';

Recenze: Tajemství staré bambitky 2

Vydáno dne 24.12.2022 (1256 přečtení)
K vánočním svátkům patří pohádky. Tahle poběží v České televizi na Štědrý den od 19:00 a na druhý svátek vánoční od 15:40, ale zároveň je taky s bonusy k dispozici na DVD. 

  

první části se v roce 2011 vyklubalo velmi příjemné překvapení, které pravidelně přiláká k obrazovkám větší množství diváků a divaček všech generací. Dvojka na tom zřejmě nebude nijak, ačkoli na Anděla Páně a jeho pokračování to co do popularity asi stačit nebude. Velká přednost obou Bambitek spočívá v tom, že si nic zbytečně nekomplikují. Přesně, jak se praví v patnáctiminutovém FILMU O FILMU v bonusové sekci: „Zlo je zlý, dobro je dobrý a princezna [resp. královna] je hezká.“ Nejsme zbytečně zahlceni řadou postav, přičemž každá z těch důležitých má jasně daný charakter, který se nemění. Písničky jsou chytlavé, je jich tak akorát a posouvají děj, což je velký rozdíl oproti například Největšímu daru, který by se bez nich býval v pohodě obešel.

V rychlosti si připomeňme, že v jednom malém království se vládnoucím rodičům narodil syn Jakub. Ve stejném království se v jedné osamocené chalupě narodila hrnčířovi Janovi dcera Anička. Nebyl to ovšem obyčejný hrnčíř. Vedle tohoto řemesla se věnoval také loupežnictví, kdy se jako loupežník Karaba – postava s nevytěženým potenciálem – inspiroval skutky Robina Hooda, resp. spíše Zorra, protože první jmenovaný si ve své době nemohl při akcích, kdy bohatým bral a chudým dával, vypomáhat bambitkou. V době, kdy měl princ dovršit svoje osmnáctiny a ujmout se kralování, začali na zámku naplno úřadovat proradní rádcové Lorenz a Ferenc, kteří chtěli všechny možné výhody pro sebe, a tak třeba zaváděli nesmyslné daně a lhali a kradli.

 


 

Na jejich špinavosti se včas přišlo, jenže ve dvojce dostávají příležitost si dát repete, protože vedlejší království je bohaté a královna Julie v něm vládne sama, jelikož je tak trochu smolařka. Tvůrci si v některých ohledech vypomáhají tím, co fungovalo už minule. Tím se obvykle nic nedá zkazit. Platí to vlastně i pro styl humoru, kdy se povětšinou jenom decentně usmíváme, než abychom se smáli tak, až bychom se za břicho popadali. Zároveň se nedá tvrdit, že bychom sledovali čirou satiru, ke které má na daných místech mnohem blíže takové Čertí brko. Spíše jde o přístup často oslavovaných sci-fi filmů, byť tady v historicko-pohádkovém hávu. V tom smyslu, že reflektuje aktuální ožehavá témat, mezi které v tomto konkrétním případě patří korupce, zvyšující se poplatky nebo to, že si spravedlnost dává načas. Jednička je tedy vlastně v současnosti ještě aktuálnější, než byla v době svého natočení.

Pro dvojku se vrátily všechny podstatné a tím pádem i oblíbené postavy, kromě rodičů Jakuba, kteří vypadali jako Jan Čenský a Tereza Kostková, a také kromě kuchařky s tváří Vilmy Cibulkové a tety Libuše, kterou ztvárnila Zuzana Fialová. Přibyly naopak nové figury, jako královna v podání Veroniky Khek Kubařové či nohsled Václava Noida Bárty, jemuž ctižádost jaksi nechybí, avšak ve finále se na něj nějak pozapomene. Nově příchozí rozhodně mají svoje opodstatnění a ona předvídatelnost se dá prominout. Nejen díky žánru, nýbrž také proto, že postavy, které hrají Tomáš Klus, Ondřej Vetchý a hlavně Kamila Janovičová jsou divácky nesmírně vděčné.

 


 

Jenže v případě tohoto prvního a této třetí tentokrát taky upozděné. Většinovou pozornost na sebe opět strhávají Miroslav Vladyka a Jiří Lábus coby proradní rádcové, kteří by evokovali Iks a Ypsilon (Josef Kemr a Darek Vostřel) z Šíleně smutné princezny, kdyby jejich pikle nebyly ještě o nějaký ten level výš. Ondřeji Vetchému svědčí ráznější postavy, které ctí spravedlnost a většinou si vědí rady. Podobnou ztvárnil kupříkladu v Princi Mamánkovi. A vůbec nevadí, že mu tvůrci přisoudili zase o dost mladší partnerku, neboť tak tomu bylo už v případě Po strništi bos, kde jí byla Tereza Ramba, tehdy ještě Voříšková.

Tajemství staré bambitky 2 je pohádka, která možná není vyloženě výchovná, ale zato je stejně prakticky nezávadná a vhodná skutečně úplně pro každého, což se o naprosté většině těch současných českých tvrdit nedá. Samostatnou kapitolu v tomto směru tvoří televizní pohádky z produkce veřejnoprávní stanice, kde často bývá kvantita na úkor kvality. U Tajemství staré bambitky 2 se dalo několik věcí udělat lépe. I s ohledem na to, že času bylo dost, když první a druhou část od sebe dělí celá dekáda. Vítaný upgrade nastal v podstatě pouze s kouzelným hrnkem, kdežto vedlejší linie generál + komorná snad ani nebyla nutná. Na druhou stranu lokace byly vybrány pečlivě a scén, které příběh nikam neposouvají, tady netradičně najdeme minumim. Jenom kdyby některé z nich byly o něco přehledněji natočené. Dodejme už jenom, že u této franšízy se podařilo docílit té málo vídané skutečnosti, že sequel není horší, než originál.

P. S.: Na DVD se v bonusech nachází ještě TEASER, TRAILER a šest NEPOUŽITÝCH SCÉN.

FOTO: Bioscop
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Velké nic

Tvůrci komerčně nejúspěšnějšího českého dokumentu všech dob si tentokrát posvítili na koronavirovou... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení