Duben

Speciál: Festival otrlého diváka podevatenácté!

Vydáno dne 26.02.2024
V termínu od 4. do 10. března zamoří pražské kino Aero havěť!!! Možná, že to ještě nevíte, ale u toho nechcete chybět!!!

 


foto z filmu Havěť


Kdo na Festival otrlého diváka někdy zavítal, už moc dobře ví (či spíše neví?!?), co má očekávat. Osvědčené vychytávky jako simultánní dabing přímo před plátnem, interaktivní projekce, kde se sál otřásá salvami smíchu či vydšeným řevem, případně přednáška s pásmem bizarních audiovizuálních počinů nebudou chybět ani tentokrát. Novými experimenty na poli atypických zážitků budou letos pro diváky i organizátory první culinary cinema (po vzoru Berlinale a Febiofestu, ačkoli tam se gastromenu patrně neslo v poněkud jiné chuti) i interaktivní projekt Videoautomat, při němž bude možno okusit kouzla nesmrtelného formátu VHS.

Dramaturgická tykadla Festivalu otrlého diváka se letos zaměří na tuto trojici tematických nožiček: Děsivou, Švandózní, Alegorickou. „Program 19. ročníku se promění ve slizovitou mucholapku pro insekty, a to ve všech jejich členitých podobách,“ láká otrlý tým na letošní program, ve kterém nescházejí jak desítky let přehlížené kinematografické flusance, tak nejčerstvější bijáky z těch nejzapadlejších zákoutí světové kinematografie. Českou premiéru si odbudou například festivalový hit Havěť či pocta žánru grotesky Stovky bobrů od tvůrců Příšery z Michiganského jezera, která se divákům festivalu představila na 17. ročníku. Z českého rybníčku mohou diváci vidět grandiózní parodickou ódu na osmdesátková akční béčka The Blaster + Blaster II: The Second Blast.

 


foto z filmu Krvavá jáma hrůzy


Dramaturgové se ale tradičně vydali na lov hmyzích titulů trošku dál do minulosti a vybrali snímky, před kterými zavírají své kokony i ti největší filmoví historici. Od paranoiou prolezlých padesátkových Creature Features až po osmdesátkové a devadesátkové mňamky. Do druhé sorty patří snímky Krotitelé brouků, Špitál plný breberek, Buď se hecnem, nebo zhebnem. Do Aera se s velkou pompou přivalí rovněž zavedený Filmový Hovnocuc, čili pásmo bizarních či neokoukaných potratů dějin filmu, tentokráte s voňavým přívlastkem „Chvála hovnivála“. A jak už bylo zmíněno, přímo v sále pak bude možno okusit kouzla VHS ve zbrusu novém interaktivním projektu jménem Videoautomat, oslavujícím bizarnost české devadesátkové VHS éry. Za zmínku stojí i čtvrteční projekce Zpustliny – kultovní bollywoodské nálože osmdesátkových hrůz, cudné erotiky a husťácké akce, eventuálně věc s neodolatelným názvem Zpověď dospívajícího burákomáslového fetišisty. A zapadnout určitě nesmí Phenomena, tedy čarokrásná klasika od Daria Argenta s mladičkou Jennifer Connelly.

Pokud program od 4. do 10. března někomu nasadil brouka do hlavy, na co že má sebrat odvahu, může zvolit otrlou permici, která platí na úplně dočista všechna představení v programu. V prostorech žižkovského kina bude parazitovat také tematická výzdoba z dílny Zuzany Blaštíkové. Festival otrlého diváka se v průběhu jara podívá do BIO Central v Hradci Králové a v létě by snad měl navštívit i kino Scala v Brně. Festival otrlého divák (aka Otrlec) je synonymem pokleslosti, nevkusu, braku a zábavy za hranicí tuctovosti – ve všech možných významech těchto slov. Každý rok přináší kolekci nejpůsobivějších, nejsměšnějších, nejzapadlejších i nejbizarnějších hororů, extrémů, akčňáků, krváků, campů, béček, céček i péček. Kinu navrací jeho původní roli atrakce a nezapomenutelného společného zážitku.


VÍCE INFORMACÍ JE K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH
nebo
NA STRÁNKÁCH KINA AERO


FOTO: otrlydivak.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Dokonalé dny

Mohutně oslavovaná japonsko-německá novinka od Wima Wenderse, která to dotáhla až k nominaci na Oscara v kategorii... celý článek

DVD

Recenze: Lidé pod schody

Na Blu-ray nedávno vyšla i tahle poněkud bizarní podívaná, pod kterou se podepsal jeden legendární hororový... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz