Vánoce

Speciál: Festival francouzského filmu startuje už 23. listopadu

Vydáno dne 20.11.2023
Šestadvacátý ročník, jehož vizuál byl inspirován kultovním Pohrdáním, znovu přinese jak oceňované i méně známé tituly, tak retrospektivu legendy i jedné v současnosti velice úspěšné režisérky. 

 


foto z filmu Malíř jejího těla


Sedmačtyřicet filmů během 144 projekcí?!? To by bylo, aby si nevybral opravdu každý! Začne se v pražském kině Lucerna předpremiérou nejnovějšího filmu v českých kinech prověřeného Martina Provosta s názvem Malíř jejího těla, ve kterém se představí Vincent Macaigne a Cécile De France a kterou osobně uvede pan režisér. Zachycuje nejen životní příběh významného francouzského postimpresionistického malíře Pierra Bonnarda a jeho celoživotní múzy Marthy, ale také obraz celé jedné umělecké generace od počátků dvacátého století až do padesátých let. V hlavním městě bude přehlídka probíhat od 23. listopadu do 29. listopadu. Vedle Lucerny se dějišti stanou kina Světozor, Edison Filmhub a Kino 35 Francouzského institutu. Ve stejném týdnu se uskuteční projekce také v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové.

V Cannes se představil Případ Goldman, který se zabývá rekonstrukcí obnoveného soudního řízení s kontroverzním intelektuálem a levicovým aktivistou Pierrem Goldmanem, který byl na počátku sedmdesátých let odsouzen k doživotí za ozbrojené přepadení. Ke zhlédnutí bude i romantická komedie Povaha lásky režisérky Monii Chokri, která pokládá otázku, zda má šanci vztah profesorky filozofie a manuálně pracujícího tesaře. Na programu nechybí nejnovější biják od Luca Bessona. DogMan byl zařazen do hlavní soutěže na letošním festivalu v Benátkách a vypráví o chlapci, s nímž se život nijak nemazlil a kterého zachrání láska jeho psů. Těšit se dále můžeme na novinku od režisérské dvojice Éric Toledano a Olivier Nakache, která je podepsaná pod úspěšným snímkem Nedotknutelní. V Těžkém roce neopouští komediální žánr a ke spolupráci si přivzali Pia Marmaïe, Jonathana Cohena, Mathieua Amalrica a krásku Noémie Merlant.

 


foto z filmu Volání Antarktidy


Přírodopisný dokument Volání Antarktidy od oscarového Luca Jacqueta (Putování tučňáků) zve do lůna zmrzlého kontinentu, který nepřestává člověka fascinovat a který vždy přitahoval ty největší výzkumníky. Životopisný počin Prezidentova žena je o první dámě Francie, manželce Jacquese Chiraca, která si poté, co se její muž stane prezidentem, musí vydobýt své místo v Elysejském paláci. Titulní úloze exceluje legenda evropské kinematografie Catherine Deneuve. Úsměvnou poetickou romanci z nevšedního prostředí Pan Blake k vašim službám s Fanny Ardant a Johnem Malkovichem v hlavních rolích natočil režisér Gilles Legardinier podle vlastního románu Všechno je jinak!. Ladj Ly v roce 2020 zaujal svou verzí Bídníků a tentokrát přichází s projektem Nežádoucí, ve kterém mladý lékař Pierre usiluje o změnu místní dělnické čtvrti.

Ve válečném dramatu Otec a syn míříme o 106 roků zpátky, abychom sledovali, kterak hlavní hrdina v podání Omara Sy narukuje do francouzské armády, aby se připojil ke svému synovi a dostal ho z bojů první světové války živého a zdravého. Pokoj zázraků natočila režisérka Lisa Azuelos dle úspěšné knihy Juliena Sandrela. V roli matky bojující o život svého syna září Alexandra Lamy. Saint Omer uvedl už festival Be2Can, takže někteří a některé už zřejmě vědí, že pojednává o mladé spisovatelce, jaká čelí svým osobním traumatům, když sleduje soudní proces se ženou obviněnou ze zabití vlastního dítěte. Předpremiérovou sekci uzavírá film Rebeccy Zlotowski Děti těch druhých s Virginií Efirou (Benedetta) v hlavní roli, která si za svůj výkon odnesla Césara 2023 (francouzská obdoba Českého lva).

 


foto z filmu Viktorie


V soutěžní sekci se o Cenu diváků bude ucházet pět filmů. Historické drama Ve jménu cti v režii Vincenta Pereze, jaké nadchlo obecenstvo v Karlových Varech, efektně využívá jednotlivých variant duelů – s kordy, pistolemi nebo šavlemi. Kniha řešení od zkušeného Michela Gondryho je svěží komedie se skvělými dialogy, ve které se objeví Pierre Niney (Příslib úsvitu). Drama Šestnáctiletí se soustředí na vztah studentů z rozdílného sociálního zázemí a náboženského prostředí. Ve filmu Po neznámých stezkách putuje Jean Dujardin (The Artist, Vlk z Wall Street) pěšky po zapomenutých cestách Francie. Autobiografický dokument režisérky Florence Platarets Godard o Godardovi je unikátní v tom, že vznikl z materiálů pocházejících z osobního archivu režisérské ikony.

V rámci POCTY slavnému představiteli francouzské nové vlny budou promítnuty známé skvosty U konce s dechem, Pohrdání, Bláznivý Petříček, Alphaville a Číňanka. Letošní Fokus je věnován režisérce Justine Triet, jejíž Anatomie pádu získala v Cannes Zlatou palmu. Organizátoři Festivalu francouzského filmu se rozhodli, že sympatickou filmařku vedle zmiňovaného nejčerstvějšího projektu představí ještě prostřednictvím dvou starších, totiž Sibyl a Viktorie. Zvláštní uvedení bude patřit Zásahu štěstím, tedy jubilejnímu padesátému přírůstku do filmografie osmaosmdesátiletého Woodyho Allena, jenž kvůli nepotvrzenému nařčení odjel natáčet do Francie, výhradně s francouzskými herci a herečkami. Vypráví o tom, jak důležitou roli hrají v našich životech náhoda a štěstí. K tomu se s lehkostí a ironií směje lidské pošetilosti, bezradnosti a složitosti mezilidských, potažmo partnerských vztahů. Za účasti ukrajinského tvůrce Sergeje Loznicy festival uvede jeho Krotkou, jakou inspirovalo dílo Dostojevského, Gogola i Kafky.

Jeanne du Barry – Králova milenka je historické drama, které napsala, režírovala a produkovala Maïwenn a po boku Johnnyho Deppa si zahrála hlavní roli. Napínavý thriller Noc 12. vychází ze skutečného zločinu a získal celkem 6 francouzských filmových cen César, včetně ocenění za nejlepší francouzský film roku 2022! Umění jíst a milovat má ve svém středu Juliette Binoche a Benoîta Magimela a aktuálně jej stále hrají některá kina. Dojde rovněž na exkluzivní uvedení první epizody seriálu O penězích a krvi, která bude se vstupem zdarma k vidění 28. 11. od 18:30 v Kině 35. Ale festival nezapomíná ani na nejmenší diváky, pro které je určena projekce animáku Nina a ježkovo tajemství. Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.


VÍCE INFORMACÍ, VČETNĚ MOŽNOSTI VYHRÁT LETENKY, JE K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH FESTIVALU FRANCOUZSKÉHO FILMU


FOTO: festivalff.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Alma a Oskar

I v České republice natáčený film, ve kterém navíc zazní čeština. K tomu jednu z vedlejších... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz