';
Vážení přátelé, v současné době se díky aktualizaci a úpravě systému setkáváme s krátkodobými výpadky, které odstraňujeme v co možná nejkratší době. Omlouváme se, zachovejte nám přízeň, těšíme se na vás!

Speciál: Hosté 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Vydáno dne 29.06.2022 (394 přečtení)
Prestižní festival se po dvouleté odmlce vrací do tradičního termínu. Startuje už 1. července a potrvá do 9. července. Na koho se návštěvníci a návštěvnice můžou těšit? 

 


 

Nejprve to nejdůležitější: Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii získá Geoffrey Rush. Svou kariéru spojil nejprve s divadelní společností Queensland Theatre Company. Přes studia v Londýně a Paříži a vlastní autorská představení se dostal až k postu režiséra a šéfa Belvoir Street Theatre Company, kde pomohl objevit řadu hereckých talentů. Významný zlom v jeho filmové práci představuje rok 1996, kdy zazářil v úloze skladatele a klavíristy Davida Helfgotta, který se zmítá mezi genialitou a šílenstvím ve filmu Scotta Hickse Záře. Jeho jedinečný herecký výkon byl právem oceněn Oscarem, Zlatým Glóbem a cenou BAFTA. Po dvou letech se jeho jméno znovu zařadilo mezi pětici nominovaných, a to za roli v historické romanci Zamilovaný Shakespeare. Rok 1998 byl v jeho filmografii shodou okolností dále ve znamení dobových snímků, ať to byla Královna Alžběta nebo Bídníci, kteří v režii Billeho Augusta vznikaly taky v Praze a na dalších českých lokacích.

Další nominace na prestižní sošky je rovněž spojena s historickou postavou. Získal ji za vytvoření výstředního markýze de Sade v dramatu Quills – Perem markýze de Sade. Rok 2003 odstartoval jeho účinkování v blockbusterové hollywoodské sérii Piráti z Karibiku, kde se jako kapitán Barbossa objevil ve všech pěti částech od Prokletí Černé perly až po Salazarovu pomstu. Kvůli filmové práci Geoffrey Rush nikdy trvale neopustil divadelní jeviště a v roce 2009 získal cenu Tony za hlavní úlohu v Ionescově dramatu Král umírá. Mimořádnost hereckého umění Geoffreyho Rushe pak znovu potvrdila role Lionela Loguea – jazykového lektora anglického krále Jiřího VI. v dramatu Králova řeč, opět podtržená významnými nominacemi. V roce 2017 ztvárnil Alberta Einsteina v minisérii Génius či malíře a sochaře Alberta Giacomettiho ve filmu Finální portrét. Geoffrey Rush se v roce 2011 stal prvním prezidentem výročních australských filmových cen a o rok později byl v rodné zemi za svůj přínos umění jmenován Australanem roku. Karlovarský festival uvede k jeho poctě počiny Králova řeč, Quills – Perem markýze de Sade a Záře.

 


 

Rovnocenně zářící hvězdou bude Benicio Del Toro, jenž na slavnostním zakončení převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Oscarový laureát patří od počátku 90. let minulého století k nejobsazovanějším hollywoodským hercům. Po studiích u významné herecké pedagožky Stelly Adler se představil ve větší roli v Bondovce Povolení zabíjet, kde se stal nejmladším hercem, který ztvárnil protivníka agenta 007. Klíčovým titulem pro jeho další hereckou kariéru se pak stala role v Obvyklých podezřelých. Poté se objevil v životopisném dramatu Basquiat, který diváci a divačky také měli možnost vidět v programu MFF Karlovy Vary. Další výraznou hereckou příležitost mu nabídla svérázná adaptace románu Huntera S. Thompsona nazvaná Strach a hnus v Las Vegas, kterou natočil „montypythonovský“ režisér Terry Gilliam.

V následujících letech spolupracoval s progresívními režisérskými osobnostmi a získal další herecké ceny. Za úlohu zkorumpovaného policisty v proslulém bijáku Traffic – Nadvláda gangů byl oceněn Oscarem za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, Zlatým Glóbem, cenou BAFTA, Stříbrným medvědem na Berlinale a řadou dalších cen. S Guyem Ritchiem natočil gangsterkou komedii Podfu(c)k, s Seanem Pennem mysteriózní thriller Přísaha a za snímek 21 gramů nejenže si odnesl druhou nominaci na Oscara a zároveň obdržel Cenu diváků na filmovém festivalu v Benátkách. V úloze policajta Jacka Raffertyho se představil v kultovním Sin City od režiséra Roberta Rodrigueze. Spolupráci se Stevenem Soderberghem si zopakoval jak v titulní úloze dvou filmů věnovaných osobnosti revolucionáře Che Guevary, tak v retrokriminálce Žádné prudké pohyby.

Jako producent a herec je podepsán pod hororem Vlkodlak. Reálnou historickou postavu, tentokrát kontroverzního krále podsvětí, ztvárnil ve filmu Escobar – Paradise Lost. Do prostředí drogových kartelů se vrátil v nekompromisním thrilleru Sicario: Nájemný vrah, a také v tomto pokračování. Vynechat nesmíme ani famózní Perfektní den, ve kterém si zahrál humanitárního pracovníka během války na Balkáně. Přestože Benicio Del Toro je v první řadě mimořádnou hereckou osobností, která propůjčuje nezaměnitelné charisma postavám napříč filmovými žánry, v jeho filmografii najdeme také titul 7 dní v Havaně, na němž se v roce 2012 podílel jako režisér jedné z povídek. Nejnověji můžeme rodáka z Portorika vidět v kriminálním thrilleru Reptile z produkce Netlixu. Karlovarský festival jako poctu Beniciovi Del Torovi uvede filmy Traffic - Nadvláda gangů a Obvyklí podezřelí.

 


 

Karlovarský festival po osmnácti letech přivítá herce s ukrajinskými předky Lieva Schreibera. V roce 2004 představil svůj u nás natáčený režijní debut Naprosto osvětleno. Jeho filmografie zahrnuje mimo jiné tituly OdporKate a Leopold, X-Men Origins: Wolverine, mysteriózní drama Manchurianský kandidát, famózní Tah pěšcem (recenze), sportovní drama Skutečný Rocky Balboa či loňský hit Netflixu K zemi hleď! (Netflix). Za hlavní roli v televizním seriálu Ray Donovan, který se letos dočkal celovečeráku, byl pětkrát nominován na Zlatý globus a třikrát na Primetime Emmy. 

DALŠÍ HOSTÉ 
Mezi dalšími hosty nebudou chybět Bolek Polívka, který uvede film Zapomenuté světloKarel Schwarzenberg, o kterém natočila jeho dcera dokument Můj otec, kníže. Beáta Parkanová představí svou novinku Slovo. Dorazí také Jake Paltrow – bratr slavnější ségry Gwyneth. Natrefit bude možné také na islandského filmaře Hlynura Pálmasona, jehož počiny Zimní bratři a Bílý bílý den si proklestily cestičku do českých kin. Pozvání přijala rovněž španělská herečka Ángela Molina. Do nově založené Producentské síně slávy vstoupí jako první Jiří Ježek, který výrazně dopomohl ke vzniku takových klasik, jakými Černí baroni, Tankový prapor, Dědictví aneb Kurvahošiguntntag, Báječná léta pod psa, Kolja nebo Šakalí léta (jejich režisér Jan Hřebejk se slavnostního předávání také zúčastní) bezesporu jsou.


KOMPLETNÍ INFORMACE JSOU K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH


FOTO: Film Servis Festival Karlovy Vary, cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Rozhovor: Nene Dnes

Oscarový (!) Jordan Peele na nás se svým třetím režijním počinem zase apeluje, abychom se rozhodli, jestli je génius... celý článek

DVD

Recenze: Cena za něžnost

Při šestapadesátém slavnostním oscarovém udílení proměnil tenhle počin ve vítězství pět... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: The Gray Man (Netflix)

Společně s Red Notice nejnákladnější (200 milionů dolarů) film z produkce Netflixu, který se natáčel i v České... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení