';

Speciál: Dobré ráno, Brno! + minirecenze

Vydáno dne 05.01.2023 (1017 přečtení)
Na obrazovky České televize míří nový seriál Jana Prušinovského. Dokáže navázat na úspěch jeho předchozích? 
 


 
Tak z MOSTU! se vyklubal úplný fenomén a Čtvrtá hvězda nebo Trpaslík byly přijaty také velice kladně. Všechno pochopitelně začalo už Okresním přeborem, nicméně o ten se postarala televize Nova. Jeden z pravidelných pořadů České se jmenuje Dobré ráno. A Jan Prušinovský měl dobrý důvod k tomu, aby se s nadsázkou zaměřil na zákulisí jeho natáčení, přičemž ani tentokrát se nevyhýbá sprostým slovům, takže zájemci a zájemkyně se budou moct dívat od 9. ledna až po desáté hodině večerní. Pravda, uvodní část se na iVysílání objevila už 23. prosince. 
 
"Někdy k tomu, aby se rozjela fantazie a chuť vytvořit nějaký fikční svět, stačí mít otevřené oči a trochu štěstí. Když jsem odcházel z vysílání Dobrého rána, měl jsem ocit, že životy lidí, kteří ho vysílají, nejsou zas tak vzdálené životu, který vedu já. Měl jsem pocit, že tohle všechno nějak znám, žiju, a přišlo mi to komicky absurdní. Zároveň je to perfektní kamufláž, jak sám sebe za něco schovat. Oproti Čtvrté hvězdě se podíváme trochiu i do soukromí hlavních postav. Ve Čtvrté hvězdě jsme skoro nikdy neviděli, co mimo hotel dělají, jak a kde žijí. V Dobrém ránu, Brno! zpracováváme život postav i mimo jejich profesi.
 
V roli režiséra Mirka, který svou práci možná zbožňuje, a možná taky nezbožňuje, se představí Jan Kolařík. Šarmantní Zuzana Zlatohlávková si zahrála stárnoucí moderátorku Radku, která touží po roli ve filmu, ale nedaří se jí to, a tak pracuje v televizním pořadu. Její kolega se jmenuje Cyril (Ondřej Kokorský) a je to taková veselá kopa. Rosnička Andrea s tváří Simony Lewandowské zase neskryje svou atraktivitu, nicméně chce taky dokázat, že není nechytrá. Nemělo by překvapit, že se dostaví rovněž známé osobnosti od Haliny Pawlowské přes Juraje Pavlicu až po Roberta Sedláčka, leč i jejich účast nutno brát s rezervou. 
 
"Pracoval jsem spíše intuitivně v nadsázce. Nepsal jsem nikoho podle někoho konkrétního. Dokonce i známé osobnosti, které se v seriálu objevují a hrají samy sebe, jsou vlastně fiktivní postavy. Jura Pavlica v reálném životě rozhodně nemá problém s alkoholem a Robert Sedláček ve skutečnosti nedělá moc castingy," podotýká režisér a scenárista v jedné osobě. Dost se inspiroval tématy, které vyhledal v archivu pořadu Dobré ráno, který se z brněnského a ostravského studia střídavě vysílá od roku 2004. Je zřejmé, že při téměř každodenním živém (!) vysílání se klidně může objevit nějaká "krizová situace", která však nepohorší, nýbrž pobaví. 
 
 


 
MINIRECENZE
 
Filmy nebo i seriály z filmového placu či televizního zákulisí bývají často vděčné, jelikož daný biják nebo pořad zná obecenstvo jenom z té jedné strany. Jan Prušinovský usoudil, že v podstatě nemá důvod příliš měnit styl humoru, který mu fungoval ve výše uvedených projektech. Dobré ráno, Brno! v něčem připomíná Zkázu Dejvického divadla, ale coby sitcom funguje velmi dobře - nejen proto, že se tenhle formát u nás moc nenosí. Většinou se tedy řeší vesměs malichernosti (množství make-upu), ovšem dojít může taky na nepříjemnost, jakou představuje třeba menší dopravní incident. 
 
Kdysi dávno se Janu Krausovi stalo, že svůj sitcom svěřil střihači, kterému ušlo, o jaký se jedná formát, a tak materiál sestříhal, jako kdyby mělo jít o celovečerní film. Všichni, kdož pracovali na Dobré ráno, Brno! evidentně záměr jasně pochopili a vlastně si jenom tak hráli. Tudíž není nejmenších pochybností, že si tenhle seriál svoje diváky a divačky najde, protože stejně jako režisérův celovečerák Grand Prix představuje nenáročnou zábavu, která však prakticky zaručeně pobaví. Pravda, někdy zbytečně zachází až za hranu (např. umístění ovladače na posouvání obrázků během uvádění počasí), postavy znovu neoplývají originalitou a události, které se můžou při takovém pořadu pokazit, se během psaní musely vymýšlet samy. Ale, jak uvedeno, síla tohoto projektu spočívá nejen v této písničce, ale hlavně v tom, že od něj snad všichni s velkou pravděpodobností dostanou to, co od něj čekají. 
 
HODNOCENÍ: 7/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Velké nic

Tvůrci komerčně nejúspěšnějšího českého dokumentu všech dob si tentokrát posvítili na koronavirovou... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení