutečnost, že se Madam Web nerovná se čtyřiatřicátému MCU filmu! Tahle číslovka totiž bude patřit Deadpoolovi & Wolverineovi, kteří zamíří do kin v červenci. Pod tuhle podívanou se nepodepsalo studio Disney, nýbrž Sony – tak jako pod předloňského Morbia, jaký vůbec nesplnil očekávání. Na rozdíl od Venoma a jeho sequelu, jaké za zhlédnutí stály.

Na Madam Web se po premiéře snesla hromada neoprávněné a nepochopitelné kritiky, což se v minulém roce přihodilo i z mangy vycházejícímu Saint Seiya: Rytířům zvěrokruhu. Tenhle titul se řadí k těm v prvním odstavci zmíněným a rozšiřuje vesmír postav, které mají něco společného se Spider-Manem. To by mělo samo o sobě představovat atraktivní vábničku, jelikož z marvelovských superhrdinů málokterý táhne více. Ovšem našly by se další důvody, proč tento příběh v kině nevynechat, třebaže se při sledování nelze ubránit dojmu, že to všechno mohlo dopadnout o dost lépe. A přitom by ani nebylo nutné se uchýlit k výraznějším změnám.

 


 

V roce 1973 naháněla Constance Webbová, žena dobrodružné povahy, speciální druh pavouků s hojícími schopnostmi kdesi v peruánské džungli. V nehostinném prostředí se chtěla za každou cenu dobrat svého cíle a vůbec jí nevadilo, že měla brzy porodit holčičku. Bohužel, jeden z týmu se ukázal býti poněkud chamtivý a na jeho zradu málem doplatila. Naštěstí se jí ujali místní domorodci, kteří ji nechali pokousat pavoukem, díky čemuž se holčička Cassandra narodila, jenže pro její matku byl porod příliš náročný. Ve svých třiceti pracuje coby záchranářka v ulicích neklidného New Yorku. Kvůli pomáhání jiným de facto rezignovala na svůj osobní život. Tím, ke komu má nejblíže, je kolega Ben. Možná, že by o ni měl i zájem, ale asi se jí … plachej. Nebo nechce ohrozit jejich přátelství.

Někdy se stane, že samy záchranářky potřebují zachránit. V poslední době to v komiksových spektáklech vypadá, že ultimativním místem pro záchranu je most. Cassie se v uzavřeném autě zřítí do vody (prasklina na skle evokující pavučinu představuje velmi pěkný detail). Když přijde k době, zjišťuje, že zřejmě vidí do budoucnosti, protože eventuální myšlenka na alternativní realitu se záhy ukáže býti mylnou. No jo, jenže co když není jedinou osobou, jaká vládne takovými schopnostmi? Co když se v jejím okolí vyskytuje někdo, kdo má kromě nich navíc velkou sílu? A co kdy tenhle někdo, jemuž můžeme říkat třeba Ezekiel Sims, ve svých vizích vidí, že se v budoucnosti stane obětí tří záhadných žen? Tak jestli by je náhodou neměl zabít dříve, než ony zabijí jeho …

Možná, že tím, že souhlasila se svojí účastí v trilogii Padesát odstínů šedi, si Dakota Johnson malinko uškodila. Nic to ale nemění na tom, že kamera její tvář miluje, což Madam Web dokládá lépe, než kterýkoli z jejích předchozích počinů. K tomu získává tři chráněnky – Julii (Sydney SweeneyS tebou nikdy), Anyu (Isabela MercedSicario 2: Soldado) a Mattie (Celeste O’ConnorSlečna bestie). Vedle nich tady máme těhotnou Mary (Emma Roberts), díky níž se dočkáme takové té těhotenské párty plné kamarádek. A pod scénář se z jedné poloviny podepsaly ženské autorky, totiž Claire Parker a S. J. Clarkson, která celý biják i režírovala.

 


 

To ale rozhodně neznamená, že by měl být určený především pro ženy! Stejně tak nic neznamená, že producentem byl Lorenzo Di Bonaventura, kterého si mnozí a mnohé na první dobrou spojí především se sérii Transformers. Madam Web se s ní nedá příliš srovnávat, ačkoli akční sekvence také nejsou špatné (Posledního rytíře, shodou okolností taky s Isabelou Merced teď nechme stranou). Čistě pro ženy-divačky nebyl koncipován ani Shazam! Hněv bohů, kde se ve velmi výrazné úloze představuje ještě výraznější trio Helen Mirren, Lucy Liu a Rachel Zegler. A zmínit nutno také Marvels, se kterými bychom tady vypátrali jisté podobnosti, včetně té, že se ani Madam Web patrně nedostane tak příznivého diváckého přijetí, jaké by si zasloužila.

Madam Web je tak trochu „no-brainer", o němž se traduje, že si sama Dakota Johnson při podpisu smlouvy myslela, že jím rozšíří řady MCU. Že se tak nestalo, ji nemusí mrzet. Protože akční sekvence si i tak udržují nadprůměrnou úroveň, vizuální efekty jsou vynikající, herečky krásné, … A ani tolik nevadí, že záporák se svými motivacemi není hrozivější, jako fakt, že s těmi „déjà vu“ se dalo pracovat sofistikovanějším způsobem. Ne třeba zrovna jako v tomto projektu, ale spíše v tomto. A určitě ve smyslu, aby se nejednalo o tolik přímočarou podívanou, protože se vzhledem ke schopnostem hlavní hrdinky přímo nabízelo, aby zápletka byla propracovanější.

FOTO: Falcon
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Dokonalé dny

Mohutně oslavovaná japonsko-německá novinka od Wima Wenderse, která to dotáhla až k nominaci na Oscara v kategorii... celý článek

DVD

Recenze: Lidé pod schody

Na Blu-ray nedávno vyšla i tahle poněkud bizarní podívaná, pod kterou se podepsal jeden legendární hororový... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz