';

Z domova: Český lev oslaví třicáté narozeniny

Vydáno dne 09.01.2023 (485 přečtení)
První vyhlašovací večer se uskutečnil v roce 1993 a Nejlepším filmem se stala Šakalí léta. Tvůrci kterého počinu se budou radovat v sobotu 4. března 2023, patrně zatím netuší ani tušitelé ze sci-fi Minority Report, ani nikdo z komiksových superhrdinů. 
Pravda, velikým favoritem bude historické drama Il Boemo, soustředící se na život skladatele Josefa Myslivečka, jenž se více proslavil v Itálii než ve svojí domovině. Každopdáně, hlasování Akademiků už začalo, přičemž nominace budou vyhlášeny 16. ledna 2023 v přímém přenosu České televize. Moderátorem březnového udílení bude opět režisér, herec a moderátor Jiří Havelka.

 


 

Kulaté třicáté výročí oslaví Český lev s rekordním počtem filmů. Akademici z letošní produkce hodnotí celkem 129 snímků i televizních děl, které byly v premiéře uvedeny v letošním roce, a hlasují o udělení cen ve 21 statutárních kategoriích,“ uvádí výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská. Přes 350 renomovaných filmových profesionálů hodnotí při 30. ročníku Českého lva 47 hraných celovečerních filmů! Z celkem dvaatřiceti letošních dokumentů vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie 15 snímků, o kterých budou akademici v prvním kole hlasovat. Akademici také posuzují 16 děl uvedených jak na televizních obrazovkách, tak na internetu. Českého lva si v březnu může odnést i některý z 9 animovaných filmů. O sošku usiluje také 10 krátkých filmů, které komise složená z akademiků vybrala z celkem 25 přihlášených filmů. Patnáctičlenné prezídium ČFTA každoročně oceňuje i mimořádný přínos české kinematografii a může udělit i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize.

Přímý přenos slavnostního předávání Českých lvů bude opět v rukách zkušeného režiséra Michaela Čecha, který k výjimečnému večeru uvádí: „Lvi se v přírodě dožívají deseti až čtrnácti let, v zajetí i dvaceti, Českému lvu je letos třicet. Chceme, aby měl televizně lesklou srst, byl dost rychlý a elegantní. Vtipným scénářem se ho pokusí nakrmit Petr Kolečko a Jiří Havelka, oba se už se mnou o Lva v minulosti postarali a myslím, že s námi byla ta ne vždy přítulná šelma spokojená. Už se těšíme, až ho vypustíme z klece."

Jiří Havelka bude v příštím roce hostit podruhé a ke své roli dodává: „Jak říká Michal, Český lev za sebou může mít prakticky i tři životy. Přesto nebo právě proto je na vrcholu sil. Těším se na další setkání s ním při příležitosti oslav jeho kulatin. Těším se, ale zároveň mám respekt, protože Český lev je nevyzpytatelný tvor a sebelepší příprava nezaručuje, že půjde všechno podle plánu. A o to vlastně jde.

Hlavním mediálním partnerem Českých lvů je Česká televize, která zároveň patří k důležitým koproducentům českých filmů. „Stejně jako vstupuje Český lev do svého jubilejního třicátého ročníku, stojí Česká televize systematicky už celých třicet let u vzniku filmů určených na velká plátna. Jen za poslední dekádu jsme v roli koproducenta dali vzniknout více než třem stovkám distribučních premiér a snímky, na nichž jsme se podíleli, uspěly nejen u diváků, ale i u odborné veřejnosti – na Berlinale, v Cannes, v Benátkách i formou nominací na Oscara či Zlatý glóbus,“ bilancuje generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Těší mě, že po dvou složitých covidových letech můžeme navštěvovat kinosály v průběhu celého roku a bez omezení. Jen doposud v nich mělo premiéru pětatřicet našich koprodukčních snímků. Být pevnou oporou českému filmovému průmyslu vnímám zkrátka jako důležitý závazek a věřím, že i přes současnou složitou finanční situaci, která nás nutí k řadě nezbytných úspor, budeme moct v této podpoře pokračovat i nadále,“ dodává.


VÝBĚR ÚSPĚŠNÝCH SNÍMKŮ ČESKÉ KINEMATOGRAFIE NABÍZÍ ČFTA KE ZHLÉDNUTÍ TADY
 


PŘEHLED STATUTÁRNÍCH KATEGORIÍ VÝROČNÍCH CEN ČESKÝ LEV:
1) Nejlepší celovečerní hraný film
2) Nejlepší režie
3) Nejlepší scénář
4) Nejlepší kamera
5) Nejlepší hudba
6) Nejlepší střih
7) Nejlepší zvuk
8) Nejlepší scénografie
9) Nejlepší kostýmy
10) Nejlepší masky
11) Nejlepší herečka v hlavní roli
12) Nejlepší herec v hlavní roli
13) Nejlepší herečka ve vedlejší roli
14) Nejlepší herec ve vedlejší roli
15) Nejlepší dokumentární film
16) Nejlepší televizní film nebo minisérie
17) Nejlepší televizní seriál
18) Nejlepší animovaný film
19) Nejlepší krátký film
20) Mimořádný přínos české kinematografii
21) Mimořádný počin v oblasti audiovize


FOTO: filmovaakademie.cz, Pilot film
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Velké nic

Tvůrci komerčně nejúspěšnějšího českého dokumentu všech dob si tentokrát posvítili na koronavirovou... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení