Vánoce

Extraktoři jsou připraveni ovládnout Voyo!

Vydáno dne 27.10.2023
Šestidílný seriál, který slibuje na české poměry mimořádnou podívanou. 

 


 

Jsou tam, kde všechny ostatní možnosti selhaly. Extraktoři jsou v podstatě reální G. I. Joe. Jenom s tím rozdílem, že se konkrétně soustředí na občany České republiky, kteří se dostali v zahraničí do problémů, které mnohdy nejdou vyřešit zcela oficiální cestou. Nezáleží na tom, kde jste. Můžete uváznout v Mexiku, v Kolumbii, v Sierra Leone, v Irsku nebo třeba v Pákistánu. Jako dvě české ženy, jejichž skutečným případem se tvůrci v čele s producentem/střihačem Adamem Dvořákem (Gangster Ka) a režisérem Romanem Kašparovským (Všiváci) inspirovali a zároveň ledacos konzultovali s odborníky.

 


 

Na prvopočátku přitom byla práce proslulého investigativního novináře Jaroslava Kmenty. „Extraktoři jsou pro mě srdcová záležitost. Je to seriál, který když jsem poprvé viděl, tak jsem měl asi pětkrát husí kůži. A to už je co říct, protože si myslím, že jsem trochu i drsňák a jak píšu o různých mafiánech, tak jsem zvyklý na ledasco. Mám pocit, že se to fakt povedlo. Jsem šťastný, že Extraktoři existují,“ nechal se slyšet žurnalista, podle jehož díla vznikly jak dva filmy inspirující se skutky Radovana Krejčíře, tak Příběh kmotra (všechny tři projekty jsou na Voyo pochopitelně také k dispozici), kde byl předobrazem titulní postavy František Mrázek. Tentokrát v žádné z rolí neuvidíme Hynka Čermáka ani Ondřeje Vetchého, protože nejpodstatnější úlohy si rozdělili Pavla Gajdošíková, Jan Révai a Jakub Štáfek, přičemž oba herci na konci náročných natáčecích dní, kde došlo také na akční sekvence, se štábem na hotelu v zahraničí netradičně „relaxovali“ hraním si na vojáky, k čemuž jim posloužily dětské pistole s molitanovými náboji.

Za stát, který na východě sousedí s Indií, v seriálu velice zdárně supluje Turecko, kde tvůrci našli ideální lokace přímo pod bájnou horou Ararat. Neobešlo se to ovšem bez sledování ze strany místních autorit, které k těmto účelům využily známé bezpilotní drony Bayraktar. „Zvukařům se nelíbilo to neustálé vrčení nad našimi hlavami. Pak nám přišli říct, že mají lepší kamery než my, protože jsou schopni z té výšky poznat i jaké cigarety kouříme. Ještě že se zaměřili na ty cigarety, protože naši herci měli kalašnikovy a pokřikovali ‚Alahu Akbar‘,“ popisuje příhodu z natáčení Adam Dvořák. Extraktoři nechtějí být žádnou pohádkou, nýbrž reálným náhledem do světa, do kterého běžní smrtelníci jinak nemají šanci nahlédnout. Extraktoři dokazují, že čeští filmaři umí v současnosti kvalitně natočit také jiný žánr než drama (nebo komedii). A Extraktoři potvrzují, že naděje existuje i ve zdánlivě beznadějné situaci.

FOTO: Archiv TV NOVA
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Den díkůvzdání

Slasher, na který jsme čekali 16 roků, dorazil do kin, ale pravděpodobně se v nich dlouho nezdrží.  celý článek
 
Přidat na Seznam.cz